Beş maçta bir puan, bir gol, silik futbol, kaos ve üstüne Türkiye Kupası’ndan elenmişlik vs. vs.

 Öyle bir zamanda geldi ki bu üç puan; sorunlara ilaç, oyunculara özgüven, takıma hayat kazandırdı.

   Kuşkusuz oyuncularımızın istek ve arzusu başroldeydi ancak, yeni hocamız Bülent Yenihayat’ın dokunuşları gözle görülür düzeydeydi. Bu kadar kısa bir sürede takıma adapte olmasın da oyuncuları daha önce tanımasının yattığını söyleyebiliriz. Oyuncuların motivasyonun da ve mücadele azmindeki artışın altında, yönetimin ciddi müdahalesinin de olduğunu unutmayalım.

    Geçen haftadan, Burhan ve Mesut’un yerine Çağrı ile Soner’in tercih edilmesi riskli bir karar olsa da Bülent Hoca’nın kafasındaki planlarının tuttuğunu görüyoruz. Fizik olarak ağır kalan Soner’in, oynadığı mevki ve orta saha oyuncularımızın yapısı itibari ile bizim için çok önemli bir oyuncu olduğunu görüyoruz. Daha hazır ve çabuk hale geldiğinde, yana- geriye değil de öne doğru oynadığında takımın vazgeçilmezi olacaktır. Sahanın her yerine ayak basan, sorumluluk alan, top kazanan, oyun kuran Mikail; izleyen herkesin beğenisini kazandı. Eski performansının uzağında kalan Çağrı’nın yavaş yavaş kendine geleceğini umarak, takım için önemli bir kazanım olacağını söyleyebilirim.

    Takımın en hazır bölgesi olan savunmamızda Metin ve Burak’ın uyumu gözden kaçmıyor. Zamanlama açısından kritik bir dakikada Metin’in attığı gol maçın kader anıydı. Oyuna sonradan dahil olan; Burhan, Mesut, Yağızcan ve Murat takıma ciddi katkı sağladılar. Burhan’ın hırsı ve çabukluğu, Yağızcan’ın futbol aklı, Murat’ın hava toplarındaki etkisi ve pivot oyuncu hünerlerinin olması, Mesut’un takımı toparlayıcı oyunu Bülent hocanın değişikliklerdeki başarısını net ortaya koydu. Oyuna giren oyuncu tercihleri doğruydu ancak oyundan çıkarılan oyuncularda hatalar yapıldığını düşünüyorum.

    Sarı kartı olan Soner ya da Mikail’den birini oyundan alabilirdi Bülent Hoca. Ayrıca, Burhan gibi hızlı ve arkaya koşu yapabilen bir oyuncu varken Bahattin’i çıkarmak hataydı. Sarı kartı varken çizgide rakibe atlamak çok acemice. Hem Soner hem de Mikail sarı kartları varken oyundan atılabilecek hamleler yaptılar. Bülent hocanın bunları görmesi gerekirdi. Burhan ile ikinci golü bulmasak, yiyeceğimiz bir gol ile ciddi sıkıntılar yaşayabilirdik.

    Bahattin, Cengizhan ve Hasan’ın vasat oynadığı maçta geriye kalan oyuncularımızın iyi performansları maçı kazanmamıza yetti. Zaten öyle değil midir? Sahadaki on birden en az 7-8’i iyi oynarsa o maç kazanılır. Bu üç oyuncumuzun sahadaki mücadeleleri iyi ancak verimlilikleri vasat altıydı. Hasan ve Bahattin’in öz güvenlerini kazanmaları için arkadaşlarına ihtiyaçları var.

    Ayrıca Bülent Hoca’nın takıma vizyon kattığını düşüyorum. Pozisyonlar bulduk, çok fazla şut attık, sahadaki taktik anlayışı tribünden rahatlıkla görebildik. Bu vizyonu ilerleyen haflarda daha da net göreceğiz inşallah.