Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Elazığ İl Başkanı Abdulmüttalip GÜRBÜZ, bir basın açıklaması yayınladı.

GÜRBÜZ açıklamasında şu konulara değindi. "Bugün Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan yüzde 30'luk maaş artışı kamu emekçileri tarafından hayal kırıklığı olarak karşılanmıştır.

TOPAL HASTANEDE, GÜRTÜRK MAHKEMEDEYDİ! TOPAL HASTANEDE, GÜRTÜRK MAHKEMEDEYDİ!

Kamu emekçilerinin maaşları sadece 8 yıl öce ortalama 4 kat asgari ücret ederken, bugün neredeyse asgari ücret seviyelerine gerilemiştir. Kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 50 oranında bile zam yapılsa bile 2015 yılındaki asgari ücrete oranla fark kapanmayacaktır.

Devlet için çalışan, yurttaşlara hizmet etmek adına birçok haktan mahrum bir şekilde emek veren kamu çalışanlarını yine kendi ülkesinde üvey evlat yerine konmaktadır.

Elbette ülkenin bu ekonomik şartlarında asgari ücretin alım gücü açısından yüksek olmadığını hepimiz bilmekteyiz.

Asgari ücrete yapılan artış sonrası ortalama memur maaşlarına baktığımızda, asgari ücret ile memur maaşlarının neredeyse eşitlendiğini görmekteyiz.

Sorun asgari ücretin çok artırılması değil, kamu çalışanları ve emeklilerinin ücretlerinin komik ve acınacak artışlara maruz kalmasıdır.

6 dönemdir toplu sözleşmede YETKİLİ olarak oturanların imzaladıkları artış oranları her daim TUİK enflasyonun dahi altında kalmıştır.

Kaldı ki bağımsız araştırma şirketlerinin yapmış olduğu enflasyon TUİK’in rakamlarının çok üzerindedir. TUİK rakamlarının dahi altında kalan artışlar kamu çalışanlarının ve emeklilerinin alım gücünü günden güne yok etmiştir.

Asgari ücret ile memur maaşlarının eski dengesine gelebilmesi, kamu çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması, emeklilerin alım gücünün yükseltilmesi için en az %100’lük artış şarttır.

Bugün açıklanan kamu emekçilerinin ve emeklilerin yüzde 30 oranındaki zam oranı kamu çalışanlarının gelirlerini neredeyse asgari ücrete eşitlemek üzere hesaplanmıştır.

Kamu çalışanlarını AKP’nin adeta tetikçiliğini yapan sendika ve AKP hükümeti tarafından açıklanan zam oranı kamu çalışanlarını açlığa ve yoksulluğa terk edecektir.

Üç haneli enflasyon rakamlarının yaşandığı bu süreçte kamu çalışanlarının yaşama imkânı kalmamıştır. Dört kişilik bir hanenin yoksulluk hissi çekmeden yaşayabilmesi için en az 26 BİN 124 Türk Lirası maaş alması gerekmektedir. Yüzde 30 zam oranı ile iki kamu çalışanın maaşı toplamı yoksulluk sınırının altında kalacaktır.

Kamu emekçileri olarak; açıklanan sefalet oranlarındaki maaş artışlarını kabul etmiyoruz.

sendika 2

Yeri geldiğinde canı pahasına görev yapan, yurdumuzun her köşesinde görevlerini en iyi şekilde icra eden kamu çalışanlarına verilen bu maaşlar tam anlamı ile vefasızlık örneğidir.

Acilen açıklanan zam oranının geri çekilip kamu çalışanlarının eski refah düzeylerine getirecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Aksi halde kamu çalışanları bunun hesabını sandıkta soracaktır."