Türkiye’nin önemli tahıl üretim alanlarından Elâzığ’da 1 milyon dekar alana ekimi yapılan arpa ve buğdayın hasadı devam ediyor. Çiftçiler gün boyu tarlada mesai harcarken verimin dolu ve iklimsel nedenlerle düşük olduğunu söyledi.

elazigda-hububat-hasadi-suruyor_f6ecf

MİLLETVEKİLİ DEMİRBAĞ, İLİM VE HAYRA HİZMET VAKFI’NIN YAPIMI SÜREN ÖĞRENCİ YURDUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU MİLLETVEKİLİ DEMİRBAĞ, İLİM VE HAYRA HİZMET VAKFI’NIN YAPIMI SÜREN ÖĞRENCİ YURDUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Türkiye'nin önemli tahıl üretim alanlarından Elazığ'da 1 milyon dekar alana ekimi yapılan arpa ve buğdayın hasadı devam ediyor. Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl yağışlar nedeniyle verimin beklentinin üzerinde gerçekleşmesi beklenirken dolu nedeniyle tarım alanlarının zarar görmesi verimde beklenen etkiyi göstermedi.

20 gün önce başlayan hasadın devam ettiği kentte, çiftçilerin yoğun mesaisi sürüyor. Çitçiler girdi maliyetleri yüzünden zor durumda kaldığını söyleyerek, gelecek yıl ekim yapamayacak durumda olduklarını ifade etti.

ÇKS sözleşmesinin tarla sahipleri tarafından yapıldığını ve devlet desteğinden faydalanamadıklarını ifade eden çiftçiler, gübre ve elde edilen ürüne artı bir destek verilmesini talep etti.