Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Elazığ Kitap Fuarı 28 Ekim tarihinde Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezinde açıldı. 28 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında dokuz gün boyunca devam edecek olan kitap fuarının, ilk iki gündeki görüntülerine bakılınca birbirinden güzel etkinlikler ve söyleşilerle dolu dolu geçeceğini göstermektedir.

Öncelikle kitap fuarı ile ilgili ayrıntılara girmeden önce, Elazığ Belediyesi tarafından yapılan Fuar ve Kongre Merkezi iki yıldır kitap fuarlarına ve diğer fuar etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Fuar ve Kongre Merkezinin, Kültür Park yerleşkesinin bitişiğinde yapılması, araç park sorununu ortadan kaldırdığı gibi hem şehre yakınlığı hem de Fuar ve Kongre Merkezinin mimari yapısının kullanışlılığı fuar alanını gezen vatandaşları büyülemektedir. Yıllardır çadırlarda yapılan fuarlara bir son verildiği gibi daha sağlıklı ve bölgenin en güzel fuar alanına Elazığ kavuşmuş oldu.

4. Elazığ Kitap Fuarında, birbirinden kıymetli ulusal ve yerel şair ve yazarlar imza ve söyleşi programlarıyla okuyucularla buluşmaya başladı. Fuarda; Bekir Develi, Türker Akıncı, Haluk Özdil, Murat Akan, Zekeriya Efiloğlu, Erhan Afyoncu, Ebru Elmaskeser, Sadık Yalsızuçanlar, Mine Sota, Ahmet Turgut, Serhat Yabancı, Bayram Karaçor, İkram Arslan, Seyit Ali Kahraman, Yaren Atalar, Ahmet Bulut, Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, Sedat Çağlayan, Telmih Kitap – Şair/Yazarlar, Muhammed Tacettin Kutay, Alişan Kapaklıkaya, İkbal Gürpınar, Serdar Tuncer, Tufan Gündüz, Pelin Çift, Hulki Cevizoğlu, Sevda Türküsev, İhsan Süreyya Sırma, Hatice Kübra Tongar ve Mecit Ömür Öztürk’ün katılacağı fuarda ulusal ve yerel şair ve yazarlar yer alacakları belirtildi. Elazığlı şair ve yazarlar için de Elazığ Kent Konseyi öncülüğünde stantlar oluşturuldu. Ayrıca Bayram Karaçor, Ahmet Turgut, Mine Sota, Sadık Yalsızuçanlar, İkram Arslan, Seyit Ali Kahraman ve İkbal Gürpınar, okullarda yapılacak konferanslarda öğrencilerle bir araya gelmesi gençler açısından çok önemli olduğunu belirtmek gerekir.

 Elazığ Belediyesi tarafından fuarı ziyaret edecek olan 10 bin öğrenciye, toplamda ise 15 bin öğrenciye 50 TL değerinde hediye çeki dağıtılacak. Böylece bu çekleri alan öğrenciler, istedikleri kitapları alabilme imkânına sahip olacakları gibi öte yandan Elazığ Belediyesi 4. Kitap Fuarı’nı ziyaret eden ve hediye çeki alan öğrenciler için belediye otobüsleri ile ücretsiz ulaşım imkânı sağlanması, fuara öğrencilerin ilgisinin artmasına yol açtığı görülmektedir.

 Fuar alanında gezinirken yayınevlerinin çeşitliliğinin fazla olması konusunda yayınevlerinin temsilcileri ile konuştuğumda Elazığ’da iyi bir okuyucu kitlesinin olduğunu söylemeleri bizleri daha çok sevindirdi. Önümüzdeki yıllar daha çok yayınevi ve yazarın kitap fuarlarımıza katılacağı şimdiden anlaşılmaktadır.

Ekim ayının son günleri ilimiz açısından birbirinden güzel etkinliklerle devam etmektedir. Elazığ’da kitap fuarı devam ederken İstanbul Yenikapı’da Elazığ Dernekler Federasyonu’nun öncülüğünde düzenlenen ‘Elazığ Tanıtım günleri’ ile ilgili program ilimizde yerel televizyonlar aracılığı ile keyifle takip edilmektedir.

 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız ve Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun!