Mavi Vatan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Derneği Elazığ Şube Başkanı Gazeteci Yazar Erol KARA, 15 Ağustos’ta Sümela manastırında yapılması düşünülen Kara papaz ayininin Megali İdea ve Pontus emelleri taşıdığına dikkat çekerek, “Bu ayinin amacı Trabzon’un fetih tarihini unutturmak, gölgelemek ve böylece buralarının aslında Yunan toprağı olduğu propagandasını yaparak “Megali İdea”  emellerine hizmet etmektir.” dedi. 

OP. DR. GÖKHAN ÖNCE: ''VÜCUT AĞRILARI KULAK ARDI EDİLMEMELİ, TÜMÖR OLABİLİYOR'' OP. DR. GÖKHAN ÖNCE: ''VÜCUT AĞRILARI KULAK ARDI EDİLMEMELİ, TÜMÖR OLABİLİYOR''

15 Ağustos’ta Fener Rum Patrikhanesinin Sümela Manastırında yapacağı ayinin Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fetih gününe denk getirilmesinin bilinçli yapıldığı belirten Mavi Vatan Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Derneği Elazığ şube başkanı Gazeteci Yazar Erol KARA, bu ayinin bu tarihte yapılmaması gerektiğini belirterek, hükümetin bu tarihte ayin yapılmasına müsaade etmemesi gerektiğini söyledi. 

KARA; “Ortodoksların sorumlusu olan Fener Rum Metropolitliği bu kararla yetkilerini aşmıştır. 88 Yıl boyunca Müze olan Sümela Manastırının ayinlere açılmasının mantıklı bir tarafı yoktur. Çünkü bölgede Hristiyan teba bulunmamaktadır. Megali idea ve pontus emelleri taşıyan bu ayin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ve Lozan antlaşması hükümlerine aykırıdır.” Diye konuştu.