Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Ferhat EVSEN, depremler ve pandemiyle sarsılan Elazığ esnafının sıkıntılarına birde faiz yükünün eklenmesine tepki gösterdi. 

Deprem ve pandemi ile perişan olan Elazığ esnafının bu kez de kredi faiz oranıyla sarsıldığını belirten Başkan EVSEN, ‘’Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kredi kullanan esnafların kullanmış oldukları kredilerin faizleri şok bir kararla artırıldı. Depremden etkilenen 6 il bu düzenlemeden muaf tutulurken Elazığ dahil edilmedi. Esnafların ortağı oldukları Kredi Kefalet Kooperatiflerinden önceden çektikleri ve kullandıkları kredilere yeni faiz oranları uygulandı. Yüzde 7,5 faiz ile kredi kullanan esnafların yeni faiz oranı yüzde 17 olurken; yüzde 25 faiz ile kredi çeken esnaf ödemelerini bunda sonra yüzde 29 faizle yapacak. Esnafımız bu haberle büyük bir moral bozukluğu yaşamış ve yıkılmıştır. Son yıllarda büyük depremler yaşayan Elazığ’da gerçekten önemli destekler verildi. Esnaf da bu can suyunu kullandı ancak  alınan bir kararla krediler güncel faiz oranlarına göre düzenlendi. 

‘’ELAZIĞ DA BU KAPSAMA ALINMALI’’ 

6 şehir bu düzenlemeden muaf tutuldu ancak Elazığ dahil edilmedi. Depremi yaşayan 6 ille beraber Elazığ’ın da bu kapsama alınmasını istiyoruz. Bu düzenleme Elazığ’da esnafın ruhuna Fatiha okumak demektir. Esnaf bu şekilde ayakta duramaz. Siyasilerimize sesleniyoruz, Elazığ’da esnaf bugün sahipsiz kalmıştır. İnşallah bu haksızlığın önüne geçilir. Elazığ büyük depremler yaşadı bir de faiz depremi yaşamak istemiyoruz. Elazığ esnafı tüm yetkililerden bu müjdeyi bekliyoruz. Depremler nedeniyle Elazığ’da 38 bin konut, 4-5 bin işyeri yıkıldı. Can kaybı olmaması depremi yaşamadığımız anlamına gelmez. Bu faiz düzenlemesi öldürücü bir darbedir'' dedi. 

ELAZIĞ’DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI KADIN YARALANDI ELAZIĞ’DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI KADIN YARALANDI

Editör: İzzet TUMAY