‘’ACİLEN ÖNLEM ALINMASI GEREKMEKTEDİR!’’ ‘’ACİLEN ÖNLEM ALINMASI GEREKMEKTEDİR!’’

Gazeteniz TURAN’ın sık sık gündeme getirdiği Çimento Fabrikası’nın kent merkezi dışına taşınması konusunu MHP Elazığ Milletvekili Semih IŞIKVER, ‘’Elazığ Çimento Fabrikası’nın insan sağlığını ve çevreyi tehdit eden bilimsel bulgular sonrası bulunduğu yerden kaldırılması vaatleri ilimizde maalesef her dönem siyasetin mezesi olmuştur’’ diyerek ilimiz Milletvekillerinin, Belediye Başkanının ve Valinin şahsında bütün kurumların bu hususta topyekün bir mücadele ortaya koyması gerektiğine vurgu yaptı. 

Aksaray Mahallesi’nde halk sağlığını tehdit etmesine, havayı kirletmesine rağmen İtalyan ortaklı Çimentaş Çimento Fabrikasının ‘çalışanlar mağdur edilmeden’ taşınması gündemdeki yerini koruyor. Gazeteniz TURAN’ın en son 28.11.2023 tarihinde ‘ÇİMENTO FABRİKASI SORUNU UNUTULDU!’ manşetiyle gündeme getirdiği Çimento Fabrikası sorunu ile ilgili MHP Elazığ Milletvekili Semih IŞIKVER konuştu. 

IŞIKVER: HER DÖNEM SİYASET MALZEMESİ YAPILDI 

Vekil IŞIKVER, ‘’ 1950’li yıllarda faaliyetine başlayan ve o dönem il merkezi dışında kalan Elazığ Çimento Fabrikası’nın insan sağlığını ve çevreyi tehdit eden bilimsel bulgular sonrası bulunduğu yerden kaldırılması vaatleri ilimizde maalesef her dönem siyasetin mezesi olmuştur. Elazığ’ın bir çöküntü ovası özelliği taşıması topoğrafyanın yalnız bir yönde hava akımlarına açık olması ve bilhassa çimento fabrikasının şehrin ortasında kalışı, hava kirliliğinin artmasına sebep olmuş ve bu sıcaklarda çok geniş bir bölgede yaşayan vatandaşlarımızı adeta canından bezdirmiştir. Yıllık ortalama 160 bin ton üretimi ile gece gündüz durmadan çalışan fabrikanın kaldırılması konusu şehrimizin 20 yılı aşkındır gündeminde olmasına karşın bir arpa boyu dahi yol alınamamıştır. Bir işletmenin bir şehrin geleceğini ve toplumun sağlığını tehdit etmesine seyirci kalmamalıyız. İlimiz Milletvekillerinin, Belediye Başkanının ve Sayın Valimizin şahsında bütün kurumlarımızın bu hususta topyekün bir mücadele ortaya koymamız gerektiği âşikar... Kendi adımıza bu aziz şehrin tertemiz insanlarını mutsuz eden her konu ile mücadele etmeye sonuna kadar devam edeceğimizin bilinmesini istiyor, Elazığ Kamuoyunu saygılarımla selamlıyorum’’ dedi. 

Editör: İzzet TUMAY