(Kitap Fuarı ve Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın Ardından)

KİTAP FUARI:

   Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da, geçmişte bizim de feyzinden istifade ettiğimiz Türk Edebiyatı’nın usta ismi Şeyh-ül Muharririn Ahmet Kabaklı adına bir kitap fuarının düzenlenmesi memnuniyet verici bir karar olmuştur.

   Okuyucuyu kitapla ve yazarıyla, yazarları da okuyucusuyla buluşturmayı ve kitaba karşı ilgiyi artırmayı amaçlayan bu tür etkinlikler, düzenlendiği beldenin kültür hayatına da bir canlılık kazandırması bakımından önemlidir.

   Fuarın düzenlenmesi kararını veren Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

   Bir kitap dostu ve 40 yılı aşkın meslek hayatı boyunca öğrencilerine kitap okumanın zevkini aşılamak için çaba göstermiş bir Türkçe-Edebiyat Öğretmeni olarak, fuarın düzenlenmesinde gördüğüm bazı aksaklıkları da ifade etmek istiyorum:

   Tertip Komitesi, davet edilecek yayınevlerinin tespitinde daha kapsayıcı olabilirdi. Farklı düşünce ve fikir alanındaki kitapların yer aldığı yayınevleri de davet edilebilirdi.

   En önemli hatalardan biri, daha önceki bir söyleşiye verdiğim cevaptaki gibi, davet edilen yazarlar arasında, fikir ve düşünceleriyle ülkenin birlik ve bütünlüğü ve cumhuriyetin temel değerleri konusunda tartışmalı isimlerin yer almasıydı.

 Diğer önemli bir konu da, bir kültür şehri olarak tanımladığımız Elazığ’dan, Elazığlı yazarlara yeterince yer verilmemiş olmasıdır. Bu durum kıymetli yazarlarımızı derinden yaralamış ve böylesi bir kültür faaliyetine gölge düşürmüştür.

ULUSLARARASI HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI:

   2017 yılına kadar, 24 yıl Elazığ’ın kültür ve edebiyat dünyasına bir çağlayan gibi akarak ses ve renk katan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları etkinliklerinin 5 yıldan beridir yapılmıyor olmasının özlemi içerisindeydik.

   İlk defa Sivriceliler Derneği olarak, Sn. valimiz Dr. Ömer Toraman’ın ilimize atanması vesilesiyle yaptığımız ziyarette, bu yıl Hazar Şiir Akşamları’nın yapılacağı müjdesini almış ve çok heyecanlanmıştık. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları etkinliklerinin yeniden yapılıyor olması, elbette sevindiricidir.

   Geçmişte Sivriceliler Derneği Başkanı olarak, bu programın hazırlanmasında görev almış olmanın deneyimiyle, Hazar Şiir Akşamları’nın her safhasının çok ciddi emeği ve çalışmaları gerektirdiğini söylemeliyim.

   Bu bakımdan; öncelikle karar merciinde olan Sn. valimizi, desteklerini esirgemeyen Sn. Belediye Başkanımızı, Sn. Fırat Üniversitesi Rektörümüzü ve emeği geçenleri kutluyorum.

    Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın yeniden can buluyor olmasından duyduğumuz memnuniyet, bu konudaki tespitlerimizi ve gördüğümüz eksiklikleri işaret etmeye engel teşkil etmemelidir:

    Bugüne kadar yapılan 24 faaliyette; alınterlerini, emeklerini ve yüreklerini ortaya koyan, her biri emsallerinden çok kıymetli Elazığlı şairlerin, heyecanla bekledikleri “Hazar Şiir Akşamları”na davet edilmemeleri, görev ve sorumluluk verilmemesi, ince ruhlu ve duygu telleri hassas bu insanlarda burukluk yaratmıştır.

   Adını, Cenabı Allah’ın bahşettiği güzellikleriyle “Gözbebeğimiz Hazar”ımızdan alan Hazar Şiir Akşamları’nda, “Hazar-Sivrice”ye  yer verilmemiş olması, her şeyden önce, programın adına yakışmamıştır.

   “Uluslararası Hazar Şiir Akşamları”ında maalesef “Hazar” yoktu bu sene…

   Kaldı ki, geçmiş yıllarda zaman zaman, bir bahane olarak ileri sürülen Sivrice’de faaliyetlerin yapılacağı kapalı mekân olmadığı gerekçesi de, açılışı yeni yapılan Kültür ve Kongre Merkezi ile geçerliliğini yitirmiş bulunmaktadır.

   Unutulmamalıdır ki, “mahallinden güç ve destek almadan yola çıkılan hiçbir hareketin millî olma şansı ve ihtimali yoktur.”  Onun için diyoruz ki, “MAHALLÎ OLMADAN MİLLÎ OLUNMAZ.”

   “Hazar Şiir Akşamlar” gibi Elazığ’ın adının Türkiye’de ve dünyada tanınır olmasına vesile olmuş bir programın yeniden daha büyük katılımlarla, eski canlılığına kavuşması en büyük dileğimizdir.

   Bunu için, bu yılki programın sağlıklı ve ön yargılardan uzak bir özeleştiriye tabi tutularak, önümüzdeki yıl daha kuşatıcı, daha coşkulu bir programın gerçekleştirilmesi için hazırlıklara şimdiden başlanmalıdır.

   “Uluslararası Hazar Şiir Akşamları” faaliyetinin her safhasında Sivriceliler Derneği olarak, ilçemiz adına görev ve sorumluluk yüklenmekten heyecan duyacağımızı, özellikle final programının , “küçük Hazar”dan  “büyük Hazar”a selamların gönderileceği, ait olduğu yer olan Hazar Gölü kıyısında yapılmasının bizi mutlu edeceğini belirtmek isteriz.