Elazığ’ın Maden ilçesinde keşfedilen ve ihale süreciyle ilgili tartışmaların gündemde olduğu Polimetal maden sahası, Maden Belediye Başkanı Orhan YAVUZ’un ev sahipliğinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda geniş kapsamlı masaya yatırıldı. 

“TURAN GAZETESİ ŞEHRE AYNA TUTUYOR!” “TURAN GAZETESİ ŞEHRE AYNA TUTUYOR!”

Elazığ’ın Maden ilçesinde keşfedilen ve ihale süreciyle ilgili tartışmaların gündemde olduğu Polimetal maden sahası, Maden Belediye Başkanı Orhan YAVUZ’un ev sahipliğinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda geniş kapsamlı masaya yatırıldı. 

Toplantıya, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, MHP İl Başkanı Semih Işıkver, CHP İl Başkanı Coşkun Çağlar Duran, Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Akın, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Erhun Karakuş, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve ilçe halkı katıldı.

ALTUNDAL: İZABE TESİSİNİN KURULMASI ŞARTININ İHALE ŞARTNAMESİNE KONULMASINI İSTİYORUZ
Bakır Madenliler Dernek Başkanı Yaşar Altundal, “Bulunan yeni maden cevher sahasında 21 Nisan’da yapılacak olan ihale öncesi ilimiz ve insanlarımızın beklentisi olan izabe tesisinin kurulması şartının daha ihale şartnamesine ilave edilmesini talep ediyoruz. Bu talebimiz ilçemizin, bölgemizin yeniden eski günlerine dönmesi, insanlarımızın mutlu olmasını sağlayacaktır. Maden tekrar eski canlılığına kavuşacaktır. İlimizde konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalar siyaset üstü bir tablo yaratmış, tüm kesimler bu konuda ses oluşturmuştur” ifadelerini kullandı.

YAVUZ: İLÇEDE YENİDEN BİR UMUT YEŞERDİ
Maden Belediye Başkanı Orhan Yavuz, “2017’den beri gündemde olmasına rağmen 2019’da afet bölgesi ilan edilmesine rağmen halen afet konutlarımızla alakalı ihale yapılmış değil. Dolayısıyla buradan konumuzun önüne geçmesin ama bu konuda sıkıntıyı belirtmek isterim. İlçemiz 1995’ten bu yana fabrika özelleştirildikten sonra ekonomik yoksulluk çeken bir ilçe. O günden bugüne bu ekonomik yoksulluğa rağmen Allah’a şükürler olsun ki biz terör belasından teröre bir tane gencimizi kaptırmış değiliz. Bu da bu ilçenin ne kadar önemli olduğunu, ne kadar devletine, vatanına, milletine bağlı olduğunun bir göstergesidir. 1995’ten sonra da ilçe göç vermeye başladı. Burada bulunan maden sahalarıyla alakalı ilçede yeniden bir umut yeşerdi, yeniden Maden eski günlerine dönecek eski güzel günlerini yeniden yaşayacak. İstihdam amaçlı, iş amaçlı yerini yurdunu terk eden vatandaşlarımız tekrar ilçeye geri dönecek beklentisine kavuştu, bir umuda kavuşmuş olacaklar” şeklinde konuştu.
Bulunan rezervlerin ilçe halkı için umut olduğunu belirten Yavuz, “İlçemizin yeniden eski günlerine kavuşması ve bölgeye katma değer sağlaması arzusundayız. Bu vesile ile bu toplantımızın ben ilçemize, ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Şimdiden inşallah gönlümüzün istediği gibi sonuçlar olur” dedi.

ARSLAN: SÜRECİ ŞU ANA KADAR EKSİKSİZ YÜRÜTTÜK 
İhaleye katılması amacıyla Elazığ Girişim Grubunu kuran Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “İş dünyasının hakeza bu konuda organize edilmesi boyutu var. Şartnamenin ülkemizin menfaatleri doğrultusunda değiştirilmesi için bürokrasi çalışmaları boyutu var. Yine bunun temini için kanuni gerekçelerle destek alma adına hukuksal boyutlu çalışması var. Yine siyasi iradenin bu haklı davanın sahiplenmesi ve yürütülmesi adına çalışmalar yapması üzerine siyasi lobi faaliyetleri boyutu var. Bir yandan bunları yürütüyoruz. Bir yandan diyoruz ihaleye gireceğiz, finansal hazırlıklarının boyutu var. Bunların her birine güçlü bir ekiple sizlerin de yoğun destekleriyle şu ana kadar bunu net ifade edebilirim; eksiksiz yürüttük. Sonuca gitme adına malumunuz Ankara 13. İdari Mahkemesi’nde Elazığ Mermer ve Madenciler Derneği’nin açmış olduğu bir yürütmeyi durdurma davası var” dedi.

ARSLAN: İZABE TESİSİ KESİNLİKLE MADEN SAHASI İÇİNDE OLMALI
Başkan Arslan, “ Bu sürece girdiğimiz anda defaten basın toplantılarında ve benim televizyon programlarımda sürecin bu şekliyle yürüyebileceğini, çok yapbozlar olabileceğini, birçok hayal kırıklıkları ve sonradan kazanımlar olabileceğini defaten ima ettim. Şimdi de bu süreçlerden birini yaşıyoruz. Biz neden bunu istedik, neden diyoruz ki izabe tesisi kesinlikle ve kesinlikle maden sahası içinde olmalı, neden diyoruz ki ihale şartnamesi bir bedel karşılığında değil de kar paylaşımı şeklinde redevans yöntemiyle ihale edilmeli. Burada hem kamunun menfaati var, hem ülkenin menfaati var hem Elazığ iş dünyasının menfaati var hem de Maden ve bölgesinin menfaati var. Bugün burada bölgemizin değerli madencilerinden bir misafirimiz var. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen buradalar Raif Bey’ler. Madenciliği çok iyi bilen bir hem yöneticimiz hem meslektaşımız. Biz diyoruz ki Elazığ’da Maden ilçesinde madem Cumhuriyet tarihinin en büyük bakı maden rezervi bulundu bunun üretim üssü Maden olmalı” ifadelerini kullandı.

ARSLAN: MADEN’İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİZ BİLİYORUZ
Başkan Asilhan Arslan,açıklamasını şöyle sürdürdü: “Diyoruz ki burada bir kamu zararı var. Bu işe biz nereden başladık? 2018’den beri devam eden bir arama faaliyeti, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nün yaptığı faaliyet ile başladık. Biz de bu bölgede madencilik yapıyoruz. Onun için sahada olan bitenden haberimiz var, çalışmaları takip ediyoruz. O günden bugüne gelinen nokta 2021 sonu itibariyle karotlardan ele edilen Maden’in büyüklüğünü biz biliyoruz. Niye? Takip ettiğimiz için biliyoruz. Süreçle ilişkili olduğumuz için biliyoruz. Ama işte bu şartnamelerin içindeki aslında bütün aksaklıkların temelinde olan mesele bu. Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nün yaptığı sondaj çalışmalarının nihai raporu beklenmeden ihaleye çıkılması bütün yanlışlar silsilesinin temelini oluşturmakta” 

Toplantı soru ve cevap bölümü ile devam etti.