Yeni dönemin ilk oturumunun gerçekleştiği Elazığ Belediyesi Meclis toplantısında, komisyonlar için üye seçimleri yapıldı.

5 üye sayısına sahip komisyonlar için yapılan seçimde AK Parti üyeleri 23 oy alarak komisyonlarda yer alırken, CHP ve Yeniden Refah Partisi’nin üyeleri, salt çoğunluk olan 20 oya ulaşamadı ve komisyonlarda yer alamadı. Çoğunluğun sağlanamamasının ardından gerginlik yaşandı. 

A W182011 02
31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından yeni dönemin ilk Elazığ Belediyesi Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Başkanlığında gerçekleştirildi. 37 Belediye Meclis adayının bulunduğu Elazığ Belediyesi Meclis toplantısının 1. oturumunda, komisyonlara üye seçimleri gerçekleştirildi. 3 üye sayısına sahip komisyonlara AK Parti dışında diğer partilerin meclis sayıları yeterli olmadığı için üye veremedi. 5 üye sayısına sahip komisyonlar için de 3 AK Parti, 2 de CHP ve Yeniden Refah Partisi üye önerisinde bulundu. 37 Meclis Üyesinin hür iradesi ile gerçekleştirilen yapılan seçimlerin ardından AK Parti üyeleri 23 oy alarak komisyonlara seçildi. CHP ve Yeniden Refah Partisi’nin üyeleri ise salt çoğunluk olan 20 oy alamadığı için komisyonlara üye veremedi. Seçimlerin ardından bu komisyonlar da, 3’er üye sayısına sahip olacak şekilde şekillendi. 

Ekran Görüntüsü 2024 04 13 223247

Son 50 yıldan bu yana 5 olan komisyon üye sayısı başkan Şahin Şerifoğulları’nın talimatıyla bu dönem 3’e düşürüldü. CHP grup sözcüsü Murat Akkoç, komisyonlarda sadece AKP’lilerin olmasına tepki göstermesi sonrasında AKP ve CHP’liler arasında kavga çıktı. CHP’li meclis üyeleri, daha sonra ise AKP’li başkan Şerifoğulları’nı protesto ederek meclisi terk etti.

İmar komisyonuna 5 kişilik üyesi seçiminde CHP meclis üyesi Bülent ALTAŞ aday gösterildi. Altaş’a CHP, MHP, YRP’nin meclis üyeleri toplamda 15 oyla destek verirken AKP ise 23 ret oyu verdi. Oy çokluğuyla Altaş’ın meclis üye adaylığı kabul edilmezken. AKP’li Meclis üyeleri Sedat Yıldırım, Murat Şerbet, Samet Bulut imar komisyonuna seçildi.

Ekran Görüntüsü 2024 04 13 223218
 
GERGİNLİK ÇIKTI! 

Gelişmelerin ardından seçim sonuçlarına, muhalefet partileri üyeleri tarafından tepki gösterildi. Seçimlerin ardından muhalefet partilerinin 20 oya ulaşamaması, gerginlik yaşanmasına neden oldu. Meclis Başkanı Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, devreye girmesi ve sağduyulu açıklamalarının ardından olaylar büyümeden yatıştı. 

YAPILAN SEÇİMLER SONUCUNDA KOMİSYON ÜYELİKLERİ ŞÖYLE OLDU; 

BAŞKAN VEKİLLİĞİNE; AK Parti’den Aydın Kara, Fatih Çelik, 

KATİP ÜYELİKLERİNE; AK Parti’den Sedat Yıldırım, Şaziye Aydın, 

YEDEK KATİP ÜYELİKLERİNE; AK Parti’den Nida Polat, Gürkan Acar, 
ENCÜMEN ÜYELİKLERİNE; AK Parti’den Adnan Karacimşit, Rahman Kızılkaya, Cengiz Taş, 

ELAZIĞ’DA ‘EN İYİ NARKOTİK ANNE’ PROJESİ ELAZIĞ’DA ‘EN İYİ NARKOTİK ANNE’ PROJESİ

İMAR KOMİSYONUNA; AK Parti’den Sedat Yıldırım, Murat Şerbet, Abdulssamed Bulut, 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA; AK Parti’nden Cemal Yıldırım, Abdulkadir Nar, Mehmet Üstündağ, 

TARİF KOMİSYONUNA; Vedat Gürgöz, Uğurcan Güleç, Yılmaz Yıldız, 

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONUNA; Nida Polat, Şaziye Aydın, Cemal Yıldırım, 

KÜLTÜR VE TURİZM KOMİSYONUNA; Rahman Kızılkaya, Sedat Yıldırım, Uğurcan Güleç, 

HUKUK KOMİSYONUNA; Nida Polat, Celalettin Albakabala, İhsan Alpay, 

İSİM VE TESPİT KOMİSYONUNA; Habip Yalçın, Gürkan Acar, Cengiz Taş, 

ULAŞIM KOMİSYONUNA; Aydın Kara, Şaziye Aydın, Abdulkadir Nar, 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KOMİSYONUNA, Veysi Toptaş, Abdulsamet Yaman, Cengiz Taş, 

TARİHİ KENTLER KOMİSYONUNA; Uğurcan Güleç, Murat Şerbet, 

BİRLİK MECLİSİ KOMİSYONUNA; Vedat Gürgöz, Fatih Çelik, Cengiz Taş seçildi. 

Editör: İzzet TUMAY