Stanford Üniversitesi dünyadaki bilim insanları arasında ilk yüzde 2'lik dilime giren akademisyenleri açıkladı. Büyük bir başarıya imza atan Fırat Üniversitesi’nde listeye 49 akademisyen girdi. Fırat Üniversitesi Türkiye’den listeye en fazla akademisyen yerleştiren 2'nci üniversite oldu. 
Stanford Üniversitesi bilim adamlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanı arasından ilk yüzde 2'lik dilime giren bilim insanının yer aldığı liste Elsevier veri tabanında yayımlandı. 4 Ekim 2023 tarihinde Stanford Üniversitesi tarafından Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2021 alıntı yılına göre, ilk yüzde 2’lik dilimde bulunan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesi; "Kariyer boyu etki" ve "Yıllık etki (2021 yılı çalışmalar)" olarak iki kategoride listelendi.

JANDARMADAN OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİNE TRAFİK EĞİTİMİ  JANDARMADAN OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİNE TRAFİK EĞİTİMİ 

AW048915_02

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan "Atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri" gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı. 

AW048915_01
Oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 200 bin 644 bilim insanı sıralandı. Sıralamaya Türkiye’den bin 202 öğretim üyesi girerken, bu listede Fırat Üniversitesinden 49 öğretim üyesi yer aldı. Listeye Türkiye'den en fazla akademisyeni giren üniversite, 62 akademisyenle İstanbul Teknik Üniversitesi oldu. İTÜ’yü, 49 akademisyenle Fırat Üniversitesi, 42 akademisyenle Hacettepe Üniversitesi, 42 akademisyenle Koç Üniversitesi, 38 akademisyenle Yıldız Teknik Üniversitesi, 32 akademisyenle Gazi Üniversitesi, 30 akademisyenle ODTÜ takip etti.