İYİ Parti İl Başkanı Servet GÜRGÖZELER memur ve emekliye verilen %25 zammı değerlendirdi…

Milyonlarca Memur ve Memur Emeklisi ile SGK’lı ve Bağ-Kur’lu Emeklilerin maaşlarına 2023’ün ilk 6 ayı için yapılan zam oranı yüzde 30 olarak belirlendi. En düşük memur maaşı 11 bin 848 liraya yükselirken, en düşük emekli maaşı ise 5.500 lira oldu. Emeklilik başvurusu için EYT ve ek gösterge yasasının yürürlüğe girmesini bekleyen milyonlarca memurun maaşlarına ilave geliyor. Ancak bir kesimin maaşlarında da düşüş yaşanacak…

AKARYAKIT FİYATLARI ALEV ALEV! AKARYAKIT FİYATLARI ALEV ALEV!

Aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 liraya, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 78 liradan 7 bin 901 liraya yükseldi. SGK ve Bağ-Kur’lu için en düşük emekli maaşı 3.500 liradan 5.500 liraya yükseltildi.

GÜRGÖZELER; “TÜİK ÜLKE EKONOMİSİ ÇOK İYİYE GİDİYOR MESAJI VERMİŞTİR!”

Memur ve Memur Emeklisine yapılan %30’luk zammın ardından değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Servet GÜRGÖZELER şunları söyledi; “Memur ve emeklinin sırtına yüklenen geçim derdi kamburu daha da ağırlaşmıştır” diyerek şunları söyledi; ‘’Gelişmiş ve ekonomisi iyi olan toplumlarda insanlar devletine, milletine olan üretkenliğinin bir hizmet bedeli olarak ekonomik ve sosyal sınıf açısından rahatlatılır ve imkânları o anın yaşam şartları seviyesine yükseltilirken, ülkemizde ise bu şekilde bir geçim hayatta kalma mücadelesine dönüşmüş yapılan son zamlar, ülkesi için çalışan insanımızı adeta açlığa mahkûm bırakmıştır. TÜİK son rakamları açıklamış bu rakamlarla 84 milyonun gözünün içine bakarak, ülkenin ekonomisi çok iyiye gidiyor mesajı vermiştir. Peki bu mesajda gerçeklik payı var mıdır? Tabii ki hayır, sokaktaki vatandaşımız Ne diyor, mutfağımızda ve cebimizde yangın var diyor. Bir hafta önce aldığımız bir gıda maddesini bir hafta sonra daha yüksek fiyata alıyoruz. Aldığımız para gelen zamlarla anında eriyor, paramız pul oluyor diyor.”
“HER ŞEY %100 ZAMLANIRKEN ENFLASYON NASIL %64’LERDE KALDI MERAK EDİYORUZ?”
“Yeni yılla birlikte gelen zamlar, hepimizin cüzdanındaki parayı yok etmiş, insanların en temel ihtiyacı olan giyim, gıda ve sağlık giderleri karşılanamaz hale gelmiştir. Sağlık harcamalarında ilaç fiyatlarına yapılan zam ne kadardır diye baktığımızda Aralık ayında resmî gazetede yayınlanan zam oranı %36,77 olmuş ve Şubat ayında yapılacak zam oranı erkene çekilmiştir. Şimdi ilaçlara bile bu kadar yüklü zam geliyorken enflasyon oranının %64’te kalması manidardır. Ne asgari ücretteki artış, nede memur ve emeklinin maaş artışı şu şartlarda insanlarımızı rahat yaşatmaya yetmemektedir. Elimize aldığımız her şey %100’ün üzerinde zamlanırken enflasyon nasıl %64’lerde kaldı merak ediyoruz? Yazıktır, günahtır İYİ Parti olarak diyoruz ki, bu gidişatı sandık değiştirecek.”