AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol KELEŞ, 2024 yılı merkezi bütçe görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

KELEŞ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, ‘Türkiye Yüzyılının ve Cumhuriyetimizin 100. yılının ilk bütçe görüşmelerinin bugün başlayacağını ve 14 gün aralıksız bir şekilde süreceğini belirtti. KELEŞ, “Bu süreç, ülkemizin geleceğine yön verecek, her bir bakanlık ve kurumun bütçesi ile ülkemizin önceliklerini ve hedeflerini yansıtacak şekilde ele alınacaktır” dedi.

SEPTİOĞLU, NAİLBEY MAHALLESİ SAKİNLERİYLE BULUŞTU SEPTİOĞLU, NAİLBEY MAHALLESİ SAKİNLERİYLE BULUŞTU

Milletvekili KELEŞ, “2024 yılı bütçesi, sosyal refah ve sürdürülebilir büyümeyi odağına alarak, özellikle enflasyonla mücadele ve deprem sonrası iyileştirme çalışmaları önceliklerimiz arasında yer alacak" dedi. Vekil Keleş, ayrıca net ihracatın ve sabit sermaye yatırımlarının artırılması da ekonomik hedeflerimiz arasında olacak. Bütçede personel giderlerinin 2,9 trilyon TL’yi bulmasının öngörüldüğünü belirterek, personel giderleri dışında en yüksek pay'ın eğitime ayrıldığını, Millî Eğitim Bakanlığımız için 2024 yılında 1 trilyon 90 milyar TL, yükseköğretim kurumlarımız için 346 milyar TL ayrılacağını belirterek, eğitimin her zamanki gibi bütçeden en büyük payı alacak. 2023 yılında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin bütçeye ağır yükler getirdiğini belirterek önümüzdeki süreç bize gösteriyor ki ekonomik büyüme ve kalkınmanın yanında daha dirençli şehirler inşa etme hedefiyle depremde yıkılan şehirlerin yeniden ayağa kaldırılması ve geleceğe yönelik risklerin azaltılmasının bu dönemin temel öncelikleri arasında yer alacak. Finansal istikrar ve fiyat istikrarına verilen önemin daha da artırılacağını, ayrıca İhracat gelirlerimiz ve turizm gelirlerimizde de artış sağlanacağını belirterek 2024 yılı için ihracat hedefimizin 267 milyar dolar, turizm gelirlerimiz için ise 60 milyar dolar seviyelerinde olacağı öngörülüyor. Planlı ve dengeli bir bütçe yönetimi ile sosyal refahın sağlanması ve büyümenin sürdürülebilir kılınmasını hedefliyoruz diyerek, Türkiye olarak güçlü olduğumuz noktalar, gelecek açısından umut veriyor dedi. Kamunun faiz giderlerinin Gayri Safi Yurt içi Hasılaya oranının önemli ölçüde düşmüş olduğunu söyleyen Keleş, bu veriler bize ekonomimizin sağlamlığını gösteriyor,” diyerek “2024 yılı merkezi bütçesinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
 

Editör: İzzet TUMAY