BAKAN KURUM’A, ELAZIĞ’DA PANKARTLI KARŞILAMA! BAKAN KURUM’A, ELAZIĞ’DA PANKARTLI KARŞILAMA!

STANFORD Üniversitesi dünyadaki bilim insanları arasında ilk yüzde 2'lik dilime giren akademisyenleri açıklamış listeye Fırat Üniversitesi’nden 49 akademisyen girmişti. Fırat Üniversitesi Türkiye’den listeye en fazla akademisyen yerleştiren 2. üniversite olmuştu.  

2022 alıntı yılına göre, ilk %2 lik dilimde bulunan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesi; "Kariyer boyu etki" ve "Yıllık etki (2022 yılı çalışmalar)" olarak iki kategoride listelendi. Bilim insanlarının kariyeri boyunca yaptıkları çalışmalar dikkate alınarak yapılan değerlendirmede Fırat Üniversitesi’nde 35 bilim insanı, sadece 2022 yılı çalışmaları dikkate alınarak yapılan değerlendirmede ise 49 bilim insanı listeye girmeye hak kazandı. 

69cde66a-3180-42a6-920e-8961bc59e637

 Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin etki değeri, çalışmalarına yapılan “atıf sayısı, h-indeks, hm_indeks, patent sayısı, ilk isim ve tek isim makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin etki değeri gibi temel ve ciddi uluslararası ölçütler kullanıldı.  

Oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 200.644 bilim insanı sıralandı. Sıralamaya Türkiye’den 1.202 Öğretim Üyesi girerken, bu listede Üniversitemizden 49 öğretim üyesi yer aldı. Fırat Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törende dünyanın en etkili bilim insanları listesine giren akademisyenlerle bir araya gelindi.  

Dünyanın Etkili Bilim İnsanları listesine girmeyi başaran Fırat Üniversitesi’nden 49 akademisyene teşekkür belgeleri  takdim edildi. 

Editör: Haber Merkezi