FIRAT ÜNİVERSİTESİ BİR AY İÇERİSİNDE 10 İLDE TANITILDI FIRAT ÜNİVERSİTESİ BİR AY İÇERİSİNDE 10 İLDE TANITILDI

Fırat Üniversitesi, 5 alanda Türkiye’de ilk 5’e girdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan ve yükseköğretim kurumlarını çeşitli akademik ölçütlere göre değerlendiren bir kuruluş olan URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından yapılan 2022-2023 Dünya Alan Sıralaması açıklandı. 2021 yılında YÖK tarafından Araştırma Üniversitesi seçilerek Türkiye’nin en iyi ilk 20 üniversitesi arasına girme başarısını gösteren Fırat Üniversitesi açıklanan araştırmalarda başarı sıralamasını her geçen gün yükseltmeye devam ediyor. Son açıklanan URAP 2022 - 2023 Dünya Alan Sıralaması’nda da Fırat Üniversite farkını ortaya koydu. Açıklanan verilere göre Fırat Üniversitesi 5 alanda Türkiye’de ilk 5’e girdi. 
Fizik alanında sıralamaya Türkiye’den 13 üniversite girerken Fırat Üniversitesi bu alanda dünyada 619. Türkiye’de ise 1. sırada yer aldı. Matematik alanında sıralamaya Türkiye’den 16 üniversite girerken Fırat Üniversitesi bu alanda dünyada 338., Türkiye’de ise 2. oldu. Devlet üniversiteleri arasında ise Türkiye’de 1. sıraya yerleşti. Mühendislik alanında sıralamaya ülkeden 36 üniversite girerken Fırat Üniversitesi bu alanda dünyada 639. Türkiye’de ise 4. sırada yer aldı. İl sıralamasında Ankara ve İstanbul’dan sonra Elazığ 3. sırada yer aldı. Bilgisayar bilimleri alanında sıralamaya ülkeden 8 üniversite girerken Fırat Üniversitesi bu alanda Dünyada 667. Türkiye’de ise 4. sırada yer aldı. Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliği alanında dünyada 628. Türkiye’de ise 5. oldu. 
Başarı sıralamalarında geçen yıla göre daha iyi bir seviyede olduklarını belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “URAP 2022 - 2023 Dünya Alan Sıralamasında, Üniversitemiz genel sıralamada Türkiye’de 20. sırada yer alıyor. Bazı bölümlerimiz ise çok daha iyi bir seviyede bulunuyor. 5 alanda Türkiye’de ilk 5’in içerisinde yer alıyoruz. Başarı sıralamamızı gelecek yıllarda çok daha iyi seviyelere çıkartmak için akademik ve idari personellerimizle birlikte gayret göstereceğiz. Bu başarılarda emeği geçen akademik ve idari personellerimize yürekten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Editör: Haber Merkezi