İzzet TUMAY - Daha önce taşınmaz ticareti yetki belgesi yasasında yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak, yetki belgesi olmayan ilan giremeyecek maddeleri vardı. Fakat yetki belgesi olmayan ilanda verebiliyor, satışta yapabiliyordu. Resmî Gazetede yayınlanan karara göre artık taşınmaz ticareti yetki belgesi olmadan ilan verilmeyecek..
El Aziz Emlakçılar Derneği Başkanı Nuri GÜLYÜZ, konuyla ilgili olarak TURAN’a yaptığı açıklamada, Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile artık yetki belgesi olmayan kişilerin ilan bile veremeyeceğini bu kararın korsanın önüne büyük oranda geçeceğini söyledi.

özel emlakçılar odası nuri gülyüz1

ELAZIĞ’DA 'SİS OPERASYONU': 7 GÖZALTI ELAZIĞ’DA 'SİS OPERASYONU': 7 GÖZALTI

“BELGELERİNİZİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN!”
Başkan GÜLYÜZ, “Daha önceden taşınmaz ticareti yetki belgesi yasasında yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak, yetki belgesi olmayan ilan giremeyecek maddeleri vardı. Fakat yetki belgesi olmayan ilanda verebiliyor, satışta yapabiliyordu. Resmî gazetede yayınlanan karara göre artık taşınmaz ticareti yetki belgesi olmadan ilan verilmeyecek. Ve emininki yetki belgesi olmadan satışta yapılmayacak. İlimizde taşınmaz ticareti yetki belgesi olan yaklaşık 145 emlakçı var. Buradan meslektaşlarıma sesleniyorum; belgelerinizi kimseyle paylaşmayın ve kesinlikle korsana korsan emlakçıya kapılarınızı kapalı tutun. Yıllardır sektörümüzün sorunu olan sıkıntılar bugün yayımlanan habere ve yasaya göre çözüme kavuşuyor inşallah.  

‘’EV SAHİPLERİ BİZLERE SAYISIZ KURAL SAYIP, EN İYİ HİZMETİ İSTİYORLAR’’

Benim sektör temsilcisi olarak önerim komisyon bedelinin yarısını ev sahibinden, diğer yarısını ise kiracıdan almak. Çünkü hem ev sahipleri bizden hizmet alıyor, hem de kiracı. Bunu sadece kiracıya mal etmeyelim. Malumunuz bizler alıcı ile satıcı ev sahibi ile kiracı arasında hizmet verip aracılık yapan ve evimize bu sektörden ekmek götüren kişileriz. Kendimde halen ilimizde aktif olarak emlakçılık yaptığım için kiracıların yaşadığı, ev sahibinin yaşadığı veya yaşattığı ve bu konuda bizim yaşadıklarımızı çok rahat görebiliyorum. Ev sahibi mevcut (eski) kiracısına eski piyasa şartlarına göre ev verdiği için evi satma bahanesiyle ve bizleri kullanarak kiracıyı çıkartmak istiyor, bu satış gerçekleşmediği için emeğimiz boşa gidiyor bu tür ticaretlere vesile olmayalım. Bizler ev sahiplerinden değil de kiracıdan komisyon (hizmet) bedeli alıyoruz. Örneğin bir kira bedelini 10.000 TL düşünelim, bir kira bir depozito ve bir komisyon bedeli yani evi kiralayacak olan kişiye minimum evi tutabilmesi için 30.000 TL lazım. Benim sektör temsilcisi olarak önerim komisyon bedelinin yarısını ev sahibinden, diğer yarısını ise kiracıdan almak. Çünkü hem ev sahipleri bizden hizmet alıyor, hem de kiracı. Bunu sadece kiracıya mal etmeyelim. Evet kanun mu dersiniz ya da Türkiye geneli alışılagelmiş bir kural mı dersiniz, doğrudur ama keşke her şey kanuna göre yapsalar yada yapsak. Böylelikle ev sahipleri bir evi 10 emlakçıya değil de sadece bir emlakçıya vermek zorunda kalırlar. Ev sahipleri bizlere sayısız kural sayıp, en iyi hizmeti istiyorlar. Devlet memuru olsun, çocuksuz olsun, kirayı altın dolar döviz olarak versin, saçı olmasın sakalı olmasın peki ya bunun, bu hizmetin karşılığı? Evet, karşılığı yok çünkü kiracıdan alıyoruz. Rabbim garibanın, fakir fukaranın yardımcısı olsun. Ev sahiplerinin bir ev ile hem kiracıyı hem bizi satın almasına, ego yapmalarına müsaade etmeyelim. Tabi ki her ev sahibini kastetmiyorum, demem o ki şahsi düşüncem bugün itibariyle ben kendi firmamda komisyon (hizmet) bedelinin yarısını ev sahibinden yarısını ise kiracıdan alacağım. Sizlere de tavsiyemdir.” Diye konuştu.