Cumhuriyet tarihi boyunca Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılmış en büyük özel sektör yatırımları arasında yer alan Seza Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Fortune Türkiye tarafından bu yıl 12’ncisi hazırlanan “Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde üst üste beşinci kez yer aldı. İş dünyasının yeniliklere açık, analitik düşünen, hedef odaklı kadın liderlerinin yer aldığı listede, şirketin büyüklüğü, global ekonomideki önemi, kurumun performansı, yöneticinin kariyer çizgisinde nasıl ilerlediği ve sosyal-kültürel kalkınmaya etkisi gibi kriterler dikkate alındı.

Kadın ve istihdam vurgusu

Fortune Türkiye, Prof. Dr. Yasemin Açık’ın Doğu Anadolu Bölgesi’nde yatırım yapan önemli iş insanlarından biri olduğunu vurgulayarak şu görüşlere yer verdi; “Kadınların iş hayatında daha aktif olması için çalışıyor. 2008 yılında, kentteki girişimci kadınları bir araya getirerek, kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların toplumdaki yerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Elazığ İş Kadınları Derneği’ni kurdu. Seza Çimento ile bölgedeki 10 bin kişinin hayatına dokunuyor. Hayali, bölgeler arası gelişmişlik farkının azaltılmasına ve yerel kalkınmaya katkı sağlamak, istihdamı artırmak ve bölgedeki pek çok kişinin hayatına dokunan yatırımlar gerçekleştirmek.”

Prof. Dr. Yasemin Açık: “Şehrim, bölgem ve ülkem için çalışmaya devam edeceğim”

AK PARTİ’DE ADAY ADAYLIĞI BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI! AK PARTİ’DE ADAY ADAYLIĞI BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI!

Fortune Türkiye listesinde yer almasını değerlendiren Prof. Dr. Yasemin Açık, “Bölgeler arası gelişmişlik farkı, gelir dağılımındaki adaletsizlikler, toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi konularla küçük yaşlardan itibaren tanışmış biri olarak, hayatım boyunca yaptığım tüm çalışmalarda bu sorunlara çözüm üretmeye odaklandım. Gerek akademik hayatımı gerek iş dünyasındaki çalışmalarımı gerekse sivil toplum alanındaki çalışmalarımı memleketim Elazığ’da ve bölgesinde gerçekleştirerek, bölge halkının, özellikle de kadınların hayatına dokunmaya özen gösterdim. Tüm bu çalışmalarım neticesinde ülkemizin en prestijli yayınlardan biri olan Fortune Dergisi tarafından hazırlanan listede bir kez daha yer almaktan onur duydum. Şehrim, bölgem ve ülkem için çalışmaya, üretmeye, emek vermeye, topluma katkı sağlamaya ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya devam edeceğim” dedi.