Afetzedelere yönelik kredi ve hibe desteklerinin detaylarına dair detaylar belli oldu. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremden etkilenen afetzedelere yönelik kredi ve hibe desteklerinin detaylarına dair açıklama yapıldı. 

6 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda afetzedelere sağlanacak kredi ve nakdi hibe desteklerinin yanı sıra, bu desteğin nasıl kullanılacağına dair usul ve esasların belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ; Hak sahibi olanlar ve kredi ile konut yardımından faydalananlar hariç, maliklere bir konut ve bir iş yeri için en fazla 3 bağımsız bölüm için kredi imkanı sağlanacak. Aynı bağımsız bölüm için hem hibe hem de kredi alınabilecek. İnşaat halinde olan ve orta veya üzeri hasarlı olarak tespit edilen yapıların maliklerine de hibe ve yapım kredisi sağlanacak. Başvurusu uygun görülen hak sahipleri için kredi sözleşmesi ve ödeme planı hazırlanacak. Kredi verilirken gelir ve kredi puanına bakılmayacak. Hak sahiplerinin, yapım ruhsatının alındığı tarihten itibaren en geç 1 yıl içerisinde Bakanlıkça belirlenen belgelerle başvuruda bulunmaları gerekiyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN imzasıyla yayımlanan bu kararla afetzede vatandaşlara 2 yıl geri ödemesiz, toplamda 10 yıl vadeli ve faizsiz kredi olanakları sunulacak.  

BAŞKAN KANGAL’DAN ‘KONTROLSÜZ YIKIM’ AÇIKLAMASI  BAŞKAN KANGAL’DAN ‘KONTROLSÜZ YIKIM’ AÇIKLAMASI 

Özellikle orta ve üzeri hasar görmüş konutların yeniden yapımı için 750 bin lira, ahırı bulunan konutlar için ise 1 milyon lira kredi desteği sağlanacak. İş yeri sahipleri için de 400 bin lira kredi desteği yanında, konutlar için ek olarak 750 bin lira, iş yerleri için de 400 bin lira nakdi hibe desteği verilecek.