PAZARDA ‘ÇÜRÜK’ DOMATES TOPLAYAN YAŞLI KADIN YÜREK SIZLATTI! PAZARDA ‘ÇÜRÜK’ DOMATES TOPLAYAN YAŞLI KADIN YÜREK SIZLATTI!

İzzet TUMAY - Elazığ'ın Olgunlar Mahallesi'nde çay ocağı işletmeciliği yapan Necati USLU, Osmanlı döneminden kalma bir geleneği devam ettiriyor. 

Osmanlı döneminde her kahvehanede kahvecilerin ‘piri’ olarak kabul edilen  Şeyh Şâzelî hazretlerine binaen; ‘Her seherde besmeleyle açılır dükkanımız Hazreti Şâzelî’dir pirimiz sultanımız’ yazılı tabelanın asılı bulunduğunu belirten USLU, tabelanın kendi işyerinde de baş köşede yerini aldığını belirterek şunları söyledi; ‘’Katip Çelebi'nin rivayetine göre Şeyh Şâzelî, 1258'de hacca giderken yolda müridi Şeyh Ahmed ile sohbete daldıkları sırada kendisine verilen kahve çekirdeklerini kaynatarak içmiştir. Bundan dolayı Şeyh Şâzelî, kahveci esnafı tarafından 'pir' kabul edilir. Bu kabule bağlı olarak Osmanlı'nın son dönemlerine kadar İstanbul'un kurukahveci esnafı 'Ya Hazreti Şeyh Şâzelî' levhalarını dükkanlarından eksik etmemişlerdir. Yine İstanbul'da çeşitli tarikatlara bağlı hemen bütün tekkelerin kahve ocaklarında Şeyh Şâzelî'nin adının yazılı olduğu bir levhanın yer alması, kahve hazırlayan dervişlerin ocağı uyandırır ve cezveyi ocağa sürerken Şâzeliyye pîrine teveccüh etmesi bir tarikat geleneğiydi’’ Diye konuştu. 

Editör: İzzet TUMAY