Elazığspor’un beş maçını izleyen herkes aynı şeyi söylüyor. Takımın oyun sistemi yok. Bence de oyun sistemimiz oturmamış. Oyun sisteminin oturmasında iki temel etken vardır. Birincisi birbirini tamamlayan oyuncular ikincisi de fizik kondisyon. Selahattin Hoca’nı en büyük sorunu; kafasındaki oyun yapısını oyuncularına sahada yaptırtamamak. Çünkü yeterli güce sahip değil sahadaki oyuncular. Sezon başı kampı ve oyuncuların transfer edilmesindeki zamanlama ve kadro mühendisliği hocamızın inisiyatifindeki konular olunca tabiki hedefteki kişi de Selahattin hoca oluyor.
      Derbi niteliğindeki Batman Petrol Spor maçına 4-1-2-3 dizilişi ile başlayan takımımız, oyuncu tercihleri ve dizilişe baktığımızda kazanmak adına doğru bir strateji uyguladı. Rakip Batman Petrol Spor, bize oranla daha hazır ve iyi bir takım görüntüsü verdi. Çok sayıda gol fırsatından yararlanamadı ve kalecimiz Hakan’ın performansı takımımıza bir puan kazandırdı. Doğruyu söylemek gerekirse maçı hakeden takım Batman Petrol Spor’du. Dörtlü savunmanın önünde tek ön libero olarak Soner’i kullanan Selahattin hoca, Soner’in önüne iki dinamik oyuncu ( Mikail ve Fatih) koyarak hem rakibe direnç koymayı hem de Cengizhan ve Beykan’ın savunma yetersizlikleri ile oluşacak sıkıntının önüne geçmeyi düşünerek bence doğru olanı yaptı. Her ne kadar doğru taktik ile maça başlasanız da rakibiniz sizden daha hazır ve güçlü olunca zayıf bölgelerden açık veriyorsunuz. Soner çok istekli ve gayretli olsa da, tek başına savaşacak güçte olmaması sebebi ile orta sahada oyunun kontrolünü ele alamadık. Soner ile savunmayı 5’lememize rağmen rakibe çok sayıda pozisyon verdik.
      Peki neden olmuyor biraz da bunlara değinelim. Öncelikle Elazığspor’un bir oyun sistemi hala yok. Organize atak sayımız yok denecek kadar az. Cengizhan ‘ın bireysel gayretleri dışında pozisyon üretemiyoruz. Cengizhan, oyun yapısı gereği bireysel oynayan yaratıcı ama disiplinsiz bir oyuncu. Eğer ilk on bir de Cengizhan var ise savunma olarak bir kişi eksiğiz demektir. Takımı bu algıda oluşturmak lazım. Cengizhan’ın olduğu takımda bir de Beykan olunca eksik sayısı ikiye çıkıyor. Selahattin hocanın buna bir çözüm bulması zaruridir. Şahsen, Beykan’ın sakatlanması takımımızın faydasına olduğu kanaatindeyim. Ayrıca Bahattin, pivot olarak bu takımın tek forveti olmaya devam ederse daha bir çok hafta  gol atamaz. Özellikle iç saha da çok zorlanacaktır. Bahattin hızlı bir oyuncu ve boş alanları seven bir oyuncu. Tipik bir deplasman forvetidir. İç saha da çift forvet oynamak, Bahattin’in performansını arttıracaktır. Toparlarsak eğer , Bahattin’e yardımcı bir forvet, iki özgür oyuncunun (Cengizhan- Beykan) birinden vazgeçmek gol yollarındaki sorunlarımızı çözecektir. Gelelim orta sahaya; Soner, Mikail, Fatih üçlüsü hem topu kullanma ve pas yapmakta hem de alanı daraltma noktasında yetersiz kaldılar. Çünkü defans dörtlümüz ve tek forvetimiz arasındaki mesafemiz çok uzun. Alan daraltma konusunda yeterli birlikteliğimiz yok. Takım halinde hareket edemiyoruz. Bunun da sebebi, yeni kurulan bir takım oluşumuz. Takımın oyun boyunu kısaltarak, bununla birlikte baskı-pres ile kontra atak kazanarak ani gelişecek ataklarla hızlı oyuncularımız ile çok sayıda pozisyon üreteceğimize inanıyorum.
    Mesut oyuna girdikten sonra ikili klasik orta sahaya döndük ancak Burhan ve Murat çok geç oyuna dahil oldular. Murat’ın yüksek toplardaki hakimiyetini görünce keşke Bahattin’de sahada kalsaydı dedik. Zira, rakip ceza sahasına çok oyuncu ile girememek gözümüze çok çarpıyor.
    Gelelim sürekli Selahattin hocanın gönderilmesi mevzusuna. Sevgili Elazığspor’lular, şu aşamada hocanın gönderilmesi takımın menfaatine değildir.  Zira yerli bir hoca ile özellikle de Alaattin hoca ile tekrar anlaşılacağına ihtimal vermiyorum. Hoca’nın gitmesini isteyenler en çok da bu sebeple istiyorlar. Geçen sene ki hocalarımızı getirilecekse neden sezon başı başka hoca getirildi diye sormazlar mı? Geçen hafta da dedim. Bu işler çocuk oyuncağı değil. Denedik olmadı ile olmaz bu işler. 2-3 maç daha sabredilmelidir. Bu eksikler giderilmez ise zaten gereken yapılmak zorundadır.
     Bir diğer konu da şu; yönetim, hoca veya takım ile ilgili neden bir açıklama yapmıyor. Acaba yönetim içinde Hoca’nın gönderilmesini isteyen bir kısım yönetici mi var. Elazığspor yönetimi bu konuda ikiye mi ayrılmış diye sormadan edemiyorum. Elazığspor yönetimi, ya radikal bir karar almalıdır yada hocasının ve takımının yanında olduğunu açıklamalıdır.