Elazığ’ın Maden ilçesinde, 2007 yılında yapılan bir ihale ile rezerv çalışmalarına başlayan bir firmanın bölgeye boşalttığı hafriyat, 'doğal olmayan heyelan' riskine neden oldu. Firmanın 2014’ten beri döktüğü hafriyat sonrasında ilçede heyelan tehlikesi olduğu gerekçesiyle birçok ev ve dükkânın boşaltılmasına karar verildi. Karar sonrasında Elazığ Valiliği’ne yürümek isteyen vatandaşlara polis izin vermedi. Polisin izin vermemesi üzerine vatandaşlar da AKP Elazığ İl Başkanlığı önüne giderek il başkanı ve milletvekillerine tepki gösterdi. 

"AK PARTİLİ BAŞKAN VE VEKİLLER SÖZ VERDİLER SÖZLERİNİ TUTMADILAR"

RÜZGAR KAYISI AĞAÇLARINI YERİNDEN SÖKTÜ, BAHÇELERE ZARAR VERDİ RÜZGAR KAYISI AĞAÇLARINI YERİNDEN SÖKTÜ, BAHÇELERE ZARAR VERDİ

Yerel seçimler öncesinde AKP İl Başkanı ve milletvekillerinin ev ve iş yerlerinin yıkılmayacağı sözü verdiklerini, ancak sözlerini tutmadıklarını belirten ilçe sakinlerinden Öner İlhan, şunları söyledi:

"AK Parti İl Başkanı bize söz verdi, 'yıktırmayacağız, yeniden bir etüt çalışması yapacağız' dedi. Bizim talebimiz yeniden etüt için afet alanın kapsamın biraz daha dar tutulmasıydı. Bize söz verdiler ama şu anda geldiğimiz noktada hiçbir tanesi ne Maden’e geliyor ne de Madenliyi arayıp soruyor. Bugün valiyle görüştük, kendisine aynı sorunu söyledik siz bugün geldiniz okulumuzu yıktınız. Bu hükümetin, devletin bir okul projesi var mıydı da siz bu okulu yıktınız? 'Hayır bu okul için bizim bir projemiz yok', çarşıyı yıkacaksanız çarşı için de bir projeniz yok. Çarşı da şu anda yapılmıyor. 'Size bir yer söyleyeceğiz orada size prefabrik dükkanlar vereceğiz oraya gideceksiniz' diyorlar. İlçe halkımız çok mağdur bir durumda. Devletimizden istediğimiz; orada tekrardan bir etüt çalışması yapması. Biz bilime inanıyoruz eğer doğruysa konutlarımızı bırakır devletin bize gösterdiği yere gidebiliriz ama bunu kabul etmiyorlar. Vatandaşın, dükkanına, evinin kapısına kepçeler dayanmış boşaltın çıkın gidin diyorlar. Biz halk olarak nereye gidelim? Ben Maden’de 35 yıldır esnafım nereye gideyim? Ben mülteci değilim. Toprağımdan zorla çıkarmak istiyorlar. Ben toprağımı terk etmek istemiyorum Maden’de yaşamak istiyorum. Bu yaşam hakkımı kimse elimden alamaz."

Öte yandan, Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar, yetkililerden bölge ile ilgili yeniden etüt çalışması yapmasını ve yıkım kararlarını durdurmalarını istediklerini söylerken, Maden çarşısı esnaflarından Zafer Düşünceli ise heyelan riski olduğu söylenilen bölgede kendilerinden başka alanların tahliye edilmesi gerektiğini ifade ederek, siyasi parti temsilcilerinden kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istediklerini dile getirdi…

MADEN-2

Editör: Haber Merkezi