Müstakil Sanayici İş Adamları (MÜSİAD) Elazığ Şubesi ev sahipliğinde ‘Bölgesel Tarım Zirvesi’ programı düzenlendi.

Bölgesel Tarım Zirvesi Programına Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti MKYK Üyesi, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Fahrettin Göktaş, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Şiş, Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, bazı ilçe belediye başkanları, ilgili STK temsilcileri ve ilgililer katıldı.
Program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından sinevizyon gösterileri izlenildi. Katılımcılara tarıma yönelik bilgilendirilmelerde bulunuldu.
GÜRKAN: “ŞEHRİMİZİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYORUZ”
Programın açılış konuşması MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan yapıldı. MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan “MÜSİAD olarak şehrimizin hemen her alanda kalkınmasına önem vermekteyiz. MÜSAİD sadece iş adamları derneği değil, memleket sevdasıdır. Bu anlayışla bir yandan iş dünyasında dostluk bağları güçlendirirken, şehrimizin gelişimine katkı sağlıyoruz. Şehrimiz ve bölgemiz için böylesi bir toplantının Elazığ’da gerçekleşmesi adına genel merkezimize teşekkür ederiz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz her projeden genel merkezimizin yanında olmasının gururunu yaşadık.  Şehrimize gelerek yatırımcılarla bilgilerini paylaşacak katılımcılara da çok teşekkürler. Elazığ tarım ve hayvancılıkta ülkemizin önemli şehirlerindendir” ifadelerini kullandı.
GÜRKAN: “YENİ PROJELER HAYATA GEÇİRMELİYİZ”
Başkan Gürkan; “Geçmiş 20 yılda tarıma ciddi destek verildi ve bunun üretim rakamlarına yansıdığını görmekteyiz. Yapılan devlet desteklerine rağmen yine de istenilen düzeyde tarım yapılmamaktadır. Ülke içinde tarımdaki payımızın artırılması gerekiyor. Elazığ olarak yeterli düzeyde üretim yapamıyoruz. Yeni yatırımcıların Elazığ’a gelmesi gerekiyor. Çünkü Elazığ’ın gerekli potansiyeli ve altyapısı var. Önümüzdeki dönemlerde daha çok yatırım ve üretim yapacağımıza inanıyorum.  Tarımsal üretimde çeşitliliği ve verimliğin artırılması gerekiyor. Bu programın küçük bile olsa buna katkı sağlamasını istiyoruz. Elazığ olarak el birliği ile gönül birliği ille çalışarak, yeni projeler hayata geçirmeliyiz” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.
KILIÇ: “2021 YILINDA TARIMSAL İHRACAT 25 MİLYON DOLARA ÇIKTI”
Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç “Dünya nüfusunun artması ile birlikte arz ve talep arttı. Pandemi ve iklim değişikliği tarım ve gıdanın ne denli önemli olduğunu gösterdi. Halkın gıda arzını güvence altına almak zorundayız. Türkiye bir tarım ülkesi. Stratejik planlar çerçevesinde tarımsal üretimi artırmayı hedefliyoruz. Üreticimiz üretime devam etmiş ve halkımızın en zor zamanlarda bile gıdaya ulaşabilmiştir. 2021 yılında tarımsal ihracat 25 milyon dolara çıktı. Tarımsal stratejimizi belirledik. Ancak hazırladığımız bu strateji raporlarımızı bugün size sunamadık. Baskıdan dolayı bir takım gecikme oldu. Bunu size ulaştıracağız. Köylü çiftçi kardeşlerimizin sorunlarını yerinde çözeceğiz. Çiftçilerin ürettiği ürünleri hak ettiği değere satması noktasında çiftçimizin yanında olacağız. Üreticimizin gelirini artırıcı faaliyetlerde yanında olacağız. Ülkemiz su zengini bir ülke değil, suyu tasarruflu kullanmalıyız.  Tarımsal üretimde ortalarda bir yerdeyiz ve var olan potansiyelimizi artırmak zorundayız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Güçlü Türkiye’nin yolu güçlü tarımdan geçmeli’ bakanımızın ise ‘ Sen üret yeter’ laflarını unutmamalıyız. Geleceğin tarımını inşa etmeliyiz. Gelecek tarım ve sudur” ifadelerini kullandı.

ŞERİFOĞULLARI: “TOPRAĞIN BİZE SUNDUĞU İLE ÖNDE OLAN BİR ŞEHİRİZ”
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları “Bu aziz ve kıymetli şehri daha güçlü hale getirmek için çalışıyoruz.  STK’ler toplumun gelişmesinde ve demokrasinin gelişimden en temel taşlarından biridir. İnsanımıza dokunduğumuz her çalışmada bütün STK’ler bize yardımcılar. STK’lerin en güçlü temsilcilerinden MÜSİAD ile bir aradayız. MÜSİAD, zor zamanlarda bile kazandığını ülkesi ve milleti ile paylaşan bir STK’dir. Toprağın bize sunduğu ile önde olan bir şehiriz. Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerimizle dünyada ün sahibiyiz. Tarımsal ürünleri nitelikli ürün haline dönüştürmeliyiz. Tarım zirvesinin Elazığ’da yapılmasını çok önemsiyorum. Toplantı ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
VEKİL BULUT: “BÖLGESEL TARIM ZİRVESİ’NİN ELAZIĞ’DA OLMASI ÇOK GÜZEL”
AK Parti MKYK Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut; “MÜSİAD Türkiye ve Elazığ için önemli MÜSİAD bizim serpildiğimiz ocaklardan biridir. Eğitici bir ocaktır. Biz de MÜSİAD’ın eğitimden geçmiş biriyiz ve bugün sizin huzurunuzda olmaktan çok mutluyum. Elazığ tarım ve hayvancılık kentidir. Elazığ’ın ne kadar güzel bir kent olduğunu da belediye başkanımız anlattı ve bize bu konuda söz kalmadı.  Pandemide birçok ülke gıda krizi yaşarken çok şükür ülkemizde böyle bir sorun olmadı. Türkiye; 20 milyon ton buğday ihtiyacının tamamının üretiyor ve 5 milyon tonunu ise depolarında saklayacak bir konumda. AK Parti her daim üreticiyi memnun edecektir. Bölgesel Tarım Zirvesi’nin Elazığ’da olması çok güzel” şeklinde konuştu.

ÇALIK: “MÜSİAD BİR EKOLDÜR”
AK Parti MKYK Üyesi, Malatya Milletvekili Öznur Çalık; “Gakgolarla bir arada olmaktan çok mutluyum. Malatya Elazığ’ın kaderi birlikte işlenmiş. İki kardeş bölgenin paralayan yıldızıdır. Yan yana omuz omuza bunu gerçekleştirmiştir. Özel önem vermesi gereken bir konuda böylesi bir toplantının Elazığ’da olması önemli. 32 yıllık bir hikâye MÜSİAD, Türkiye ne zaman dara girse MÜSİAD hep devletten, milletten bayraktan ezandan yana tavır koydu. MÜSİAD bir ekoldür. Memleket için mücadele eden Metin Bulut bunun timsalidir. Şahin başkanımız Elazığ’ın şahini oldu. Coğrafya kaderdik dedik ya  depremi de beraber yaşadık. Depremin yaralarını da birlikte sardık. Depremin üzerinden 24 saat geçmeden güçlü lider Recep Tayyip Erdoğan buradaydı. Türkiye gündemi belirlenen değil, gündemi belirleyen ülke oldu. Türkiye dünyanın gündemini belirlemeye devam ediyor. Tarım koridoruna Türkiye öncülük etti. Bütün saldırılara rağmen Türkiye büyümeyi sürdürüyor. Elazığ’a 31 milyar yatırım aktarıldı ve bunun 4,6 milyarı tarım ve hayvancılığa aktarıldı. Ayrıca 1,6 milyarı tarım hibesi. Dünya nüfusu artıyor artık mevcut gıdanın %60 daha fazla gıdaya ihtiyaç olacak. Kuraklıkla mücadele etmeliyiz çünkü tarım için suya ihtiyaç var. Tarım politikası en az milli savunma kadar önemlidir. Tarım ve orman sektöründe dünyada söz sahibi olması adına sayısız projeler hayata geçirdik. Elazığ tarım alanlarında verilen destekle birlikte; ekolojik yapısı tarım ve hayvancılığa son derece uygun” diyen Çalık; “Elazığ gelişmiş yol ağları ile birlikte Malatya ile birlikte yürümeli. Bu toplantının Elazığ’a hayırlı olmasını diliyorum. MÜSİAD’a tarımı konuşurken hep şunu söylüyorum; kadınlarımızın iş gücündeki çalışma oranı %40 oranında. MÜSİAD’ta da ana kademede de kadınları görmek istiyoruz. Benim kıymetli şehrim Elazığ’a saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
ÖZEN: ÜLKEMİZDE ÇİFTÇİ YAŞ ORTALAMASI; 55
MÜSİAD Gıda Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Cemal Özen söz aldı. Özen; “%65 tarım arazisi Elazığ’da ekilmekte %35’i ekilemiyor. Bir metrekare tarım alanı bile boşa gitmemeli. Dünyanın geleceği tarımdadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak tarımsal üretimi artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde gerekli tedbirler alınmazsa gıda kıtlığı ile baş başa kalırız. Tarım Savunma Sanayiden daha önemlidir. Bakan Kirişçi; savunma sanayinde güçlü bir ülke olduk ama teknolojiyi üreten de kullanacak bireylerin de gıda tüketmeye ihtiyacı olduğunu aktardı. Tarımda dünyada milli hasılada dünya 10. sıradayız. 7.6 milyar tarım ihracatı yapmışız.  Dünyada tarımda lider ülke sahibi olabiliriz. Bu konudaki ümitlerimi  koruyorum. Kıs, orta ve uzun vadeli planlarla başarılı olabiliriz. Kısa vadeli sorunlar çözüme kavuşturmalı ve orta ve uzun vadeli tarım politikaları üzerinde durmalıyız Gıdanın nereye gittiğine kafa yormalıyız. MÜSİAD olarak tarım stratejimizi Sayın Bakanımız ile paylaştık. Başka ülkelerde de tarım yapabilme odağını da düşünmeliyiz. Bölgesel tarıma dayalı farklılıklar göz önüne alınmalı. Bunun için de sık sık bölgesel tarım toplantıları yapılmalı. Tarım politika yasaları uzun vadeli olmalı. Dünya da her çiftçi destekleniyor. Türkiye’de de bu yapılıyor. Ama burada da iki önerimiz var. Bu destekler mutlaka ürüne verilmeli. Daha iyi ürün üretene daha çok destek verilmeli. Kontrollü, planlı tarım ve ihracatı olmalı. Küresel ısınmaya etkin çözümler bulmalıyız. Tarımda belirsizlik var haliyle bir risk barındırıyor. Buğday eken çiftçilerimiz bu yıl ihya oldu.  Ancak çiftçiye ekim aşamasında taban fiyatı söylenmeli. Buna göre üretici tahmini cebine geçecek rakamı bilerek hareket etmeli. Bunu bilirse üretici ekonomik konjektörde üretimden kaçmaz. Çiftçilikte yaş ortalaması 55 ülkemizde tarım liseleri kurulmalı ve tarım üniversiteleri de kurulmalı. 55 yaşındaki çiftçilerin daha sistemli tarım yapması için köylere ziraat mühendisi göndermeli ve bu verilerinde bakanlığa yansıtılması gerekiyor. Tarımda ilaç ve kimya sanayine yönelik ürünleri de üretmeliyiz. Tarımda teknolojiyi iyi kullanmamıza rağmen tarımda katma değerli ürün üretemiyor ve teknolojiyi verimli kullanamıyoruz. Köyler tarımsal kentlere dönüşmeli. Tarlaya gidip ürünün nasıl elde edildiği görüldüğü takdirde gıda israfı en aza inecektir. Birlikte iş yapma kültürümüz oluşmalı” ifadelerini kullandı.

GAKGOŞ 4 HAFTA SONRA GÜLDÜ! GAKGOŞ 4 HAFTA SONRA GÜLDÜ!

VALİ TORAMAN: “YÜKSEK ENERJİ MALİYETİYLE TARIMDA AVANTAJ ELDE EDEMEYİZ”
diyen Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman “Bölgemiz tarım ve hayvancılık açısından zengin ama 2020’de deprem yaşadık artık bu gündemi değiştirmeliyiz. Elazığ’ın 3 tarafı sularla çevrili ama yeterli sulu tarım yapılmıyor. 3 boyutlu bakıldığında su kaynakları ile tarım arazileri ile çeşitli kot farklılıkları var. Kuzova ve Uluova pompaj sulamaları ve açık kanallarda buharlaşmadan dolayı çeşitli su kayıpları yaşanmaya başlandı.  Kuzoava kapalı sisteme geçildi. Pompaj maliyeti yüksek diye bu azaltılmalı. GES noktasında adımlar atacağız. Yüksek enerji maliyetiyle tarımda avantaj elde edemeyiz. Uluova açık kanalla hizmet etmiş %30 buharlaşma ve su kaybı yaşamıyor. Su bu kadar kıymetliyken bunun da kapalı kanalı geçilmeli. Uluova ve büyük sulama projelerine ek kaynak yapıldı. 550 milyonluk ek tahsis yapıldı. 2023’te bunu sağlayacağız. Sulama birliklerine GES yapılmasının önü açıldı. Cazibeli sulama sistemleri ile bu şekilde mücadele edilebilir. Kanatlı Barajı ile 6 bin dönüm tarım arazisi su ile buluşturuldu.
Çiftçilerimizi cesaretlendirin denildi. Şeker pancarında da iyi bir fiyat belirlendi. İl Özel İdaresi kapalı sulama altyapısına bin ya da 2 bin dönümlük alanda sistemler oluşturuyor. Tarımsal işletmelerin, modern tarım işletmelerine dönmesi noktasında işletmenin ölçekleri çok önemli. Aile işletmeleri birleştirilebilir. Türkiye bereketli toprakları, asil ve çalışkan milleti ile Türkiye’nin aşamayacağı bir sorun yoktur. Bu kapsamlı toplantı hayırlara vesile olsun” dedi.
Sonrasında program alanında uzman kişilerin verdiği faydalı bilgiler ile devam etti. Bölgesel Tarımda Kalkınmanın Önemi başlığı altında Doç. Dr. Davut Keleş, Bölge Tarım ve Hayvancılık başlığı altında da Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, Tarımda Yeni Trendler ve Fırsatlar başlığı altında da Emrullah Gökhan açıklama yaptı.t1