Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah AKIN, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle esnaf ve sanatkârlara Halk Bankası tarafından kullandırılan Hazine faiz destekli kredilerin 6 ay daha ertelenmesine karar verirken, Elazığ’ı bu kapsam dışında tuttuğunu, bu ertelemeye Elazığ’ın da dahil edilmesi gerektiğini söyledi. 

BAŞKAN KANGAL: DÜŞÜK FAİZ İNADININ ÜLKEYE MALİYETİ NE OLACAK?   BAŞKAN KANGAL: DÜŞÜK FAİZ İNADININ ÜLKEYE MALİYETİ NE OLACAK?  

Başkan AKIN, yaptığı açıklamada, şunları söyledi: ‘’Hazine ve Maliye Bakanlığı 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle esnaf ve sanatkârlara Halk Bankası tarafından kullandırılan Hazine faiz destekli kredilerin 6 ay daha ertelenmesine karar verirken, Elazığ bu kapsam dışında tutulmuştur. Bu ertelemeye Elazığ da dahil edilmelidir. 24 Ocak depremi sonrası yerinde dönüşüm yerine TOKİ’lerin hakim tepelere yapılmasından dolayı esnafımız merkezde büyük bir ciro kaybına uğramış 24 Ocak depreminin yaralarını henüz saramamıştır. Yeterli işyeri ve dükkan stokunun olmaması çoğu esnafın ticaretini olumsuz etkilemiş veya bitirmiştir. Tüm bunlara ilave olarak 6 Şubat depreminde 18 bin bağımsız bölümün yıkılacak olması durumu daha da ağırlaştırmıştır. Esnaflarımız kuytuda köşede iş yapmaya çalışıyor. Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yerinde dönüşüm ile ilgili bir madde çıkarıldı ve bu maddeye göre 500 bin lira hibe, 500 bin lira kredi verilecek denildi ama kanun maddesinin 6 Şubat depremini milat aldıklarını görüyoruz. Biz Saadet Partisi olarak miladın yani başlangıç tarihinin 24 Ocak olması hususunda basın açıklaması yaptık. Çünkü hak sahibi olmayıp hala evini yaptıramayan binlerce hemşehrimiz var. Bu maliyetlerle bu pahalılık ile yaptırmaları da mümkün değil zaten. Bu konuyu da hiç bir milletvekilimizin sahiplenmediğini üzülerek takip ediyoruz. Bundan dolayıdır ki Elazığ milletvekillerini memleketimizin gerçek sorunlarıyla ilgilenmeye davet ediyorum.''