Sözcü gazetesi yazarı Saygı ÖZTÜRK, Doğru Parti Genel Başkanı Rifat SERDAROĞLU'na teslim edilen seçmen listelerine göre deprem bölgesindeki 90 bin 200 seçmenin kaydına hiçbir yerde ulaşılamadığını belirtti.

ÖZEL SPORCULAR ATLETİZM YARIŞMASINDA TER DÖKTÜ ÖZEL SPORCULAR ATLETİZM YARIŞMASINDA TER DÖKTÜ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime girmeye hak kazanan siyasi partilere kesinleşmiş seçmen listesini gönderdi. Bu listelerin birisi 25 Kasım 2022’de, diğeri 14 Mayıs 2023’te verildi. Doğru Parti Genel Başkanı Rifat SERDAROĞLU, yöneticiliğini Mehmet Günal ÖLÇER’in yaptığı, ODTÜ’lü bir grubun oluşturduğu, gönüllülük esasına göre araştırma yapan ekibe listeyi teslim etti. 6 Şubat depremi iki listenin verildiği tarih aralığına rastlıyor. Araştırmada hangi bulgulara ulaşıldığını Mehmet Günal ÖLÇER, SÖZCÜ Ankara Temsilcisi Saygı ÖZTÜRK’le paylaştı.
ÖZTÜRK'ün "Belgeleriyle açıkladı: Deprem bölgesinde 90 bin 200 seçmen kayıp" başlıklı yazısında ÖLÇER'in şu tespitleri yer aldı: ‘’11 il için yaptığımız çalışmada bütün seçmenleri tek tek listeledik. Örneğin seçmen Hatay’dan kalkmış yurtiçinde başka ile gitmiş. Ya da Hatay’dan kalkmış yurtdışına gitmiş. Yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir yerde Hatay’dan gelmiş seçmenleri tek tek irdeledik. Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Hatay, Kilis, Malatya, Şanlıurfa ve Osmaniye’de bulamadığımız 90 bin 200 tane seçmen var. Yani bunların hiçbir yerde kaydına ulaşamadık. Bu insanlar yok ve ortadan kaybolmuşlar. Kayıp seçmenleri 11 il için il il belirledik. Kayıp seçmenleri isim isim bütün bilgileriyle ortaya koyduk. Her ilin bilançosunu bilimsel çalışmayla sonuçlandırdık ve Rifat Bey’den bu listeleri zimmetli aldığımız için kendisine sonuçları da zimmet karşılığı teslim ettik.

Unnamed-14

Adana’da 25 Kasım’da açıklanan seçmen sayısı 1 milyon 593 bin 108’di. İlk kez seçmen olan 16 bin 638 kişiyi de bu listeye eklemiştik. Adana’ya başka illerden gelenler oldu. 50 bin 152 kişi de başka illere gitti. Bunların sayısı da listelere göre 30 bin 699 kişi. Bunları seçmen sayısından düşüyoruz. Adana’dan yurtdışına giden 5 bin 451 kişi var. Adana’da iki liste arasında 11 bin 89 kişi de yaşamını yitirmiş. 14 Mayıs 2023 tarihli seçmen listesinde Adana için açıklanan seçmen sayısı 1 milyon 612 bin 659 kişi.

Birinci listede yer alıp da ikinci listede olmayan 90 bin 200 kişiyi isim isim, vatandaşlık numaralarıyla biliyoruz. Kişisel verilerin korunması yasası gereğince vatandaşlık numarasının tamamını yazmayıp ortadaki rakamların bir kısmını yıldızla ifade ettik. Resmi her makama çalışmalarımızı ayrıntılı olarak anlatır, bulgulara nasıl ulaşıldığını uygulamalı olarak gösteririz. Bütün kayıp seçmen listeleri yaklaşık bin 800 sayfa tutuyor.”

BU İNSANLAR NEREDE?

Ölçer devamında "Biz diyoruz ki: Devlet, vatandaşını ölümde bile aldatıyor. Bu konuyu herkesle tartışabiliriz. Bu konuda herkes bana her türlü soruyu sorabilir. 90 bin 200 vatandaşımızı ne yurtiçinde ne de yurtdışında bulamıyoruz. Peki nerede bu insanlar?” diye sordu.
 

Editör: Haber Merkezi