Gündem ekonomiden dönüyor, temel gıda ürünleri cep yakıyor ve yurttaşlar yoksullaşıyor… Türk-İş verilerine göre açlık ve yoksulluk sınırındaki büyük artışlar dikkât çekti. Dört kişili bir ailenin aylık mutfak harcamasını kapsayan açlık sınırı bir ay içinde 1136 TL artarak 13 bin 334 TL'ye çıkarken, yoksulluk sınırı ise bir ayda tam 3 bin 700 TL birden arttı ve 43 bin 433 TL'ye fırladı…

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINDA BÜYÜK ARTIŞ! 

Türk-İş verilerine göre açlık ve yoksulluk sınırındaki büyük artışlar dikkât çekti. Dört kişili bir ailenin aylık mutfak harcamasını kapsayan açlık sınırı bir ay içinde 1136 TL artarak 13 bin 334 TL'ye çıkarken, yoksulluk sınırı ise bir ayda tam 3 bin 700 TL birden arttı ve 43 bin 433 TL'ye fırladı…
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Eylül 2023'e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 13 bin 334,13 TL'ye yükseldi. Böylece açlık sınırı bir ayda 1136 TL artmış oldu. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 43 bin 433,65 TL'ye ulaştı. Yoksulluk sınırı ise bir ayda 3 bin 700 TL birden artması dikkat çekti. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti' ise aylık 17 bin 336,25 TL'ye yükseldi. Bu maliyet ağustosta ise 15 bin 813 TL idi.

PROF. DR. ESEN’DEN ENERJİ ENDÜSTRİSİNDE İLK 10 EĞİLİM TÜYOSU!  PROF. DR. ESEN’DEN ENERJİ ENDÜSTRİSİNDE İLK 10 EĞİLİM TÜYOSU! 

sahte-para

ASGARİ ÜCRETİN 3,8 KATI! 

Artan hayat pahalılığının etkisiyle açlık ve yoksulluk sınırındaki dev artışlar, asgari ücrete yapılan zammı da çoktan eritti. 2023 Eylül itibarıyla, 11 bin 402 TL olan asgari ücret, açlık sınırının yaklaşık 2 bin TL altında kalırken; yoksulluk sınırı ise asgari ücretin 3,8 katı olarak gerçekleşti… 

MUTFAK ENFLASYONUNDA DEV ARTIŞ

Türk-İş verilerine göre, “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Eylül 2023'te şu şekilde oldu. 
-Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış -bir önceki aya göre yüzde 9,31 oranında gerçekleşti.
-Sekiz aylık değişim oranı ise yüzde 64 olarak tespit edildi.
-Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 84,04 oldu.
-On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 106,21 olarak hesaplandı.

SÜT FİYATLARI 3 KAT, ZEYTİNYAĞI FİYATLARI İSE 5 KAT ARTTI… 

Araştırmaya göre, süt, yoğurt, peynir grubunda; bir ayda süt ortalama yüzde 8 zamlanırken, peynir fiyatlarının sınırlı düzeyde gerilediği, yoğurt fiyatının ise sınırlı düzeyde arttığı belirtildi.
Ocak 2022'den bu yana bu gruptaki ürünlerin 3 kattan fazla fiyat artışı gösterdiği vurgulandı.
Bir ay içinde irmik yüzde 13, pirinç yüzde 10, bulgur yüzde 9, ekmek yüzde 8, makarna yüzde 5 zamlandı. Bir ay içinde margarin yüzde 17, zeytinyağı yüzde 8, ayçiçek yağı yüzde 4 zamlandı. Tereyağı fiyatı sabit kaldı. Ocak 2022'den bu yana ayçiçek yağı 1 kattan; tereyağı ve margarin 3 kattan; zeytinyağı 5 kattan fazla fiyat artışı gösterdi.

TÜRK-İŞ; ‘’HAYAT PAHALILIĞI DAYANILMAZ SEVİYEDE!’’

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Başta iktisaden dar ve sabit gelirlileri olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini etkileyen ve halkın en temel sorunu olarak nitelenebilecek enflasyon, resmi verilerin ötesine geçen bir gerçeklikle günlün yaşam üzerinde etkili olmaya devam etmektedir.” İfadeleri yer aldı.