Doğal taş sektöründe dünyanın en önemli buluşmalarından olan MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, kapılarını tüm dünyaya açtı. Sektör devlerinin buluştuğu fuarda Elazığlı mermer üreticisi firmalar büyük ilgi gördü.

Pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarının 26.’sı bu yıl 30 Mart – 2 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Bin 250 yerli, 350 yabancı firmanın katıldığı fuar, bir kez daha dikkatleri üzerine çekti.
Büyük yatırım görüşmelerinin ve satış işlemlerinin yapıldığı fuarda, ihracata katkı sağlayacak önemli anlaşmalar sağlandı.

Türkiye’nin önde gelen firmalarının katılım sağladığı fuarda, Elazığlı firmalar büyük ilgi ve beğeni gördü.

Elazığ’dan katılım sağlayan Alacakaya Mermer, Akdağ Mermer, Romer mermer, TGR Mermer Fuarın gözde firmaları arasında yerini aldı.

SEYRAN: “FUAR GEÇEN YILLARA GÖRE YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ”

MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarına katılan Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği (EMMAD) Başkanı Ali Seyran, izlenimlerini kamuoyu ile paylaştı.

Fuarın geçen yıllara nazaran yoğun bir katılımla gerçekleştiğini belirten Başkan Ali Seyran, “Fuarlar ikili görüşmelerin yapıldığı, projelerin gerçekleştirildiği, yıllar içerisinde yapılacak projelerin taşlarının belirlendiği bir alan. Yıllardır bu fuara katılıyoruz. Pandemi dolayısıyla İzmir Fuarı yapılamadı. Fakat bu yıl MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, pandemiden sonra ilk defa açılışını yaptı. Biz bu açılışta uluslararası firmalardan katılımların çok yoğun olacağını zannetmiyorduk. Ama özellikle Hindistan, Amerika, Ortadoğu ülkelerinden yüksek katılımlar var. Burada bir yoğunluk görüyoruz. İnşallah bu fuar katılımcılarımız açısından, mermer üreticilerimiz açısından hem ülkemiz hem şehrimiz için çok yoğun geçecek.” dedi.

ELAZIĞLI FİRMALAR YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Fuarda, Elazığlı mermer ve maden firmalarının ürettiği ürünlerin büyük ilgi gördüğünü söyleyen Başkan Ali Seyran, “Fuarda Görüşmeler devam ediyor. İkili görüşmelerde alıcıların 2 yıldır alamadıkları ürünleri yoğun olarak taleplerini görüyoruz. İnşallah bu fuarın önümüzdeki yıl için çok verimli olacağını, taleplerin karşılanacağını düşünüyoruz. Pandemi dolayısıyla insanlar ürünlerini alamadılar. Pandeminin bitmesiyle ürünlere talep fazlalığı var. İnşallah ülkemiz ve şehrimiz için bu talepler ihracatı arttıracak. Ülkemize girdi sağlayacak.” şeklinde konuştu.

EKMEK YERİNE PASTA MI YESEK? EKMEK YERİNE PASTA MI YESEK?

ELAZIĞ’IN İHRACATI ARTACAK
Elazığ’ın ihracatının yüzde 85’inin mermer ve maden ürünlerinin oluşturduğuna dikkat çeken EMMAD Başkanı Ali Seyran, Fuardaki görüşmeler neticesinde Elazığ’ın ihracatının önümüzdeki yıl daha da artacağını vurguladı.

Seyran, “Fuarlarda yapılan görüşmeler neticesinde gelecekteki projeler şekilleniyor.  Hepsi bu fuarlarda gerçekleşiyor. Elazığ’da geçen yıl pandemiye rağmen yüzde 30 artış gösteren mermer ve maden ihracatı bu yıl yüzde 40’ları geçecektir. Bu fuarın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.