12 Kasım 2022 Tarihi’nde yapılacak olan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Seçimleri’ne sayılı günler kala bugüne kadar adaylıklarını açıklayan 3 ismin dışında yeni bir aday çıkacak mı, seçimi kim kazanacak gibi soruların cevabı merakla bekleniyor.

Başkan Adayı olduklarını duyuran İdris ALAN, Selçuk TÜFENKÇİ ve Ali ŞEKERDAĞ seçim çalışmalarına devam ederken, Gazeteniz TURAN iş insanları ve esnaflara “ETSO’ya nasıl bir Başkan istediklerine ve Başkan Adaylarından ne gibi beklentileri olduğuna dâir düşüncelerini sordu. İşte Gazeteniz TURAN’ın aldığı cevaplar…

 02-FOTO-2-  HALİS YILDIZ

HALİS YILDIZ; ‘’PROJELER ÜRETECEK VE KRİZ YÖNETEBİLECEK BİR BAŞKAN ARIYORUZ!’’
İş insanı Halis YILDIZ, Gazeteniz TURAN’a yaptığı değerlendirmede, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı kriterlerine bakıldığında projeler üretecek, kriz yönetebilecek ve “Elazığ büyür ise Türkiye büyür” mantalitesinde bir başkan adayı aradıklarını dile getirdi. YILDIZ TURAN’a yaptığı özel açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü; “Her şeyden önce biz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı için, iş bilen, memlekete katkısı olacak, projeler üretecek ve kriz yönetecek bir aday aramaktayız. Başkan olarak kişinin öncelikli amacı, “Elazığ büyürse, Türkiye büyür” olmalıdır. Başkan veya başkan adayı halkın sesi olmalı ve halkı güçlendirmelidir. Maalesef biz seçim zamanı seçiyoruz, sonra 5 sene göremiyoruz. Başkanların esnafa yardımcı olması lazım, kredisi için, ürün satışı için esnafa fikirler vermesi lazım. Biz, okumuş, tahsilli, bilgi dolu, esnafa fikir veren, fikirler üreten bir başkan, bir başkan adayı isteriz fakat maalesef yok. Elazığ’ın kaderi bu!”

“ELAZIĞ’I AYAĞA KALDIRACAK, ELAZIĞ’I UÇURACAK BİR BAŞKAN İSTİYORUZ!”
“Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, bir ilin Başbakanı demektir. Eğer Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı gerçekten isterse Elazığ’ı komple ayağa kaldırabilecektir. Ama Elazığ’da yok. Mesela Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bursa’yı ayağa kaldırmış, Bursa’yı uçurmuş, açıp herkes baksın. Ama bizim ne böyle bir şansımız var, ne de böyle bir ufku açık başkanlarımız var. Elazığ’daki başkanların tek amacı ölene kadar koltukta oturayım, Elazığ’a ne oluyorsa olsun. Bu mantıktan artık çıkılmalı. Bu şehir her sene geriye gidiyor, yapamayan başkanlar koltukları bıraksın, boş yere koltukları işgal etmeyin. Gençlerin önünü açın, gençlerin, gerçek çalışanların önünü açmalısınız. Bizler Elazığ’ı ayağa kaldıracak, Elazığ’ı uçuracak bir başkan istiyoruz. Maalesef bunu göremiyoruz.”

03-FOTO-3- MEHMET GÜLEÇ

MEHMET GÜLEÇ; ‘’YENİLİKÇİ VE İNSANLARI KAYNAŞTIRABİLECEK BİR BAŞKAN ARIYORUZ!’’
İş insanı Mehmet GÜLEÇ, Gazeteniz TURAN’a yaptığı özel açıklamada öncelikle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı seçilecek kişinin halk ile iç içe olmasını ve halka yukarıdan bakmaması gerektiğini ifade etti. GÜLEÇ düşüncelerini şu ifâdelerle sürdürdü; ‘’Benim Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olacak arkadaşımızdan beklentilerim şunlardır, Sanayi esnafının ufkunu açmak üzere meslek dallarını ayrı ayrı Ankara OSTİM’e geziler düzenleyip, kardeş işletmeler oluşturmalıdır. Organize Sanayi bölgesindeki firmaları Konya, İstanbul, Sakarya'da sektörel bazda kardeş işletmelerle buluşturmalıdır ve kaynaştırmalıdır. Hizmet sektöründe bulunan işletmelerimizde müşteri ilişkilerini geliştirmek ve memnuniyet sağlamak üzere eğitimciler getirip insanlarımızı eğitmeliyiz. Üniversite
sanayi işbirliği muhakkak hayata geçirilmelidir.”
“SEÇİLEN ARKADAŞIMIZ, VATANDAŞ GİBİ YAŞAMALI, VIP’TEN UZAKLAŞMALIDIR!”
“Yeni Sanayi Sitesi konusu ele alınıp kooperatif aracılığıyla kurulması sağlanmalıdır. Mesleki eğitimler düzenlenmelidir. Ortaklık kültürünü geliştirmek için kooperatif kurularak çok ortaklı yatırımlar yapılmalıdır. Hisselerin miktarını küçük tutarak esnaf ve sanatkârları hissedar yapılmalıdır. Sanayisi gelişmiş kardeş şehir, kardeş ülke belirleyip tecrübe paylaşımında bulunmalıyız. Esnaf ve sanatkârların moral ve motivasyonunu üst seviyelere çıkarmak için programlar hazırlanmalı. Sektörler çapraz buluşmaları düzenlenebilir. Sözlerime de şunları eklemek istiyorum. Seçilen arkadaşımız, vatandaş gibi yaşamalı, VIP’ten uzaklaşmalıdır. Toplantılarda halkın arasında olmalı, uçakta, otobüste ön koltukları işgal etmemelidir. Özel şoförsüz ve korumasız dolaşmalıdır. Halka yukarıdan bakmamalı, mütevazi olmalı ve yalakaları yanında gezdirmemelidir. Çıkar çevreleri ile fotoğraf vermemelidir.’’

IŞIKVER'DEN YAPILMAYAN SANAYİ SİTELERİ İÇİN SORU ÖNERGESİ IŞIKVER'DEN YAPILMAYAN SANAYİ SİTELERİ İÇİN SORU ÖNERGESİ

04-FOTO-4- MURAT DEMİRCİ

MURAT DEMİRCİ; “ÜYELERE AYNI MESAFEDE, EŞİT YAKINLIKTA BİR BAŞKAN PROFİLİ OLMALI!’’
İş İnsanı Murat DEMİRCİ Gazeteniz TURAN’a düşüncelerini açıklarken; ‘’Sanayici Oda Başkanı veya Ticaretçi Oda Başkanı kavramını ortadan kaldırabilecek, diğer bir söylem ile hem sanayi alanında hem de ticaret alanında faaliyet gösteren üyelere aynı mesafede, eşit yakınlıkta, bulunan bir başkan profili olmalıdır. Her alandaki sorunlara çözüm üretebilmelidir.
Ticaret odası Başkanı her düşünceyi, her sektörü, her iş insanını aynı hedef için birleştirme yeteneğine sahip olmalıdır. Elazığ ili insanı zeki ve çalışkandır. İlimizin iş insanlarının beklentisi lider vasfı olan, lobi faaliyetleri güçlü, ileri görüşlü, her kesimi birleştirici özelliklere sahip bir adaydır.” Diye konuştu…

“ESKİ BAŞKANLARIN ADAY OLMASI NEDENİYLE HEYECANLAR YİTİRİLMİŞTİR!..”
DEMİRCİ açıklamasını şöyle sürdürdü; “Adaylık faaliyetlerinin, seçim sürecinin eski heyecanından uzak olmasının sebebi, iş insanlarının artık yenilikçi fikirlere sahip, iş bitirici yeni adayları görmek istemesidir. Belki de bu konuda kendini yeterli görmeyenler aday olmaktan uzak durmuş, eski başkanların aday olması nedeniyle de heyecanlar yitirilmiştir. Kadim şehir Elazığ’ın akıllı iş insanları, dünyaca ünlü bilim insanı Albert EİNSTEİN’nın ‘’Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir’’ ünlü tespitindeki gibi tekrara düşmeyip, farklı şeyler görmek istemektedir. Oysa bu güzel şehir için yapılacaklar nettir. Ticaret Odası, İlimiz için Fırat Üniversitesi, Kalkınma Ajansı, KOSGEB, TKDK vb. gibi kurum, kuruluşlar ile iş birliği yaparak sektörel analizler yapmalı ve ilin istihdam getirisi yüksek sektörleri belirlemelidir. Aynı şekilde istihdam potansiyeli olan sektörleri de belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu analizler sonucunda belirlenen potansiyel vadeden sektörlere ve öncelikli sektörlere çalışma ağırlığını vermeli ve bunlarla ilgili yatırımlara yönelik “Lobi” faaliyetlerinde bulunmalıdır.”
 

TANITIM GEZİLERİ TOPLANTILARI VE LOBİ FAALİYETLERİNE ÖNEM VERMELİDİR!”
“Ayrıca ilimizin büyüme potansiyeli olan sektörlerde faaliyet gösteren firmalarına, ulusal ve uluslararası çapta faaliyet gösteren çok daha gelişmiş uygulama örneklerini yerinde görecek teknik geziler düzenlemeleri yapmalı ve bu yerlerle alakalı iş birlikleri geliştirmelidir.
İhracat yaptığımız veya yapma potansiyeli olan ülkelerin ticaret ateşelerini iş geliştirme, iş bağı kurmak adına davet etmelidir. Firmaların İhracat yapabilme kapasitelerini artırmak için iş ağlarının kurulmasına ön ayak olmalıdır. Kamu, iş dünyası, STK ve sektör temsilcilerini bir araya getirebilme yeteneği, yönetebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Günümüzde Dünya genelinde yaşanan enerji krizinin etkileri maalesef ilimizde de görülmektedir. Elazığ’ımızın üreticileri başta olmak üzere tüm sektörleri etkilenmiştir. Ticaret odası enerjinin etkin kullanılması, kaynak verimliliği adına gerekirse her firma için ayrı ayrı tespitler yapmalı, verimli üretim, kaynak yönetimi ile ilgili eğitimler vermeli, danışmanlık yapılmalıdır. Firmaların en büyük gideri olan enerji kalemi için projelerin üretilmesi gerekmektedir.
Ticaret odasından beklenen eski dönemler gibi sadece parasal manadaki teşvikler olmamalıdır. Çözüm odaklı yapılacak her verimli hamle ilimizin istihdamı ve geleceği için oldukça önemlidir.
Kadim şehrin henüz elle tutulur bir markası olmaması her kesimin ayıbı olup, markalaşmanın önemine binaen çalışmalar yapılmalıdır. Tanıtım gezileri toplantıları ve lobi faaliyetlerine önem vermelidir. Markalaşma yönünde güçlü firmalar ayrıca pozitif ayrımcılık ile desteklenmelidir.’’

Editör: Haber Merkezi