“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM” “SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM”

 CHP İlçe Başkanı Naim ODABAŞI ile Baskilli vatandaş Nazmi ÖZTURAN’ın, Odabaşı ile İçlikaval Göletleri’nde su kaçağı olduğuna dâir söylemlerine karşın, DSİ 9. Bölge Müdürü Kenan AKYÜREK Gazeteniz TURAN’a yaptığı açıklamada Akuşağı’yla birlikte 3 Göletteki kaçaklar için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi…

08-FOTO-8-  ODABAŞI GÖLETİ


Özellikle Baskilli vatandaşlar olmak üzere kamuoyunda sık sık gündeme gelen ve son dönemlerde yaşanan kuraklık dolayısıyla şikâyetlere yol açan Baskil’deki DSİ’ye ait göletlerde su kaçakları olduğu ve su tutulamadığı yönündeki bir takım söylentilere açıklık getirmek amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Baskil İlçe Başkanı Naim ODABAŞI ile Baskilli vatandaş Nazmi ÖZTURAN’ı dinleyen Gazeteniz TURAN, bu konuda en yetkili isim DSİ 9. Bölge Müdürü Kenan AKYÜREK’in de görüşünü aldı ve sorun açıklık kazandı…

05-FOTO-5-  NAİM ODABAŞI

ODABAŞI; “EĞER ZEMİNİ BOZUKSA BU GÖLETİ NEDEN YAPTINIZ?”
CHP Baskil İlçe Başkanı Naim ODABAŞI, Baskil İlçesi’nde yapılan fakat hiç aktif duruma geçmeyen Odabaşı Göleti’nin yanında Gazeteniz TURAN’a yaptığı özel açıklamada şikâyetini şu ifâdelerle dile getirdi; ‘’Ben Baskil Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanıyım, bizim ilçemize zamanında iki gölet yapıldı. Odabaşı ve İçlikaval Göletleri. Her iki gölet de kullanılmıyor, çünkü su kaçırıyor. İçlikaval Göleti için yetkililer zeminin bozuk olduğunu ifâde ediyor. Eğer zemini bozuksa bu göleti neden yaptınız? Zemin gölet yapıldıktan sonra mı bozuldu? Bu göletin yapanlar neden devletimizi zarara uğrattı? Ben bu sorularımızın cevaplanmasını istiyorum.”

 “ODABAŞI GÖLETİ’NDEKİ SORUNU MÜHENDİS SONER YILMAZ BANA ANLATTI!’’
“Benim kendi araştırmalarıma göre Odabaşı Gölet’i yapılırken uyduruk toprak kullanılmış. Uyduruk topraktan dolayı Odabaşı Göleti’nin orta kısmında su kaçağı mevcut. Hatta Odabaşı Göleti’ni yapan bir mühendis ile konuşmuştum. Mühendis arkadaşın adı Soner YILMAZ, ölmemiş şu anda hayatta, gidip konuşsun yetkililer. Mühendis Soner YILMAZ bana buradaki durumu tüm detayları ile anlattı. O dönem yetkililere Mühendis Soner YILMAZ bu toprağını burada fayda sağlamayacağını, olumsuzluk yaratacağını söylemiş ve yetkilileri uyarıp rapor yazmış. Fakat yetkililer hiç muhatap olmayıp, kendi bildiklerini yapmış.’’
05-FOTO-5-  NAİM ODABAŞI-1

“KAMU’NUN PARASI HEBÂ OLDU, 2 GÖLET DE ÇÜRÜYOR!’’
‘’Gördüğünüz gibi Baskil İlçesi’nde durum ortada, İçlikaval ve Odabaşı Göleti’nin yapımına trilyonlar harcanmış fakat kaderlerine terk edilmiş. Bu Odabaşı Göleti’nin yapımı da çok sıkıntılıydı toplam 4 kere yüklenici firma değişti, bunca yıldır Odabaşı Göleti’nden ve İçlikaval Göleti’nden faydalanılamadı. Baskil’de köylülerin toprağı suyla kavuşamadı. Devlet Su İşleri şu anda Baskilli insanlar sesini çıkartmasın diye dinamo ile su çekip, Baskilli’ye veriyorlar. Aylık yüklü miktarda elektrik faturası geliyor, her ay binlerce lira zarar ediyor. Dinamo ile su gitmeyen yerler ise Baskil İlçemizde artezyen ile sulanıyor. Tekrar belirteyim bu göletler hiç faaliyete geçmedi. Hatta Göletler yağıştan dolayı da dolunca Devlet Su İşleri göletleri taşkın olmasın diye boşaltıyor. Çünkü Gölet’ten su dinamodan çıkıyor ve dinamo yetersiz kalıyor. Göleti de mecburen boşaltıyorlar gizli bir şekilde.”

06-FOTO-6- BASKİL TAŞKIN ÖNLEME KANALI

“TAŞKIN ÖNLEME KANALI YAPILDI AMA SEL SORUNU YOK!’’
CHP Baskil İlçe Başkanı Naim ODABAŞI, açıklamasına taşkın önleme amacıyla yapılan kanalın olduğu alanda bu yaşına kadar sel görmediğini belirterek şunları söyledi; ‘’Ayriyeten DSİ köyümüze bir tane taşkın önleme kanalı yaptı ama benim yaşım 67 ve ben bu yaşıma kadar Taşkın Önleme Kanalı’nın yapıldığı yerde sel görmedim, taşkın görmedim. Sel veya taşkın riski olsa bu alanda devlet TOKİ Konutları’nı buraya yapar mı? 2 senedir Taşkın Önleme Kanalı yapılmış, 6-7 km uzunluğunda ama burada sel sorunu yok. Bu kanala dünyalar kadar para harcanacağına yüzlerce çam amacı dikilseydi yine sel riski kapanırdı.”
 

“ADLİ MAKAMLARI VE YETKİLİLERİ BURAYA DAVET EDİYORUM!”
“Ben adli makamları ve yetkilileri buraya davet ediyorum. Sorumluların tespit edilmesi lazım, devletimizin parasını çarçur eden, çöpe atanlardan hesap sorulması gerekiyor. Küçücük Baskil’de iki gölet hebâ olmuşsa ülkemizde kim bilir neler hebâ olmuştur. Ben ülkemizdeki hâkim ve savcılara sesleniyorum. Benim duyumuma göre bu Odabaşı Göleti’ni yapan firma zaten mahkemelikmiş. Hâkimlerimiz, savcılarımız devletimizi zarara uğratan, kamu parasını boşa harcayanlara en ağır cezayı kessin.”
07-FOTO-7-  NAZMİ ÖZTURAN

*NAZMİ ÖZTURAN; ‘’ODABAŞI GÖLETİ’NDE BENDE ÇALIŞTIM, MİLYONLAR HEBÂ OLDU!’’
Baskil İlçesi’nde ikamet eden Nazmi ÖZTURAN ise Odabaşı Göleti’nin yapımında ağır vasıta araç kullandığını ve tüm süreçleri yakinen bildiğini ifâde etti. ÖZTURAN açıklamalarını şöyle sürdürdü; ‘’Ben doğduğumdan beri Baskil’de yaşıyorum. Bu Odabaşı Göleti’nin yapımında bende çalıştım. Projesi 2011 yılında başladı. Normal şartlarda 2012 Yılı’nda bitmesi gerekiyordu fakat 8 senede zor bitti. 2011’de projenin bedeli 25 milyondu. Fakat 25 Milyon yetmedi ve tekrar ihaleye açıldı. Yani yapım aşamasında çok sorunlar vardı. 3-4 müteahhit değişti burada.”

“ODABAŞI GÖLETİ YAPILDIĞINDAN BERİ TAM DOLMADI!”
“Ayriyeten DSİ mühendisleri buranın projesini çizerken zemin ile ilgili eksik çalışmalar yapmışlar. Bundan dolayı da Odabaşı Göleti’nde kaçaklar var, bir türlü faaliyete geçmiyor, geçemiyor. Yapıldığından beri tam anlamıyla dolmadı ve köylülerimiz sulama yapamıyor. Odabaşı Göleti’nde olan kaçağın büyüklüğünü kestiremiyorum fakat büyük olduğu için gölet kullanılmıyordur, yoksa niye göleti kullanmasınlar ki? Zemini sağlam olsa, gölet verimli olsa Baskilli vatandaşlar niye mağdur olsun? Bu göleti yağmur suyu ve kaynak suları, sızma suları ile doldurmayı amaçladılar fakat sizin de gördüğünüz gibi göletin hali perişân, çürümeye terk edilmiş.”
“DEVLET BÜYÜKLERİMİZ GELSİN, GÖRSÜN VE SORUMLULARA GEREĞİNİ YAPSIN!’’
Nazmi ÖZTURAN konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Bu Göletlere ve ilçemizde diğer göletimiz olan İçlikaval da bu vaziyette yapıldı fakat kullanılmadı. Aynı şekilde dibinden kaçak var ve orada da milyon dolarlar hebâ oldu. Böyle paraları boş yere serpmeye kimin hakkı var? Bugün bir ekmek 5 TL olmuş, Baskil’de ise milyonlar harcanmış göletler yapılmış ama faaliyet geçmemiş. Ayriyeten Naim ODABAŞI Başkanımızın açıkladığı gibi ilçemizde Devlet Su İşleri bir taşkın önleme kanalı yaptı. Yaptı ama o bölgede daha önce yağmur suyu birikmedi. Yani ben doğdum doğalı buradayım ve Baskil’de hiç taşkın sulama kanalının yapıldığı yerde su biriktiğini görmedim. Devletin parasını neden hebâ ediyorsunuz? Yazık günah değil mi devletimize? Ben, Elazığ Valimiz Ömer TORAMAN’ı ve Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Ömer KARİŞİT’i Baskil ilçemize davet ediyorum. Devlet büyüklerimiz bizleri ziyaret etsin, bu yolsuzlukları görsün ve sorumlulara gereğini yapsın.”
 

TURAN, DSİ 9. BÖLGE MÜDÜRÜ KENAN AKYÜREK’E SORDU!..”
Öncelikle Baskilli vatandaşlar tarafından olmak üzere kamuoyunda ve sosyal medyada sık sık gündeme gelen ve son dönemlerde yaşanan kuraklık ile yaşanan susuzluk dolayısıyla şikâyetlere yol açan Baskil’deki DSİ’ye ait göletlerde su kaçakları olduğu ve su tutulamadığı yönündeki bir takım söylentilere açıklık getirmek amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Baskil İlçe Başkanı Naim ODABAŞI ile Baskilli vatandaş Nazmi ÖZTURAN’ı dinleyen Gazeteniz TURAN, bu konuda vatandaşların düşünceleri ve şikâyetçi oldukları hususlarda en yetkili isim DSİ 9. Bölge Müdürü Kenan AKYÜREK’in görüşünü sordu ve Bölge Müdürü AKYÜREK’in yaptığı açıklamayla sorun, çözüm olmasa bile açıklık kazandı…

01-FOTO-1-  KENAN AKYÜREK 9. BÖLGE MÜDÜRÜ

ODABAŞI, İÇLİKAVAL VE AKUŞAĞI’YLA BİRLİKTE 3 GÖLETTE KAÇAK VAR!”

Baskilli vatandaşların dile getirdikleri ve göletlerde su kaçağı olduğuna yönelik şikâyetlere yol açan konuyu DSİ 9. Bölge Müdürü Kenan AKYÜREK’e soran Gazeteniz TURAN’a özel bir açıklamada bulunan Bölge Müdürü AKYÜREK; CHP İlçe Başkanı Naim ODABAŞI ile Baskilli vatandaş Nazmi ÖZTURAN’ın, Odabaşı ile İçlikaval Göletleri’nde su kaçağı olduğuna dâir söylemlerine karşın, Odabaşı, İçlikaval ve Akuşağı’yla birlikte 3 Gölette su kaçakları olduğunu bildirdi…

02-FOTO-2-  İÇLİKAVAL GÖLETİ

“SORUN YENİ DEĞİL VE MÜHENDİSLİK, TEKNİK BİR KONU!”

Odabaşı, İçlikaval ve Akuşağı Göletleri’nde meydana gelen su kaçaklarını bildiklerini ve haberdar oldukları bu sorunun yeni olmadığını önceki yıllardan beri süregeldiğini hatırlatan DSİ 9. Bölge Müdürü Kenan AKYÜREK, kaçakları gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi…
DSİ 9. Bölge Müdürü AKYÜREK, Gazeteniz TURAN’a yaptığı genel değerlendirmede şunları söyledi; “Baskil İlçemizde Odabaşı ile İçlikaval Göletleri’nin yanı sıra Akuşağı Göleti de dâhil olmak üzere 3 göletimizde meydana gelen su kaçaklarının sebeplerini çok yönlü araştırıyoruz. Çözüm bulabilmek için yani tedaviyi yapabilmek amacıyla tespitimizin doğru olması şart. O nedenle de biz sorunu sağlıklı tespit etmek amacıyla çalışıyoruz. Aksi taktirde çözüm bulamayız.”       

09-FOTO-9- İÇLİKAVAL GÖLETİ    

“PROGRAMA ALINMASI GEREKMİYOR!”
Gazeteniz TURAN’ın kaçakların giderilmesi hususunda tespitler bittikten sonra Odabaşı, İçlikaval ve Akuşağı Göletleri’nin onarımının 2023 Yılı Programı’na alınıp alınmayacağı sorusuna cevap veren DSİ 9. Bölge Müdürü Kenan AKYÜREK, açıklamasını şu ifâdelerle tamamladı; “Biz olumsuzluğu gidermek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah iyi ve olumlu bir sonuç alırız, bunun için de üzerimize düşeni yapıyoruz. Tespitlerimiz tamamlandığında sorunun giderilmesi için gereken ödenek konusunda 2023 Programı’na alınmasına da gerek yok, DSİ Genel Müdürlüğümüz bize gereken yardımı yapar. Bu konuda sonuç aldığımızda kamuoyunu aydınlatmak amacıyla gereken ayrıntılı açıklamayı yaparız.”     

Editör: Haber Merkezi