CHP’li Orhan SARIBAL TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla Madenli’nin isteğini dile getirdi…

1-FOTO-1

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan SARIBAL, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla Maden Kızıltepe Köyü’ndeki Bermaz Tarım Kooperatifi’nin boş kalan binasının Maden halkının malı olduğunu ve satılamayacağını ifâde etti…


02-FOTO-2- MADEN BKR
MADEN BAKIRSPOR SİTESİ “SAHİP ÇIKILMADI” BAŞLIĞIYLA GÜNDEME TAŞIDI!
Maden’in maruz kaldığı haksızlıklar ve sorunlar konusunda çok duyarlı olan, Sosyal Medya’da yaptığı paylaşımlarla da Maden’in ve Madenli’nin sesi konumundaki Maden Bakırspor isimli site, bir süredir sosyal medyada ısrarla yaptığı “Sahip Çıkılmadı” başlıklı paylaşımlarla; “2013 yılında kapatılan Maden Kızıltepe Köyü’ndeki Bermaz Tarım Kooperatifinin boş kalan binasının Malatya Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü tarafından satışa çıkarıldığını duyurarak, üreticilerin ve Maden Halkı’nın satışa karşı olduğunu bildirerek talebi gündeme taşıdı…

YUNUS GENÇ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK! YUNUS GENÇ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK!

 BURSA MİLLETVEKİLİ ORHAN SARIBAL SAHİP ÇIKTI!
Maden Bakırspor İsimli Site’nin ısrarlı yayınlarına duyarsız kalmayan ve Maden Halkı’nın talebini iligili ve yetkililere duyurmak için TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan SARIBAL, çiftçiye ait binanın çiftçinin hizmetine verilmesi gerektiğini söyledi.

Milletvekili Orhan SARIBAL, basın toplantısında şu ifâdelere yer verdi;

“Elazığ’ın Maden İlçesi’nde Kızıltepe Köyü’nde 2013 Yılında kapatılan Bermaz Tarım Kooperatifi’nin boş kalan binası Tarım Kredi Kooperatifine verilmişti. Aldığımız bilgilere göre, şimdi bu bina Malatya Bölge Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılmış. Maden sakinleri binanın satılmasına razı değiller. Bermaz Tarım Kooperatifi’nin olan binada Bermaz Tarım Kredi Kooperatifi’nin yeniden açılması ya da binanın kooperatif binası olarak hizmet vermesini talep ediyorlar.”

04-FOTO-4-12

MADENLİLER’İN ÖNERİLERİ, ANAYASA’NIN 171. MADDESİ VE KOOPERATİFÇİLİK
“Malatya Bölge Müdürlüğü orayı satışa çıkarmış Maden Halkı da der ki biz Kızıltepe Köyümüzdeki Tarım Kooperatifimizin satılmasını istemiyoruz. Bu İktidar Türkiye'de Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri Açıyor alışveriş olsun diye Bizim de burasını market yapsınlar Biz burada alışveriş yapalım ve çilek başta olmak üzere hem o yörede yetişen ürünlerimizi pazarlayalım, hem de burada bir hareketlilik olsun. Burası bize, geriye kalmış tek bina, ihtiyacımız var.
Oysa Anayasa’nın 171. Maddesi çok açık ve der ki devlet millî ekonominin yararlarını dikkate alarak öncelikle üretimin artırılmasını ve tüketicinin korunmasını amaçlayan kooperatifçiliğin gelişmesini sağlayacak tedbirleri alır. Türkiye'nin her yerinde çok pahalı kiralık yerler tutarak Tarım Kredi Kooperatifleri Marketleri açan iktidar için bunun dert olmaması gerekir. Buranın maliyeti ya da başka sebepler, bu kooperatifini kapatılmasına ve bu binanın satılmasına gerekçe değildir Malatya Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü’ne buradan bu talebi iletiyoruz. Burayı satmayın Maden Halkı’nın hizmetine açın, bu bina kamunun binasıdır, çiftçinin binasıdır, halkın binasıdır. Hem burada istedikleri ürünleri satsınlar, hem de siz bir kamu görevi yapmış olun.”