31

Tarihten Bir Yaprak Köşemize 1 Mart 1990 tarihli Gazetemiz ile devam ediyoruz.

“Vali Sayın Muharrem Göktayoğlu’nun {Sivil Savunma Günü} Dolayısıyla Yaptığı Açılış Konuşması”nın metninin bulunduğu manşet haberi gazetemizin sol üst köşesinde bulunuyor.

Dünyamızda çatışmaların ve sosyal yaraların arttığı bu günlerde, Sivil Savunmanın önemini bir kez daha hatırlatan bu haberimiz ile dikkatinizi bu konuya çekmek istiyorum. Sivil Savunma noktasında eksiklerimiz olduğunu ve bu konuda eğitimlerin arttırılması gerektiğine inanıyorum.

***

“Sağduyunun Zaferi” “Ermeni İddialarını İçeren Tasarının Senato Gündemine Alınması 48’e Karşı 51 Oyla Reddedildi” başlığı ana sayfamızın sağ üst kısımda dikkatimizi çekiyor.

 

Her yıl ısıtılıp tekrar önümüze konan, 24 Nisan 1915 tarihinin sözde Ermeni Soykırımı Anma Günü olarak belirlenmesi için yapılan yoğun lobi faaliyetleri geçmiş yıllarda bir şekilde ABD Senatosunun Gündemine alınması engellenebilmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını sözde "Ermeni Soykırımı" olarak resmen tanıdı. ABD tarihinde ilk kez bir başkan resmi olarak sözde "Ermeni Soykırımı"nı tanımış oldu. Biden’den önceki ABD başkanları, 24 Nisan’da, 1915 olayları için “Ermeni soykırımı” yerine, “felaket” veya “tarihin karanlık dönemi” gibi ifadeler kullanıyordu. Ankara’nın 1915 Olayları diye tanımladığı, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yüz binlerce Ermeni vatandaşın zorunlu göçe tabi tutulmasını "soykırım" olarak resmen kabul eden 31 Ülke bulunmaktadır.

Bugün "Ermeni Soykırımı”nı resmen tanıyan ülkeler; Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs Rum Yönetimi, Çekya, Ermenistan, Fransa, Yunanistan, İtalya, Libya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Hollanda, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Suriye, Vatikan, Venezuela, Uruguay.

Bu konuda Dış Politikalarımızda kendimizi gerektiği gibi anlatamamanın, sözde bize dost görünen ve tarihin sayfaları arasında kendi kara lekelerini görmeyip, bizlere yüklenmek istenilen haksız ithamların faturasını ödüyoruz.

***

“Et ve Balık Kurumu’ndan Kuzuya Taban Fiyat” ana sayfamızın orta kısmında kendine yer bulan bir başka haberimiz.

 

Devlet kurumlarının, halkımızın tükettiği ürünlerin fiyatlarının belirlenmesinde, belirleyici rol oynaması gerekliliğine inanan bir vatandaşım. Üreticinin zarar etmemesi, tüketicinin uygun fiyatlar ile ürün temin edebilmesi için, Devlet otoritesinin tarafsız ve adil bir şekilde piyasada fiyat belirlemesi gerekmektedir.

***

“Modern Arıcılık Yaygınlaştırılıyor” Haberi yine ana sayfamızın orta kısmında yer alıyor.

 

Ülkemizdeki arıcılığın geliştirilmesi ve daha kaliteli, verimi yüksek ürünler alabilmek için üreticilerimizin desteklenmesi noktasında, Tarım İl müdürlükleri tarafından uygun oranlarla kredi kullandırıldığını haberimizin içeriğinden öğreniyoruz.

Üretimde verimlilik artık günümüzde olmazsa olmazımızdır. 

***

“Beş Merkeze Deprem İstasyonu” başlığı ile aktarılan sayfamızın orta kısmında kendine yer bulan bir başka haberimiz.

Deprem istasyonlarımızın yaygınlaşması, daha sağlıklı teknik bilgilere ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.

***

“Alanya Konya Karayolu 2.5 Saat Kısalıyor” haberi ana sayfamızın alt kısmında bulunan bir diğer haberimiz.

***

“İlkokul Öğrencilerine Süt Yardımı” ana sayfamızdaki bir diğer haberimiz.

***

Köşe yazımızda Şeref TAN Hocamız, ‘’Bizim Açmazımız’’ Adlı yazısı ile değerli görüşlerini bizlerle paylaşmışlar.

‘’Ayrılık’’ Adlı şiiri ile Günerkan AYDOĞMUŞ Hocamız ise gönül sazımızın tellerine dokunuyor.

Selam ve Saygılarımla.