ELAZIĞ’DA İKİ ANNE, DÜĞÜN YEMEKLERİNİN KALDIRILMASI İÇİN İMZA TOPLAMAYA BAŞLADI! ELAZIĞ’DA İKİ ANNE, DÜĞÜN YEMEKLERİNİN KALDIRILMASI İÇİN İMZA TOPLAMAYA BAŞLADI!

Türkiye’de araç sahibi olmakla iş bitmiyor. Artan araç fiyatlarına bir de kasko ve trafik sigortası  maliyetleri ekleniyor. Kasko fiyatları geçen yıl ile kıyaslandığında üç katına çıktı…  

Türkiye’de araç satın almak isteyenleri oldukça yüksek fiyatlar bekliyor. Sıfır araçlarda 500 bin TL’nin altında araç bulmak güçleşirken ikinci elde de fiyatlar yüksek seyrediyor. Araç satın almakla iş bitmiyor. Bir aracın aylık masrafı da her bütçenin kaldıramayacağı bir seviyeye ulaştı. Akaryakıt, bakım-onarım ve diğer masraflar sürücülerin cebini yakıyor. Hiç kullanılmayan bir aracın bile sabit masrafları bulunuyor. Araç sahiplerini en fazla zorlayan masraflardan biri de kasko ve zorunlu trafik sigortası oluyor. Kasko fiyatlarında meydana gelen artış geçen senenin üç katı oldu. Kasko fiyatlarının artmasındaki en önemli etkenler artan araç ve yedek parça masrafları olarak gösteriliyor.  

KASKO FİYATLARI BİR YILDA ÜÇ KAT ARTTI…  

Araç masrafları arasında en çok artış kasko fiyatlarında meydana geldi. Bir yılda meydana gelen artış neredeyse üç katına ulaştı. Hasar dosyaları için tazminat ödeme miktarı kaskoda 15 bin TL’ye ulaştı. Zorunlu trafik sigortasında ise 11 bin TL olarak tazminat ödeme miktarı belirlendi. Sigorta Sektörü Yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, yılın ilk üç ayı için hasar ödeme tutarlarının zamlandığını belirtti. Bunun nedenini ise parça maliyetlerinin ve işçi ücretlerinin artması olarak dile getirdi. Ayriyeten geçen yıl 5000 TL olan kasko poliçesinin bu seneki fiyatını 15 bin TL olarak açıklandı. Trafik sigortasının ise 1200 TL’den 3000 TL’ye yükseldiği belirtildi.  

AKARYAKIT FİYATLARI ZATEN HİÇ DURMUYOR!  

Araç sahiplerinin karşısına çıkan tek masraf kasko ve trafik sigortası olmuyor. Bunun yanı sıra akaryakıt masraflarında da artış görünüyor. Akaryakıt masraflarında artış olmasından dolayı sürücüler, trafiğe çıkma noktasında tereddüt yaşıyor. Bazı sürücüler, toplu taşıma araçlarını tercih etmeyi uygun görüyor. Araçların bakım ve onarım masrafları da ciddi anlamda arttı. Araç satın alırken bu masrafların da göz önünde bulundurulması gerekiyor.