Gürsel EROL, AKP Grup Başkan Vekili’ne teslim ettiği ihaleye ilişkin notu açıklamasını istedi…

GAZETENİZ TURAN DUYURMUŞTU, IŞIKVER AÇIKLADI! GAZETENİZ TURAN DUYURMUŞTU, IŞIKVER AÇIKLADI!

22 Nisan Cuma günü TBMM’nin 84. Birleşimi’nde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, Elazığ’ın Maden İlçesi’nde MTA tarafından bulunan Cumhuriyet tarihinin en zengin maden rezervi olduğu öne sürülen Polimetal Maden Sahası’nın 21 Nisan 2022 Tarihi’nde yapılan ihalesi’ni değerlendirdi…

“ELAZIĞSPORUMUZ’UN İNANILMAZ SIKINTI VE SORUNLARI VAR!..”
Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, TBMM’de Spor Kulüpleri Yasası’nın görüşülmesi sırasında söz aldı; “Aslında bugün görüşülen konu Türkiye açısında çok önemli bir konu. Elâzığspor'umuzun da ekonomik anlamında inanılmaz sıkıntıları ve sorunları var. Kaynak yaratmada ve kaynak bulmada spor kulüpleri gerçekten sıkıntı yaşıyorlar ve her ilin spor kulübü o kentin bir değeri, bir marka değeri. Bu anlamda spor kulüplerinin desteklenmesi, onların gelecekle ilgili, yeniden planlamalarıyla ilgili, gençlerin spora katılmasıyla ilgili sürecin planlanması gerçekten önemli.” Diye konuşan Gürsel EROL, daha sonra sözü Maden’e ilişkin ihaleye getirdi…

“NE YAZIK Kİ DEDİĞİMİZ OLDU, TAHMİNLERİMİZ BİZİ HAKLI ÇIKARDI”
CHP Elazığ Milletvekili EROL, TBMM Kürsüsü’nden yaptığı konuşmayı aynen şu ifâdelerle sürdürdü; “Ama ben, bu konuyla ilgili değil, bugün üzülerek söylüyorum ne yazık ki haklı çıktığım bir konuyla ilgili Genel Kurulu bilgilendirmek için karşınızdayım. AK Parti Grup Başkan Vekilimiz de karşımızda, burada bir konuşma yaptığımda kendisine de o süreçle ilgili bir dosya vermiştim. Konu Elâzığ Maden Bakır İşletmesi'nin ihalesi. Yaklaşık 30 milyar dolarlık -en az- bir ihale, bu ihaleyle ilgili bir süreci anlatmıştım. Neler olabileceğini, ihaleyle kimin ilgilendiğini ve kimin alacağı konusunda isim vermeden, firma ismi vermeden dosyaya yazdım, bir örneğini kendi Grup Başkan Vekilime, bir örneğini de AK Parti Grup Başkan Vekiline verdim. Ne yazık ki dediğimiz oldu, tahminlerimiz, yorumlarımız bizi haklı çıkardı, rekabet sağlanmadı. 2 firma katıldı çünkü şartlar çok ağırdı, o şartlarda normal bir rekabetin olması mümkün değildi.”

“KAMU YARARINA KULLANILMADI, PEŞKEŞ ÇEKİLDİ!..”
“Bu süreçte o ihale 2 defa ertelendi. En son dün ihale gerçekleşti ve gerçekten inanılmaz bir kamu zararı var. Düşünün ki Cumhuriyet tarihimizin en büyük maden rezerv alanı tespit edildi. Ayrıca MTA Genel Müdürlüğüne de teşekkür ederiz böyle bir rezerv alanını tespit ettiklerinden ve sondaj çalışmalarıyla buldukları bu rezerv alanından dolayı. Ama bu kamu yararına kullanılmadı. Yine klasik yöntemlerle peşkeş çekildi. Sayın Cumhurbaşkanımız 1 milyar, 2 milyar dolar, 3 milyar dolar bulmak için Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidiyor. Burada yargılanması gereken hukuk dosyalarımız diğer ülkelere veriliyor para bulmak adına. Ama 30 milyar dolarlık bir ihale dün ne yazık ki üzülerek söylüyorum: Rekabet ortamı sağlanmadan, şeffaf yapılmadan, katılım yüksek tutulmadan 2 firmanın teklif vermesiyle sonuçlandı ve Elâzığ'ı hiçbir şekilde mutlu etmedi, bizi tatmin etmedi çünkü burada kamu zararı var.”

“30 MİLYAR DOLARLIK ALAN 150 MİLYON DOLAR’A SATILDI!..”
“150 milyon teminat mektubu olan yer... Yani, 30 milyar dolarlık bir rezerv alanı 150 milyon dolara satıldı. 150 milyon dolar ne demek biliyor musunuz? Öyle bir işletmenin bir haftalık geliri. Yani bir haftalık gelirle siz o alanı resmen kamu adına kullanmak adına yine özel şirketlere verdiniz.
AK Parti Grup Başkan Vekili’nin samimiyetine inanarak söylüyorum; dosyayı açmış, okumuşsunuzdur, dün ihaleyi kimin aldığını da biliyorsunuzdur, internetten girip bakabilirsiniz. Ben, burada, bir iddianın gerçekleştiğini bu Genel Kurulda kanıtlamak için huzurunuzdayım. Yani şeffaf bir ihale olmadı. İhaleyi kimin alacağı önceden bilindiği hâlde bunu kanıtlamış olduk, bundan da üzgünüm. Keşke şeffaf bir ihale olsaydı, herkes katılsaydı. Ne yazık ki kamu yararına kullanılmamıştır, belli şirketlere tekrar peşkeş çekilmiştir.”

“AK PARTİ GRUP BAŞKAN VEKİLİ VERDİĞİMİZ BİLGİ NOTUNU KAMUOYUNA AÇIKLASIN!”
“Elâzığ bu konuda son derece huzursuz ve buna bütün milletvekillerimizin duyarlı olmasını rica ediyorum. Bu önemli bir kaynak, bu bir millî servet; bu, yalnızca Elâzığ'ın millî serveti değil; bu, ülkemizin millî serveti. Yani Edirne'de, Hakkâri'de, Trabzon'da, Antalya'da, Türkiye'nin 81 ilinde yaşayan yurttaşlarımızın ve vatandaşlarımızın hakkı var burada. Ama bu değer doğru kullanılmadı.
AK Parti Grup Başkan Vekilimizden de bu tespitimizle ilgili kendisine verdiğimiz bilgi notunu kamuoyuna açıklamasını rica ediyorum. Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”