Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, Fırat Üniversitesi Hastanesi İdari yöneticilerinden M.C’nin hastanede görevli sendika üyesi sağlık çalışanlarına mobbing uyguladığını ileri sürdü.

F.Ü Hastanesinde sendika üyelerine mobbing iddiası

MİLLETVEKİLİ DEMİRBAĞ, İLİM VE HAYRA HİZMET VAKFI’NIN YAPIMI SÜREN ÖĞRENCİ YURDUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU MİLLETVEKİLİ DEMİRBAĞ, İLİM VE HAYRA HİZMET VAKFI’NIN YAPIMI SÜREN ÖĞRENCİ YURDUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, Fırat Üniversitesi Hastanesi İdari yöneticilerinden M.C’nin hastanede görevli sendika üyesi sağlık çalışanlarına mobbing uyguladığını ileri sürdü.

Karataş yaptığı açıklamada, 5 Nisan 2022 tarihinde Fırat Üniversitesinde görevli sendika üyelerinin sorunlarını görüşmek için Başhekimlikte düzenlenen toplantıya katıldıklarını belirtti.

Yaklaşık 1 saat süren toplantıdan sonra Hastane İdari Yöneticilerinden M.C’nin toplantıya katılan sendika üyelerini odasına çağırarak çalışanları tehdit ettiğini ve mobbing uyguladığını ifade etti.

“SENDİKA YÖNETİMİNE TEHDİT VE HAKARET!"
Söz konusu idareci hakkında hukuki süreç başlattıklarını söyleyen Karataş, şunları söyledi:
“Sendikamız tarafından düzenlenen toplantıya katıldıkları için baskı kurmuş ve azarlamıştır. Konu ile ilgili sendika yönetimine bilgi verilmesi üzerine sendikamız yönetimi tarafından kendisiyle görüşmeye gidilmiş ve görüşmede esnasında Sendika Yönetimine karşı hakaret etmiş, tehditler savurarak Kamu Sağlık-Sen 'in faaliyetlerini engelleyeceğini ve izin vermeyeceğini söyleyerek, bağırarak üzerine yürümüş, güvenliği çağırarak taşkınlık çıkarmış, yeni göreve başlayan güvenlik görevlisi de "lan" kelimesini kullanarak üzerine yürümüş ve Başhekimlik Korumalarının dirayetli, profesyonel müdahaleleri sonucu olay sona ermiştir."

“HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTIK”
"Sağlık Çalışanlarımızın anayasal hakkı olan Sendika hakkını ihlal eden, sendika ayrımı yapan, zor şartlarda görev yapan Sağlık Çalışanlarımıza tehdit ve hakaret eden bu idareci hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca Başhekimlik ve Rektörlüğe şikayetimizi yaptık. Konu ile ilgili tüm yasal haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Sağlık Çalışanlarımıza mobbing uygulayan, tehdit ve hakaret eden idarecileri esefle kınıyoruz. Hukuk önünde en ağır cezayı alması için elimizden geleni yapacağız. Sağlık Çalışanlarımıza yönelik her türlü baskı, mobbing ve ayrıştırma ile sonuna kadar mücadele edeceğiz.”