Üzerinde günlerce, aylarca konuşuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN 17 Kasım 2021’de partisinin grup toplantısında bu konuyla alakalı geniş açıklamalarda bulunmuştu.

   ‘’Değerli arkadaşlar, enflasyon nedir, yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin çift haneli fiyat artışları ve bozulan dengeler karşısında şaşkına döndüğü bir dönemde elbette bizim bunun tamamen dışında kalmamız mümkün değil.

   Fakat bizi diğer ülkelerden ayıran bir fark var. Onlar giderek sıkıntıya girerken biz ise önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız. Açık ve net söylüyorum; arkadaşlar faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizle ve enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim.  Faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Anlayan anlar, anlamayan anlamaz ama milletimizi faize ezdirmeyiz.

   Bunu kabulleneceğiz. Bunun başka çıkışı olamaz. Salgın döneminde tüm ülkeler kepenkleri indirirken bizim yatırımlarımızı kesintisiz devam ettirmemiz bunun en somut örneğidir.

   Halen kalkıp da bu yolda, beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasın. Bu yolda ben, faizi savunanla olamam, olmam. Bu konu sıradan bir konu değil. Şu anda dünyaya bakalım, ABD'ye, Batı'ya, İsrail'e bakın... Bütün bunlarda faiz aşağılara çekilmişken, bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki faizi savunur hale geliyorlar.

   Bu görevde olduğum sürece, kusura bakmayın faizle mücadelemi sonuna kadar, enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Şunu bilmemiz lazım, bu konuda nas ortada. Nas ortada olduğuna göre sana, bana ne oluyor? Biz değerler silsilemiz içerisinde olaya buradan niye bakmıyoruz? Olaya buradan bakacağız, ona göre de adımımızı atacağız" demişti.

   Tüm bu söylemler hükümet, maliye ve para politikalarında ciddi değişiklikler oluşturdu. Biz ekonomistler bunu ele aldıkça hükümetin yüksek popülist tavrı halk tarafından benimsendi ve bugüne kadar geldik. Şimdi ise maliye politikalarında tamamen reel politikalar üzerine bir düzen kuruldu.

   Gelelim meselemize; o günlerde çok keskin ve net bir ifade olan “Nas” kavramını sıkı sıkı savunanlar, ekonomide gerek olmamasına rağmen bu ifadeyi daha ileriye götürerek içtihada varmak isteyenler, bugün neler diyecek veya anlatacak merak ediyorum doğrusu. Bence “nazar değdi” demek en doğrusu. Zira başka açıklamaya gerek yok…