Adaklılar Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği, ova beldelerindeki hizmetlerini üç ayrı başlıkta artırarak devam ettiriyor.

BAKAN’DAN “ELAZIĞ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ” VURGUSU! BAKAN’DAN “ELAZIĞ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ” VURGUSU!

Adaklılar Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Aydın Albayrak yaptıkları çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Albayrak, 2019 yılından itibaren dernek başkanlığını yürüttüğünü belirterek, “Ova kent beldelerinde halihazırda aktif olan tek hemşehri derneğiyiz. Göreve geldiğimizden bu yana dernek faaliyetlerine farklı bir boyut kazandırdık. Öncelikle Dernek faaliyetlerimizi 3 ana başlık altında topladık. Bu başlıklardan en önemlisi eğitimdir. Her eğitim-öğretim yılın başında yaklaşıp 100 - 150 öğrencimize kırtasiye yardımı yapıyoruz. Dernek binasında kurduğumuz kütüphane ile gençlerimizin kitap okumalarını  ve ÖSYM nin sınavlarına rahat bir şekilde hazırlanma imkanı sunduk.  Dershanelere gitme imkanı bulamayan maddi anlamda zorluk yaşayan öğrenciler  için  toplumda bulunan öğretmenlerimizden ücretsiz ders anlatımı  sağladık.  İmkan dahilinde belli öğrencilerimizin burs almalarını sağladık. Bunların yapmamızdaki temel amaç gençlerin kötü alışkanlıklardan koruyarak topluma faydalı bireyler olmalarını sağlamaktır. Özellikle Yazıkonak farklı illerde göç alarak zengin bir kültür mozaiği haline gelmiştir. Kültürel çeşitliliğin olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de olduğu bir gerçektir. Oluşan bu kültürel çeşitliliğin gençlerden kültürel çatışma meydana getirmesi gençleri farklı noktalara yönlendirebilmekdir. Bunların önüne geçmek adına dernek olarak eğitime çok büyük önem vererek kültürlenmenin yönünü olumlu yönde gelişmesini  sağladık. Nitekim bu noktada başarılı da olduk Dernek faaliyetlerimizin ikinci başlığı altında ise özellikle tüm Yazıkonak halkının düğün kına, mevlit ve taziyelerinde sandalye, masa ve semaver hizmetini ücretsiz  bir şekilde Sağlayarak mutlu günlerinde mutluluklarını çoğaltmak, acı günlerinde  ise acılarını hafifletmeye  çalıştık. Özellikle pandemi ve deprem döneminde maddi anlamda birçok aileye gıda yardımını yaptık aynı zamanda Dernek yönetimi olarak  mahalle muhtarimiz  ile paralel çalışarak deprem döneminde yaklaşık 2-3 ay dışarıda gelen yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalıştık Özellikle kendi üyelerimizin cenazelerinde taziye yemeklerini vermeye çalışıyoruz. Onun dışında yazıkonak da tespit ettiğimiz ihtiyaç sahipleri ile yardımseverler arasında köprü vazifesini görerek bu ailelerin ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. 3. faaliyet alanımız ise dostu ziyaret sevgiyi artırır sloganı ile özellikle üyelerimiz başta olmak üzere haftada bir ya da iki aileyi ziyaret ederek akrabalık bağlarının güçlenmesini sağlıyoruz aynı zamanda toplumumuzdaki yaşlıları ziyaret ederek onların tercümesini gençlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu ziyaretlerimiz in en önemlisi hasta ziyaretleri olmaktadır dernek olarak kısıtlı imkanlarla bu üç alanda elimizde geldiğince topluma faydalı olmaya çalışıyoruz dernek olarak Birçok insana akülü araç temin ederek insanların sosyalleşmesine yardımcı olduk.”