İzzet TUMAY - Elazığ’da uzun yıllardır site yönetimi dalında hizmet veren Mahmut AKBAŞ, ‘’Apartman ve site içinde yaşayan nüfus bazen küçük bir köyün nüfusuyla kıyaslanacak derecede yüksek olabiliyor.  Nüfus arttıkça birlikte yaşamanın getirdiği zorluklar da o ölçüde artıyor.’’ Dedi.

PROF. DR. ESEN’DEN ENERJİ ENDÜSTRİSİNDE İLK 10 EĞİLİM TÜYOSU!  PROF. DR. ESEN’DEN ENERJİ ENDÜSTRİSİNDE İLK 10 EĞİLİM TÜYOSU! 

Günümüzde çok katlı binalarda yaşamanın, özellikle güvenlik kaygıları ve ekonomik olması sebebiyle bir akım haline geldiğini apartman ve site içinde yaşayan nüfusun bazen küçük bir köyün nüfusuyla kıyaslanacak derecede yüksek olabileceğine dikkat çeken AKBAŞ, nüfusun artmasıyla birlikte yaşamanın getirdiği zorlukların da o ölçüde artığına dikkat çekti. İnsanların bir arada yaşayabilmeleri ancak yazılı veya yazılı olmayan kurallara uyumları ile mümkün olduğunu belirten AKBAŞ, Gazeteniz TURAN’a yaptığı özel açıklamada, ‘’Zaten kanun koyucular bu konudaki açığı gidermek için, 8 veya daha fazla bağımsız bölümü bulunan ortak kullanım alanları için apartman ve site yönetimini zorunlu kılmışlardır. Yani binanızda 8 veya daha fazla konut, işyeri vs. niteliğinde bağımsız bölüm bulunuyorsa bir site yönetimine ihtiyacınız var demektir. Kat malikleri, işyeri sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklar içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Sükunetin hâkim olduğu apartman ve site ortamlarında ise; bina tadilatlarıyla ile ilgili problemler, ortak alanların kiralanması durumunda tahsilat problemleri ve daha birçok zorluk karşımıza çıkabiliyor. Bu zorlukların üstesinden gelmek ancak yönetim tecrübesine ve mali konular hakkında bilgi birikimine sahip yöneticiler veya profesyonel site yönetimleri sayesinde mümkün olabiliyor.’’ Dedi. 

‘’YÖNETİCİLİK UZMANLIK GEREKTİRİR VE BİRÇOK YAPTIRIMI MEVCUTTUR!’’ 

Açıklamalarının devamında Apartman ve Siye Yöneticiliği’nin uzmanlık gerektirdiğini ve apartman ya da siteyle ilgili birçok yaptırım yapabileceğini de vurgulayan Mahmut AKBAŞ sözlerini şöyle tamamladı; ‘’Apartman ve site yönetiminde en çok karşılaşılan sorunlardan bazılarına bakacak olursak; Örneğin aidat maliyetlerinizi azaltmak ve apartman bütçesine katkı sağlamak amacıyla apartmanınızın ortak alanı içinde bulunan bir işyeri veya konutu kiraya vermek istediniz. Bu ancak tüm kat maliklerinin imzası karşılığında mümkün olmaktadır. Malik sayısı fazla olan apartmanlarda bu konuda ortak bir karar almak göründüğünden daha zor olabiliyor. Apartmanınıza ait ortak alanda bırakılan herhangi bir eşya araç vb. sebebiyle bu alanların kullanım amaçlarını işlevsellikten uzaklaşmış olabilir. Sık rastlanılan bu durumun çözümü aslında basit ancak apartman ve site yöneticilerinin mevzuata hâkim olması gerekiyor. Ortak alanlarınızda mangal yakılması bazı kat maliklerini rahatsız edebilir. Yine hangi koşulda ortak alanlarda mangal yakılabileceğini bilmesi gereken bir apartman ve site yönetimine ihtiyacınız var.  Yönetim toplantısında karar alınmasına rağmen bazı kat malikleri çöplerini belirlenen saatlerin dışında bir saate bırakabilmektedirler. Kat malikleri belirlenen saat aralıklarında çöplerini bırakmış olsalar dahi, sızıntı yapmayacak şekilde ambalajlama kuralını çiğniyor olabilirler. Yine sıkça rastlanan bir problem; çöpler belirlenen alanların dışına bırakılıyor olabilir. Yönetmeliği etkin bir biçimde kullanma yetisine sahip apartman ve site yönetiminin bu konuda da yaptırım yetkisi mevcut. Apartman ve site yönetiminin; yönetim tecrübesi, mali işler, hukuk, inşaat vb. birçok alanda uzmanlık gerektirdiği çok açık. İnsanların birlikte yaşadığı ortamlarda saydıklarımızdan çok daha fazla problem ortaya çıkmakta olduğu bir gerçek. Yetkinliğe sahip olmayan apartman yöneticileri, yönettikleri ortak alanlar için mali veya zaman kayıplarına yol açabilmektedirler. Bu tür problemlerin üstesinden gelemeyen apartman yönetimlerinin işinin ehli bir apartman ve site yönetimi firması ile anlaşması sorunların çözüme kavuşması için önemli bir adım olabilir.’’ Diye konuştu.