DEVECİOĞLU: STATÜ GEREĞİ İHRAÇ EDİLMELERİ GEREKİR

ELAZIĞSPOR’DAN SON MAÇA ÖZEL HATIRA BİLETİ ELAZIĞSPOR’DAN SON MAÇA ÖZEL HATIRA BİLETİ

Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU, TFFnin Mevcut Yönetimin Seçim süreçlerinde Alt Liglerindeki (2.3.Lig ) Kulüp Delegelerine Baskı Uygulayarak Suç işlediklerini, ilgili yöneticilerin statü gereği ihraç edilmeleri gerektiğini iddia etti. 

DEVECİOĞLU konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’6 Nisan 2024 tarihinde Olağanüstü toplanan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç ‘Kulüpler Birliği olarak federasyon seçiminin Haziran ayında yapılmasını talep ediyoruz. Aramızda bir heyet oluşturduk, bu heyet federasyonu ziyaret ederek bu talebimizi iletip gerekçelerini anlatacaklar. Bu arada imza toplama sürecimiz de devam edecek. İsim vermeyeceğim ama TFF yöneticilerinden bazılarının özellikle alt lig kulüplerini arayarak menfaat ve maddi anlamda destek konuşmaları yapmalarını son derece yadırgadık. TFF'nin bir yönetim kurulu üyesinin, kulüpleri arayarak 'imza vermeyin' demelerini sizlerin önünde açıklamak istedik. Doğru olanı, bu arkadaşın istifa etmesi” ifadelerine yer vermiştir . 2023 Haziran TFF Seçimleri sürecinde TFF Mevcut yönetimi, Olağan Genel Kurulu Kararını yayınlanmadan (06 Haziran 2023), diğer adayların önünü kesmek için (23 Mayıs 2023)’de başlayarak, Faks yoluyla kulüplerden imza toplayarak baskı oluşturmuş, diğer Aday adaylarının ve Aday olmak isteyenlere engel olmuş, kendi adaylıklarını güçlü kılmaya çalışmışlardı. TFF Yönetimi İmza Sürecinde bugünde aynı metodu kullanmaktadır.”dedi. 

TFF STATÜSÜNE AYKIRI HAREKET EDİYORLAR 

Devecioğlu TFF Üyelerinin olağanüstü genel kurulunun toplanması için imza toplama hakları bulunduğunu aktaran Devecioğlu işaret ederek; “TFF STATÜSÜNE GÖRE ÜYELERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ kısmında Madde 13 (b) Kendi karar organlarının serbest seçimler yoluyla oluşmasını sağlamak. Madde 29 Olağanüstü Genel Kurul: TFF’nin Genel Kurulunda temsil hakkı bulunan TFF’nin Üyeleri, Delege sayısının % 40 nın Noter Onaylı İmzası ile “Olağanüstü Genel Kurulu” toplayabilir. şeklinde yer almaktadır. 

TFF MEVCUT YÖNETİMİNDEKİ KİŞİLERİN OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULUN OLUŞMASI İÇİN ÜYELERDEN İMZA TOPLANMASINA BASKI OLUŞTURARAK ENGEL OLMAK TFF STATÜSÜNE AYKIRI HAREKET ETME ANLAMI TAŞIMAKTADIR. TFF Statüsü GENEL HÜKÜMLER 

Kısmında; TFF yönetiminin ve yöneticilerini: Madde 3 “Tarafsız Davranma ve Ayrımcılık Yapmama”. Madde 4 “Dostane İlişkilerinin Teşvik Edilmesi” ilkelerine uymaları gerekmektedir. Bu hükümlere uymayanlar İstifa etmelerine yerine TFF yönetiminden ihraç edilmeleri gerekmektedir.Bu hükümlere uymayanlar İstifa etmelerine yerine TFF yönetiminden ihraç edilmeleri gerekmektedir'’ 

Editör: İzzet TUMAY