JANDARMADAN ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE SEMİNER JANDARMADAN ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE SEMİNER

Kamuoyunun yakından takip ettiği̇, 6 yaşındaki̇ çocuğun evlendirilmesine ilişkin davada verilen kararın, istinaf mahkemesi̇ tarafından cezanın eksik bulunarak bozulması üzerine; sanıklar bugün tekrar yargılandı. 

Elazıg KADEM İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: ‘’6 yaşındaki kız çocuğunun, babası Y.Z.G. tarafından 29 yaşındaki K.İ ile evlendirilmesi sebebiyle açılan davada; yerel mahkeme 23 Ekim 2023'te sanıklar hakkında mahkûmiyet kararı vermişti. 

...0

“Çocuğun cinsel istismarı, cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırı” suçlamalarıyla yürütülen dava sonunda verilen kararda, suçta kastın yoğunluğu ve tekerrür halinde işlenmiş olması sebebiyle; K.İ hakkında 30 yıl, Baba Y.Z.G hakkında 20 yıl, fikir ve eylem birliği içinde suça dahil olduğu gerekçesiyle de mağdurun annesi hakkında 16 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti. Kararın ardından mağdurun ve Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın avukatları ile Cumhuriyet Savcısı, dosyayı istinafa taşımıştı. Yerel mahkemenin kararını değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, sanıklar hakkında eksik ceza tayin edilmesi gerekçesiyle mahkeme kararını bozarak yeniden karar verilmesi için dosyayı Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Bozma kararı sonrasında, yerel mahkemede ilk duruşma bugün görüldü. Dava eksikler giderilmek üzere 10 Haziran, saat 10.00‘a ertelendi. Toplum vicdanını derinden yaralayan bu olay ve başından beri takipçisi olduğumuz davada; yerel mahkemenin sanıkların cezalarını, istinaf mahkemesi kararı doğrultusunda arttıracağını ümit ediyoruz. Sanıkların hak ettikleri cezayı almaları ve kamu vicdanının teskini için, davayı yakından takibe devam edeceğiz. Bir kez daha hatırlatmakta fayda var: Çocuktan gelin olmaz! Kamuoyuna saygı ile duyurulur. KADEM.’’ 

Editör: İzzet TUMAY