Şaraplık üzüm hasadının başladığı Elazığ’da üreticiler, üzüm bağlarında meydana gelen bir hastalık nedeni ile sıkıntı yaşıyorlar. Hastalıktan dolayı rekoltenin düşük olduğunu ifade eden üreticiler, bu yıl üzüme verilen taban fiyatlarının da üreticiler için yetersiz olduğunu belirttiler.

Elazığlı Merkez Sün Köyü’nde üzüm üreticisi Hüseyin Tan, maliyet artışlarının çok arttığını ve taban fiyatın bu yıl 27,50 kuruş olmasına rağmen çok zorlandıklarını belirterek: “Bu sene üzümlerde fiyat olarak geçen yıla göre bayağı bir artış var ama maliyetlerin yükselmesinden dolayı pek bir şey ifade etmiyor. Her şey yüzde yüz arttı ondan dolayı bu yıl üzümlere verilen fiyat bizi kurtarmaz’’ dedi.

e610e2_9c0eaa1c195f4bc18696430ccf8526c1~mv2

TABAN FİYATLARI ARTTI AMA MALİYET ARTIŞLARINDAN DOLAYI ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR!

BÖYLE YIKIM ‘DÜŞMAN’ BAŞINA!  BÖYLE YIKIM ‘DÜŞMAN’ BAŞINA! 

Geçtiğimiz yıl 14 liradan alınan üzüm şimdi 27 lira 50 kuruştan alınıyor. Geçen yıla göre maliyetlerin yüzde yüz artmasından dolayı üzümdeki fiyat artışının az olduğunu belirten üzüm üreticisi Hüseyin Tan, üzümlere vuran hastalıktan dolayı üretimin de az olduğunu söyledi.

Elazığ merkeze bağlı Kuzova bölgesinde üzüm üretimi yapan köylüler geçen yıl firmaların üzümün kilosunu 14 liradan almak istemesi üreticinin ise 18 lira talep etmesi nedeniyle üzümler uzun süre dalda kalmıştı. Bu sene üzümün kilosu 27 lira 50 kuruşa çıktı. Ancak maliyetlerin artışından dolayı yine üreticinin yüzünü gülmedi.

HÜSEYİN TAN

“ÜZÜMDEKİ ARTIŞ PEK BİR ŞEY İFADE ETMİYOR!”

Elazığ merkeze bağlı Sün köyünde işçi fiyatlarının yüksek olmasından dolayı sadece 3 işçi tutabilen ve ailesiyle üzüm hasadı Hüseyin TAN, “Bu sene üzümlerde fiyat olarak geçen yıla göre bayağı bir artış var ama maliyetlerin yükselmesinden dolayı pek bir şey ifade etmiyor. Her şey yüzde yüz arttı ondan dolayı bu yıl üzümlere verilen fiyat bizi kurtarmaz. Geçen yıl 14 lira vermişlerdi bu yıl ise ilk 30 lira denildi sonrasında ise 27 lira 50 kuruşa düşürdüler. Nakliye konusunda ise burada toplayıp traktörlere yüklüyoruz bizim traktörümüz var ancak olmayanlar da traktör kiralıyorlar tabi onlar için şartlar biraz daha zor oluyor. En büyük sorunumuz bağları hastalık vuruyor. Yıllardan beri bu sorun var çoğu bağlar komple kurudu. Benim bağlarımda yarı yarıya hastalık almış durumda. O yerlerde üzüm yetişmediği için hasat yapamıyoruz. Herhalde bu gidişle bir iki yıla kadar hepsi hastalık alır ve sökmek durumunda kalıyoruz ve üzüm üretimi bitirip arpa ya da buğday ekmek zorunda kalıyoruz çok kişi de bunu yaptı.” ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ ZİRAAT ODASI: ‘’YOĞUN YAĞIŞTAN DOLAYI BAZI BÖLGELERDE ÜZÜM REKOLTELERİ DÜŞTÜ!’’

Üzüm üreticilerinin bir tür sinek nedeni ile sıkıntı yaşadığını aktaran Elazığ Ziraat Odası Başkanı İbrahim HACIOĞULLARI da genel olarak Elazığ’ın üzüm üretiminde öncü bir şehir olduğunu, bu yıl hastalık dışında olan yerlerde rekoltenin iyi olduğunu belirterek şunları söyledi: ‘’Resmi olarak henüz bir dilekçe almamamıza rağmen, ilimizin belli bağ bölgelerinde yoğun yağıştan dolayı bir sinek türünün ürünlere zarar verdiği duyumlarını alıyoruz. Bu konu bazı üzüm üreticilerimizin rekoltesinde düşüşe neden olmuştur. Tarım İl Müdürlüğü’nün bu konuda çalışmalar yaptığını, üreticileri ziraat mühendisleri aracılığı ile bilgilendirmede bulunduğunu biliyoruz.’’ Dedi.