Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde 70 yaşındaki erkek hastanın lezyon olan damarına kentte ilk kez kullanılan damar içi ultrasonografi (IVUS) eşliğinde stent takıldı.

Elazığ’da 70 yaşında bir erkek hasta, göğüs ağrısı şikayetiyle Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde yaşlı hastanın kalp ana damarında lezyon olduğu tespit edildi. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yücel Karaca ve ekibi, kentte ilk kez damar içi ultrason görüntüleme cihazı kullanarak damarda oluşan tıkanıklığı açtı ve yaşlı hastanın hayata tutunmasını sağladı.

YANLIŞ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİ SARI NOKTA HASTALIĞINI HIZLANDIRABİLİR YANLIŞ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİ SARI NOKTA HASTALIĞINI HIZLANDIRABİLİR

Uyguladıkları işlem damar içindeki lezyonun çapını net olarak gösterdiği için daha avantajlı olduğunu ifade eden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yücel Karaca, ’’70 yaşındaki hastamız polikliniğimize göğüs ağrısıyla başvurdu. Yapılan tetkikler neticesinde anjiyografi kararı verildi. Anjiyografide kalp ana damarında lezyon olması üzerine damar içi ultrasonografi yapıldı. Damar içi ultrosonografi (IVUS) sonrası ana damarda kritik hastalık saptanması üzerine bypass kararı verildi. Hasta ve hasta yakınlarının açık kalp ameliyatını kabul etmemesi üzerine stentleme yöntemiyle damar açıldı. Anadamar stentleme işlemi damar içi ultrasonografi ile yapılmadığı takdirde yeniden tıkanma riski yüksektir. Damar içi ultrasonografi ile damarın çapı ve lezyon özelliği daha iyi değerlendirilip, uygun çapta stent seçilip damar açılabilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan damar içi ultrasonografiyi ilimizde ilk kez uyguladık. Operasyon sırasında bizlere destek olan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Zeki Çetinkaya, tüm operasyon ekibine, hastane yönetimine ve bize fırsat veren Başhekimimiz Doç. Dr Şüheda Kaya’ya teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: iha