Elazığ Müteahhitler Derneği (ELMÜTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Miraç AYAZ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabile toplantısı sonrası konut sektörüne yönelik açıkladığı destek paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AYAZ, yaptığı açıklamada, destek paketinin 3 ayrı kategoride olduğunu, bu paketlerin sektörde azda olsa hareketlenmeye yol açacağını dile getirdi.

GENEL BAŞKAN KILIÇDAROĞLU'NDAN ELAZIĞLILARA TEŞEKKÜR GENEL BAŞKAN KILIÇDAROĞLU'NDAN ELAZIĞLILARA TEŞEKKÜR

AYAZ, şöyle konuştu: “İlk paket, ilk evim konut finansman paketi. Buradan da anlaşıldığı gibi paketin ilk defa ev alacaklar ve 1. El konutlar için 2 milyon TL’ye kadar finansman desteği sağlanacak. Burada 10 yıl vadeli aylık 0,99 faizli konut kredisi de verilecek. 2. Paket, genişletilmiş konut finansman paketidir. Yalnız burada devletin uygun gördüğü bir husus vardır. 1 konutun %50 si kadar altın veya Dövizi merkez bankasındaki bankalarda bozdurulduğu takdirde konut faizin 0.89 a çekileceği belirtiliyor. Örneğin vatandaş ev alacağı zaman alacağı bedelin %50 bankadaki hesabında bulunan döviz ve altın bozarak sağlandığı takdirde 1 puan daha faiz indirimi sağlanacak. 3. paketimiz ise genelde sektörümüz ile alakalı olup şuan daralan  piyasada müteahhitlerimize destek olsun diye sağlanan bir finansmandır. İnşaatların %40 tamamlanmış ve asgari %50 si satılmamış olacağı belirtilirken burada yarı yolda kalmış müteahhitlerimize bir destek düşünülmüştür. %40 tamamlanan inşaatlara genel olarak 20 milyar TL’YE kadar kredi destek paketi sağlanacak. Şart olarakta müteahhitlerin 1 yıl boyunca konut fiyatlarında artış yapmayıp sabit tuttuğu takdirde mütahhitlerimize düşük faizli kredi sağlanacak dedi.

“İYİ NİYETLİ BİR PAKET ANCAK YETERSİZ”

Başkan AYAZ 3 paketin de iyi niyetli bir finansman paketi olduğu ancak bu paketin yetersiz olduğunu, geçen yılki inşaat maliyetlerinin bu yıla oranla artışı konut fiyatlarına yansıyarak 2 yıl arasındaki farkın uçurum derecesinde olduğu ifade ederek, “Bu da yaklaşık Yüzde 300 ile yüzde 400 arasındadır. Hal böyle iken vatandaşın alım gücü azaldı. Elazığ’da durağan inşaat sektörü daha çok durma noktasına geldi.  Devlet büyüklerimizden talebimiz artan inşaat maliyetleri noktasında çalışma yapılması gerektiği serbest piyasanın var olduğu tartışılmaz olmasına rağmen denetleme mekanizması olmadığı için konut fiyatlarındaki artışlar vatandaşa doğal olarak yansımaktadır. Temennimiz odur ki kısa zaman içerisinde inşaat maliyetlerindeki artışını nasıl aşağı çekeriz konusu gündeme gelir bu tip paketlere ihtiyaç duymayız” dedi.