Elazığ Belediyesi, "Musiki Çınarlarına Vefa" programları kapsamında mahalli müziğin mihenk taşlarından olan ve Elazığ musikisine önemli katkılar sunan Klarnetçi Yusuf Kamaç’ı, vefatının 25’inci yıl dönümünde bir dizi anma programları ile yâd etti...

BÜYÜK USTA MEZARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI...

DOÇ. DR. BAYINDIR  “ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI” DOÇ. DR. BAYINDIR  “ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI”

Ömrünü Elazığ kültür ve musikisine hizmet için adamış Klarnet Ustası Yusuf Kamaç, Elazığ Belediyesi, musiki dernekleri ve aile efradı tarafından ilk olarak mezarı başında dualarla anıldı. Harput Mezarlığı’nda gerçekleşen ziyarete Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, önceki Dönem Sosyal Hizmetler İl Müdürü Suat Kenç, Çaydaçıra Musiki Derneği Üyeleri, Elazığ musikisine gönül vermiş üstatlar ve ailesi katıldı. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programı, ustaya edilen dualarla son buldu.

USTAYI ANLATAN PANEL DÜZENLENDİ

Daha sonra Elazığ Belediyesi ile Çaydaçıra Musiki Derneği’nin birlikte düzenlediği anma programı, ustayı daha yakından anlatan panel ile devam etti. Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve moderatörlüğünü Hüseyin Karlıdağ’ın yaptığı panelde, Önceki Dönem Sosyal Hizmetler İl Müdürü Suat Kenç ile merhumun oğlu Coşkun Kamaç, ustayı ve Elazığ musikisine sunduğu katkıları anlattı.

“AMACIMIZ YENİ NESİLLERE TANITMAK” 

Programda konuşan Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, hayırlarla anılan merhum Yusuf Kamaç’ın, şehrin yetiştirdiği önemli bir klarnet ustası olduğunu ve Elâzığ musikisinde önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. 

Amaçlarının musikiye gönül vermiş çınarları hem yâd etmek hem de yeni nesillere tanıtmak olduğunu kaydeden Bilginoğlu; 

“Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’nın “Geçmişe Vefa İnsanımıza Değer” projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikler, şehrin kültür-sanat hayatına katkı sunmanın yanında gençlerimizi, çocuklarımızı eğitici-öğretici programlardır aynı zamanda. Yaptıkları eserlerle, müziklerle Elâzığ’ımızın tanıtımına, kültürüne, sanat hayatına katkı sunmuş bu değerli şahsiyetleri anmak ve yaşatmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu açıdan ustalarımızı anmaya ve onları daha yakından tanımaya yardımcı olacak programları icra etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Anma programının sonunda ise Çaydaçıra Musiki Derneği tarafından Kürsübaşı etkinliği gerçekleştirildi.

COŞKUN KAMAÇ'TAN ELAZIĞ BELEDİYESİ'NE TEŞEKKÜR MESAJI... 

Düzenlenen "Vefa Gecesi" ile alakalı sosyal medya hesabından bir teşekkür mesajı yayınlayan Coşkun KAMAÇ açıklamalarında şu ifâdelere yer verdi; "Elazığ kültürü ve musikisine hizmet etmiş ustalardan klarnet üstadı babamız; Yusuf KAMAÇ Adına layık, ailece gurur duyduğumuz anma gecesini gerçekleştiren Elazığ belediye başkanımız sayın; Şahin ŞERIFOĞULLARI’na Belediye başkan yardımcımız Nazif Bilginoğlu’na, Elazığ belediyesi Kültür ve sosyal işler müdürü Mustafa Aksu’ya, Çaydaçıra folklör derneği başkanı Hüseyin Karlıdağ’a, yağmurlu bir havaya rağmen salonu tıklım tıklım doldurarak bizleri yalnız bırakmayan, onurlandıran eş, dost, akraba, il dışından gelen misafir ve konuklara, sanatçı dostlarımıza, gecede sahne alan sazende ve hanende ekibine, Elazığ belediyesi kültür ve sosyal işler müdürlüğü personeline, anma gecemize katılan, anma gecemizi haber yapan basın mensubu ve basın yayın organlarına; KAMAÇ ailesi adına en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz."