Sahte imza ile şeker sattığı iddiâ edilen ve mahkemelik olan Elazığ Şeker Fabrikası yetkilileri suskun… 
TURAN Gazetesi 2023 yılının Aralık ayında Elazığ Şeker Fabrikası’nda birkaç ismin sahte imza ile piyasanın çok altında bir fiyata tonlarca kilo şeker aldığı ve bu şekerleri yüksek kâr marjıyla sattığı duyumu üzerine harekete geçmiş ve akıl almaz skandalı  ortaya çıkarmıştı…

TURAN YAZDI, AÇIKKAPI GECİKEN SÖZÜNÜ TUTTU! TURAN YAZDI, AÇIKKAPI GECİKEN SÖZÜNÜ TUTTU!

Elazığ Şeker Fabrikası’nda yaşanan “sahte imza” ile şeker satımının detaylarını gazetemiz TURAN’dan öğrenen Elazığ kamuoyu, yaşanan bu vahim durumla ilgili tepkilerini dile getirirken, Elazığ Şeker Fabrikası’nın sessizliğini koruması gariplikle karşılandı…

7 Mayıs 2024 tarihli nüshasında TURAN Gazetesi’nin kamu çıkarlarını düşünerek yayınladığı ‘’ŞEKER'DE SAHTE İMZA İDDİÂSI ORTALIĞI KARIŞTIRDI’’ başlıklı manşet haberin yankıları halen daha sürerken, Elazığ Şeker Fabrikası yetkililerinin sessizliğini koruması dikkâtlerden kaçmadı.

F G H Y U K C C I

TURAN KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEK…

Daha önce yine kamu yararını gözeten gazeteniz TURAN’ın manşetten yayımladığı yakıt israfı ile gündeme gelen Elâzığ Şeker Fabrikası’ın bu defa da sahte imza ile gündeme oturması Elazığ gündeminin baş sırasında yer alıyor. Uzun bir süredir pancarı en dip fiyattan alarak üreticiye zorluklar yaşatan Elazığ Şeker Fabrikası’nda sular bir türlü durulmazken, gazeteniz TURAN, 2023 yılının Aralık ayında Elazığ Şeker Fabrikası’nda birkaç ismin sahte imza ile piyasanın çok altında bir fiyata tonlarca kilo şeker aldığı ve bu şekerleri yüksek kâr marjıyla sattığı duyumu üzerine harekete geçmiş ve akıl almaz skandal ortaya çıkmıştı. TURAN gazetesi olarak yaşanan bu vahim durumun takipçisi olacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.

KAMU ZARARA UĞRATILDI, PEKİ BU SESSİZLİK NEDEN?

Konuya ilişkin araştırmalar yapan Turan Gazetesi gerekli evraklara ulaşmış ve Elazığ Şeker Fabrikası’nda yaşanan “sahte imza” ile şeker satımının detaylarını öğrenmişti. Elazığ AK Parti teşkilatındaki bir siyasiye yakın bir isme, sahte imza ile şeker satan yetkililer mahkemelik olurken, evraklardaki imzaların kimlere ait olduğu “kriminal inceleme” birimlerince araştırılıyor. Ortada büyük bir kamu zararı varken ilgililerin iddiayı yalanlamaması ve aksi yönde herhangi bir açıklama yapmayarak susmayı tercih etmesini de değerli Elazığ kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Teryruı

PANCARA KOTA, FİYATTA DİP UYGULAMASI!

2023 yılı Ekim ayında çiftçinin ürettiği şeker pancarını en dip fiyattan kota uygulayarak alan Elazığ Şeker Fabrikası’nda yüzlerce litre Fuel Oil akaryakıtın depoya aktarıldığı sırada yere dökülerek kanalizasyona karışıp ziyan olması skandalının ardından şimdi de aynı fabrikada sahte imza kullanılarak ucuza şeker alıp piyasaya 2-3 katı fazla fiyata satıldığı skandalına rağmen ilgililerin sessizliğini ne zaman bozacağı, vahim iddialar karşısında nasıl bir yol izleyecekleri ise merak konusu olmaya devam ediyor.

FUEL OİL SKANDALININ ARDINDAN BİR SKANDAL DAHA PATLAK VERDİ

Elazığ Şeker Fabrikası’nda geçtiğimiz yıl yaşanan Fuel Oil olayını kurum yetkilileri örtbas etmeye çalışmış ancak olayla ilgili bilgi, belge ve fotoğraflara ulaşan gazeteniz TURAN, yaşanan sıkıntıyı manşetine taşıyarak kamuoyuna duyurmuştu. Bu skandalın ardından şikâyet üzerine şu anda mahkemeye intikal etmiş konuyla ilgili edindiğimiz bilgilere göre; daha önce fabrikaya kapasite raporu getirilerek şeker alımı yapıldığı, daha sonra da başka başka raporlar getirildiği, bu gelişmelerin ardından Kovancılar ilçesinde bir kişinin bu konuyla ilgili bir şikâyetinin olduğu ve bu şahsın ismi kullanılarak kapasite raporu çıkarıldığı ve sahte imza kullanılarak şeker alımı yapıldığı iddiâ edildi.

UCUZA AL, 3 KATINA SAT!

Şekeri alanlardan R.Ç adlı kişinin AKP Elazığ il teşkilatında bir yöneticinin yakını olduğu iddiâ edilirken, adı geçen R.Ç’nin Elazığ Şeker Fabrikası’nda görev yapan bazı müdürler ile yakın ilişkisi olduğu ve konu ile ilgili şikâyette bulunulması üzerine tarafların mahkemelik oldukları belirtildi. Tahkikatın sürdüğü, olayda şüphelilerin kapasite raporu çıkardıkları ve bunlar adına tek elden şeker alınıp satıldığı da gelen bilgiler arasında. Ayrıca son bilgilere göre de fabrikadan şekerin 900 liraya çıkartıldığı piyasadaysa şeker fiyatının 2 bin TL’ye kadar çıktığı belirtilmekte.

Editör: İzzet TUMAY