Asgari ücret tespit komisyonunun toplantısı için tarihler belirlendi, ilk toplantı 7 Aralık saat 14:00'te, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14:00'te yapılacak. ‘’Asgari ücret ne kadar olacak’’ sorusunun yanıtı işçi, işveren ve hükümeti temsilcilerinin görüşmelerinin ardından belli olacak. Asgari ücret için pazarlığın 7.500-8.000 TL bandında yürütülmesi bekleniyor.

Yeni yıl yaklaştıkça asgari ücret zammı için araştırmalar yoğunlaşıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu gelecek yılın asgari ücretini belirlemek üzere Aralık ayında toplantıları başlatacak. Asgari ücret, çalışan kesimin büyük kısmının alacağı maaşta etkili oluyor.

KONUT KAMPANYALARI VE KREDİ KULLANIMI BÜYÜK SORUN! KONUT KAMPANYALARI VE KREDİ KULLANIMI BÜYÜK SORUN!

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücret görüşmelerinde işçi kesimini temsil eden kurum olan Türk-İş Sendikası'nın Başkanı Ergün ATALAY konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ATALAY; “Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu. İlk toplantı 7 Aralık saat 14.00'te, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14.00'te yapılacak” dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Gazeteniz TURAN’ın aldığı ilk bilgiler, asgari ücret pazarlığının 7.500-8.000 TL bandında yürüyeceğini gösteriyor. Türk-İş'in 3 Aralık’ta yaptığı toplantıda da resmi komisyon toplantılarında da son ana kadar hiçbir şekilde rakam telaffuz etmeme yönünde ilke kararı aldığı öğrenildi. Bununla birlikte Türk-İş cephesinde 8 bin liranın üzerindeki bir rakam için güç toplanıyor.

İŞÇİ VE İŞVERENİN ÇANTASINDA İSE BUNLAR VAR!

Yüksek enflasyon nedeniyle bu yıl iki defa zam yapılmak zorunda kalınan asgari ücretin bu ilk gayri resmi toplantısında tarafların çantasında bir dizi pazarlık malzemesi bulunuyor. İşçi tarafı yüksek enflasyon, ağır geçim şartları ve yaklaşan seçimi en önemli pazarlık gücü olarak çantasında bulunduruyor. İşveren tarafı ise yüksek zammın yol açacağı işten çıkarmalar, kayıt dışı istihdam ve çarşı pazara yansıyacak yeni zam dalgası risklerini çantasında hazır tutuyor. İktidar, her iki çantayı tartıp nihai karara yön verecek