Bugün; İstiklâl Marşı’mızın kabul edilişinin 103’üncü yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Bağımsızlık sembolümüz olan, Mehmet Akif Ersoy'un sözlerini yazdığı, Osman Zeki Üngör'ün bestelediği gurur kaynağımız İstiklal Marşı'mızın kabulünün yıldönümünü yaşıyoruz. Milli marşımıza ilişkin bilgiler merak ediliyor.

İstiklal Marşı'nın kabulünün bu yıl kaçıncı yılı, hangi tarihte kabul edildi? 

İstiklal Marşı büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yzıldı, Osman Zeki Üngör tarafından bestelendi. Milli mücadeleyi en iyi yansıtan ve gururlandıran İstiklal Marşı'mızın kabulünün yıldönümü. 12 Mart 1921'de kabul edilen milli marşımızın kabulünün yıldönümünde tüm şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy ile Osman Zeki Üngör'ü saygıyla anıyoruz. İstiklal Marşının kabulü hangi tarihte gerçekleşti? İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından ne zaman yazıldı? Bu yıl İstiklal Marşı'nın kabulünün kaçıncı yılı? İşte İstiklal Marşımız hakkında tüm merak edilenler...  

İstiklal Marşının kabulünün 103. yılı gurur ve coşku ile kutlandı. Şairi ve bestecisi rahmetle anıldı.  

BETON MİKSERİ KÖPRÜYE SIKIŞTI BETON MİKSERİ KÖPRÜYE SIKIŞTI

İSTİKLAL MARŞININ KABÜLÜ 

Tarih: 12 Mart 1921 

Yer: Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 

Şair: Mehmet Akif Ersoy 

Besteci: Osman Zeki Üngör 

KABÜL SÜRECİ 

1920 yılında TBMM, milli bir marş yazılması için yarışma düzenledi. 
Yarışmaya 724 eser katıldı. Mehmet Akif Ersoy'un "Kahraman Ordumuza" adlı eseri birinci seçildi. 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından milli marş olarak kabul edildi. 

Editör: İzzet TUMAY