Karayolu ulaşımı ve trafik, günümüzde nice canların toprağa gittiği, nicelerinin ağır yaralar ve sakatlıklarla boğuştuğu, mal kaybının ciddi boyutlarda olduğu, aynı zamanda millî servetin haddinden fazla zarar gördüğü büyük bir toplumsal sorun hâline gelmiştir. Bu nedenle, güvenli ve doğru işleyen bir trafik düzeninin sağlanması için çözümlenmesi gereken esas sorun, trafik kurallarının herkes tarafından iyice öğrenilerek tamamen uyulmasını sağlamaktır.

Karayolu trafik sisteminin temel amacı, insanları ve eşyaları sağlıklı ve güvenli bir biçimde bir yerden başka bir yere taşımaktır. Otomobiller ve diğer taşıtlar hem şehirlerarası hem de şehir içinde pek çok rahatlık ve kolaylık sağlasa da meydana gelen trafik sorunları herkesi derinden etkileyen travmalar bir faktör olarak daima gündemde yerini almaktadır.

Trafik kazalarının meydana gelişinde yol kullanıcısı ihlalleri ön planda tutulurken araç ve çevre faktörleri de göz ardı edilmemelidir. Bu sebepledir ki hem yolları yapan firmaların ve yollarda trafik kurallarını denetleyici konumundaki devletin hem taşıtları üreten üretici firmaların ve güvenlik testlerini yürüten kuruluşların hem de trafik kurallarına uymakla yükümlü olan insanların trafik konusunda hassas ve özenli olmaları gerekmektedir.

1. Kimi Alışkanlıklar Hayat Kurtarır

Alışkanlık, insanların şartlanmış davranışlarına verilen genel isimdir. Olumlu alışkanlıklar, kişilerin hayatını düzene soktuğu ve pozitif etkiler oluşturduğu gibi, trafikte de hayat kurtarıcı özelliktedir. Kurallara uymayı alışkanlık hâline getirmek hem kendimizi hem de başkalarını koruyacak, kaza riskini en aza indirgeyecektir.

Trafik kurallarını özümseyerek bunlara uymayı bir yaşam tarzı hâline getirmek, insan hayatı göz önüne alındığında asla ihmale gelmeyecek güzel ve faydalı bir davranıştır. Trafik kurallarına uymak ve trafikte cereyan eden her hareketi dikkate almak gerekir.

Günümüzde üretilen taşıtlar, sürücü ve yolcu güvenliği en üst düzeyde düşünülerek tasarlanmaktadır. Taşıtların güvenlik donanımları, bizler için yapılmış hayat kurtarıcılarıdır. Bunların içinde en önemli ve en temel araç içi güvenlik donanımı, emniyet kemeridir.

Emniyet kemeri, şehir içi ve şehirlerarası yollarda mutlaka kullanılması gereken bir güvenlik donanımıdır. Araca binildiği anda, araç hareket etmeden emniyet kemerini takmayı alışkanlık hâline getirmek; can güvenliği düşünüldüğünde kullanımı çok kolay ve önemli bir can simididir.

Günümüzde üretilen araçların pek çoğunda emniyet kemeri takılmadığı takdirde sürücüyü uyaran alarm sistemleri mevcuttur. İnsanların can güvenliğinin düşünüldüğü bu uygulamayı maalesef önemsemeyen ve hatta alarmı durdurmak için kemerin kilidinin takıldığı mandala bir parça takarak sistemi kandırmaya çalışan sürücüler bulunmaktadır. Bu sürücüler bir şeyi anlamıyorlar. Emniyet kemeri uyarı sistemi kandırılabilir ancak ihmaller ve hatalar sonucu kaybedilen değerler karşısında keşke demek bir işe yaramayacaktır. Dolayısıyla trafikte kullanılması bu kadar kolay olan emniyet kemerini takmayı alışkanlık hâline getirmek çok önemlidir.

2. Trafik Kuralları Şansa Bırakılmaz

Trafiğin güvenli ve huzurlu olması açısından son derece önemli olan trafik uyarı ve işaret levhaları, yol kullanıcılarına, yol ve çevresinin karakteristiği hakkında uyarı ve bilgi vererek trafiği düzenlemeyi amaçlamaktadır. Bu işaretlerin iyi bilinmesi ve dikkate alınması hayati önem arz etmektedir.

Şans, bir kişinin bilgi ve emeğinden çok, rastlantı sonucu elde ettiği elverişli durum olarak açıklanabilir. Şansa güvenmek, yersiz ve insanı büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakabilecek bir durumdur.

Hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de iş şansa bırakılamaz. Kuralları hiçe sayarak ve sadece şansa güvenerek yapılacak bir hareket nice canlara mal olabilir. Kırmızı ışık yandığı hâlde yol boşken şansa güvenerek hareket etmek kazayla sonuçlanabilir.

İnsan yapımı bir araca güvenerek kuralları hiçe saymak, işi şansa bırakmak demektir. Etrafta trafik polisi ve güvenlik kameralarının olmamasını fırsat bilerek kuralları ihlal etmek, yine işi şansa bırakmak ve büyük risk almak demektir. Hesapsızca hareket ederek risk almak hem kendinin hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atmak, bilinçli bir vatandaşın asla yapmaması gereken hareketlerdir.

Sonuç

Trafik, hayati öneme sahip bir olgudur. Herkesin canının ve malının söz konusu olduğu bir ortamda, kurallar asla yok sayılmamalı aksine kurallara uymak bir hayat tarzı hâline getirilmelidir. Trafikte seyir hâlindeyken yapılacak en ufak bir hatanın ne geri dönüşü ne de mazereti vardır.

Trafik kurallarına uymak ve bu kurallara uymayı alışkanlık hâline getirmek, bizleri her zaman olumsuzluklardan korur. Bir kaza olsa dahi, kazayı en az hasarla atlatmamızı sağlar ancak şansın yolunda gideceği düşünülerek kural ihlali yapmak, “Bir kereden bir şey olmaz.” düşüncesiyle hareket etmek, hayati risk almak demektir. 

 

Şener DANYILDIZ

Yapımcı-Yönetmen-Şair-Yazar

[email protected]