‘’Araştırma Üniversiteleri’’ Toplantısı, Elazığ’da YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR'ın Katılımıyla Gerçekleştirildi…

PROF. DR. ORHAN KILIÇ, TÜBA-TESEP ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ! PROF. DR. ORHAN KILIÇ, TÜBA-TESEP ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ!

Fırat Üniversitesi ev sahipliğindeki “Araştırma Üniversiteleri Toplantısı” YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR ve 23 Araştırma Üniversitesi Rektörünün katılımıyla Elazığ’da gerçekleştirildi.

01- FOTO-1- ARAŞTIRMA ÜNİ (1)

Elazığ’da düzenlenen toplantıya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR’ın yanı sıra YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun GÖKTAŞ, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, İzmir İleri Teknoloji Enstitüsü, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörleri katıldı.

01- FOTO-1- ARAŞTIRMA ÜNİ (2)

Programın açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Fırat Üniversitesi hakkında bilgi vererek YÖK Başkanı ve Rektörleri Elazığ’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN konuşmasında, üniversitelerin performans izleme kriterleriyle ilgili çeşitli bilgiler verdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR konuşmasında, Elazığ’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek “Araştırma Üniversiteleri, ülkenin ulusal çıkarlarına hizmet eden bölgesel ve ulusal farkındalığında kritik rol oynayan önemli konularının başında gelir. Bir yandan AR-GE ve girişimcilik faaliyetleri ile sayısız patentlerle bir yandan da yaptıkları araştırmalarla toplum ve devletin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi üretimi ve teknik destek sağlama, uzman yetiştirme konularında önemli roller üstlenmektedir. Araştırma Üniversiteleri, diğer kurumlarla karşılaştırıldığında ülkedeki ve dünyadaki değişimi takip eden ve bu değişime yön veren başlıca kuruluşlardır.” dedi.