Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı olan Elazığlı Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU, Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandı. 

Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU, 1959 yılında Elazığ’da doğdu. İlkokul eğitimini ve ortaokuldaki ilk yılını Elazığ’da tamamladıktan sonra ortaokul 2. Sınıf eğitimini babası Prof. Dr. Kerim Sunguroğlu’nun görevi dolayısıyla gittikleri Londra’da Haverstock School’da aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Elazığ mezre ortaokulundan ve Elazığ Lisesinden mezun oldu. Üniversiteye giriş sınavlarında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Solfasol 10 numaralı Ana Çocuk Sağlığı Merkezi’nde hekim olarak mecburi hizmet görevini yapan Dr. Sunguroğlu, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalının açtığı sınavı kazanarak Tıpta uzmanlık eğitimine başladı. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında Uzmanlık eğitimini tamamlayarak Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı oldu.1991 yılında vatani görevini yapmak üzere askere giden Dr. Sunguroğlu Samsun Sahra Sıhhiye Okulunda iki aylık yedek subay eğitimini tamamladıktan sonra Uzman Tabip Asteğmen rütbesi ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi Biyokimya Ana Bilim Dalına atandı. Terhis olduğu 1992 yılı Eylül ayına kadar Gülhane Askeri Tıp Akademisinde çok sayıda araştırma ve yayın yaptı.

408749005 1709648722854637 8932989394002938263 N

1992 yılı sonunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak atanan Dr. Sunguroğlu, 1993 yılında Doçent unvanını aldı. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında Profesör kadrosuna atandı. 2000-2012 yılları arasında aralıksız olarak 4 dönem bütün öğretim üyelerinin oybirliği ile seçilerek Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Başta Etik Kurul ve Yurtlar Yönetim Kurulu olmak üzere üniversitenin birçok yönetim kurulu ve komisyonunda aktif görev yaptı. 2012 yılından 2016 yılına kadar Ankara Üniversitesi Rektörlük Koordinatörü olarak görev yaptı ve Ankara Üniversitesinden emekli oldu. Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu’nun, çeşitli dokulardan enzimlerin saflaştırılması ve kinetik özelliklerinin incelenmesi, eser elementler, vitaminler ve kanser konusunda çok sayıda bilimsel araştırma makalesi, kitap bölümleri, ulusal ve uluslar arası kongrelere sunulmuş çok sayıda bildirisi mevcuttur. 1994 yılında öğretim üyesi arkadaşlarıyla birlikte Çağ Tıp Merkezi Anonim Şirketi hisselerini satın alan Dr. Sunguroğlu, bir yıl içerisinde Çağ Tıp merkezinin hasta ve tetkik sayılarını 13 kat artırarak Türkiye’nin en büyük özel laboratuarı olan Çağ Laboratuvarlar Grubunu kurdu. 1996 yılında yine Ankara, Hacettepe ve gazi Tıp Fakülteleri ile GATA’dan öğretim üyesi arkadaşları ile Çağ Hastanesi Anonim Şirketini kurdu. Daha sonra Çağ Hastanesi ve Çağ Laboratuvarlarının yanı sıra Ankara’nın değişik semtlerinde 3 adet Çağ Tıp Merkezi ve 1 adet Genetik Tanı Merkezi kurdu. Bütün bu şirket ve kuruluşların Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, 1996 – 2016 yılları arasında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Asbaşkanlığını ve Etik Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen Aynı Federasyonun Sağlık Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu 2000 yılından beri FISU’nun (Uluslar arası Üniversite Sporları Federasyonu) Sağlık Kurulu üyeliğini ( 5 dönem seçim ile gelerek) yürütmektedir. FISU, 17 yıldan beri Dünya’nın birçok ülkesindeki üniversiteler arası spor karşılaşmalarında ULUSLARARASI SAĞLIK DENETÇİSİ olarak Dr. Sunguroğlu’nu görevlendirmektedir. 

Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, 2000 yılından beri Türkiye Atletizm Federasyonu Çocuk Atletizmi Projesinin Eğitim Grubunda yer almakta ve Türkiye’nin birçok üniversitesinde “madde bağımlılığı “ konusunda konferanslar vermektedir. Ayrıca kredi yurtlar kurumu tarafından 30 öğrenci yurdunda madde bağımlılığı, stresle baş edebilme ve empati yoksunluğu konularında konferanslar vermek üzere görevlendirilmiş ve 2015 – 2016 yıllarında bu görevi başarı ile tamamlamıştır. Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, halen Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumunun Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta ve 30 yıldan beri bu kuruma hizmet vermektedir. 

Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Anadolu Böbrek Vakfının Yönetim Kurulu üyesidir. Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, çok sayıda öğrenciye burs veren Çağ Sağlık Eğitim Derneğinin ve sigara alışkanlığı ile mücadele eden Tütünsüz Sağlıklı Yaşam Derneğinin Başkanıdır. Dr. Sunguroğlu, halen Memur Dernekleri Federasyonu Toplumsal Eğitim Akademisi Başkanlığını, Ankaralılar Derneği AHİD Akademisi Başkanlığını, İdareci Bürokratlar Birliği Akademisi Başkanlığını yürütmektedir. 2000 – 2002 yılları arasında Türk Biyokimya Derneği Genel Başkanlığı yaparak bu tarihten beri çok sayıda ulusal ve uluslar arası kongre, sempozyum ve bilimsel toplantı düzenlemiştir. En son 9 Mayıs 2017 tarihinde Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen Sigara veya Sağlık sempozyumunun düzenleme kurulu başkanlığını yapmıştır. 

FÜ İLE HIRVATİSTAN ZAGREB ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ FÜ İLE HIRVATİSTAN ZAGREB ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmakta, ayrıca Elazığ Kültür Derneği Yüksek İstişare Kurulu Yönetim Kurulunda çalışmaktadır. Sunguroğlu son olarak Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandı. 

Editör: İzzet TUMAY