Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit KARATAŞ, Kamu Sağlık-Sen' inde içinde bulunduğu 97 Sendika ile 1 Konfederasyondan oluşan 98 Sendikanın bir araya gelmesiyle oluşan Kamu Sendikaları Platformu'nun kurulduğunu söyledi. 

Genel Başkan Ümit KARATAŞ, açıklamasına şöyle devam etti; "Anayasa Mahkemesinin %2 barajını iptal eden kararı sonucunda; The Ankara Hotelde yapılan toplantı sonucunda biraraya gelen Kamu Sendikaları Platformu özellikle sendikaların önüne konulan barajlarla sendikal faaliyetlerin engellenemeyeceğini ve sahada görev yapan Sağlık Çalışanlarının özgür iradelerine ipotek konulmak istendiğini, sendika aidatı ile zorla üye yapılmaya çalışılan ve zorlanılan bir örgütlenme biçimini kabul edilemez olduğu üzerinde mutabık kaldıklarını ve 4688 sayılı Sendikalar Kanununun daha demokratik ve örgütlenmenin önünü açacak şekilde yeniden düzenlenmesi ile ilgili çalıştay yaptıklarını ve bunu meclise sunacaklarını bildirdi. Yapılan toplantı sonucunda Kamu Sendikalar Platformu açıklama yaptı. Açıklamada; "Ülkemizin yargı bağımsızlığına gölge düşürecek şekilde, yargı erkinin vermiş olduğu iptal kararlarına dahi tartışmalı olarak bakarak, kendini kurumların ve normların üstüne koyan yapıların rant sevdası son bulmuştur .

08931230 Dd6C 48D3 B604 Aec0E6C69Ea211 hizmet kolunda alın teri döken tüm memurların emeğini masada kaderine terk eden bu sarı odakların düşen maskeleri, bunların gerçek yüzünü olduğu gibi gün yüzüne çıkarmıştır. Gerçekler ortaya çıktıkça emekçileri mobbingle, suni barajlarla, yandaş idarecilerin keyfi kararlarıyla yıpratmaya çalışan etkisiz yetkili yapılar, şimdi de dayanışma aidatı ve kanun değişikliği adı altında; mücadele ederek değil, kamu çalışanlarını baskı altına almaya devam ederek başarısız makamlarını muhafaza etme gayretindedir. Tüm bu aymazlıklara karşı hukukun emrettiği dilden direnen, memurun hakkını gözeten, devletin memuru yoksul olamaz diyerek asgari müştereklerde bir araya gelen tüm sendikalara; gerek meclis görüşmelerinde gerek hukuki kanallarda bizlere destek veren tüm milletvekillerine teşekkür ediyoruz. Yaptıkları ve yapacaklarını iddia ettikleriyle, kamu çalışanlarının sendikal örgütlenme hakkını gasp etmeye çalışan, bunu yaparak kamuya fayda sağladığını iddia eden, aslında kamuya en büyük zararı veren bu zihniyetin yeni oyunlarına emeğinizi yedirmemek için farklı iş kollarından toplam 97 sendika ve 1 konfederasyon olarak bir araya geldik. Alanın gerçek ve hür inisiyatifini temsil eden sendikalar olarak farklılıklarımızı zenginlik kabul ettikten sonra, ortak değerlerde buluşma erdemine erişerek; adaleti gözeterek tüm kamu görevlilerinin hakkını ve geleceğini müdafaa etme amacıyla bir araya geldik. Gücünü siyasi erklerden değil; doğrudan üyelerinin desteğinden alan, fikri ve eylemleri bağımsız kuruluşlar olarak, sarı odakların ördüğü %2 barajının Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilmesini takip eden dönemde yaptıkları açıklamaları onların adına büyük bir utançla seyreden kamu emekçileri olarak karşınızdayız. Yaşadığımız dünyada bölgesel, dar görüşlü, antidemokratik, kapalı zihinlerin yaşama imkânı yoktur; ama devletimizin ve milletimizin yüzyılı aşkın demokratik deneyimi, binlerce yıllık devlet aklı ve geleneği vardır diyoruz. Bizim anlayışımızda devlet, güçlünün değil haklının hukukunu gözeten otoritedir. Bu, devlet geleneğimizin temelinde var olan bir normdur.

ELAZIĞ’DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI KADIN YARALANDI ELAZIĞ’DA OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI KADIN YARALANDI

7216Fc18 130B 4544 A97B Cd53D8Dbc5CbAncak geldiğimiz noktada, devlet teamüllerini bile tanımayan, sözde yetkili ancak etkisiz bir sendikal yapılanma ile karşı karşıyayız. Kamu Sendikaları Platformu olarak, sadece itiraz edip, çözümsüzlük üretmeye kalkanlardan olmadığımızı, ülkemizde katılımcı demokrasi anlayışının hâkim olması için mücadele etmeyi hedef bildiğimizi; örgütlenme özgürlüğüne direnen sözde sendika ismi taşıyan yapıların kirli emeller güden tüm adımlarını da yakinen takip ettiğimizi, bu minvalde ortak anlayışımızın şekillendirdiği yöntemlerle, örgütlenme özgürlüğüne ket vurabilecek her türlü girişime karşı ortak bir yol haritası belirlediğimizi bildirmek isteriz. Türk kamu sendikacılığının 21. Yüzyıl’a yakışır, modern, özgürlükçü, katılımcı, kapsayıcı ve bir o kadar da etkin bir zemine kavuşturulması için, yasal düzenlemeler ve fiili birliktelikler başta olmak üzere, elzem bulduğumuz tüm girişimler adına sorumluluk aldığımızı beyan ederiz. Kamu Sendikaları Platformu olarak ilk toplantımızı gerçekleştirdiğimizi ve kapsamlı, nitelikli ve sürdürülebilir bir çalışma sürecine resmen başladığımızı bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla." denildi. 

Editör: Haber Merkezi