TCMB Başkanı Şahap KAVCIOĞLU yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı.

Raporda 2022 ve 2023 enflasyon tahminlerini daha önce açıkladığı 2022 yılı için %11,8 oranını iki kat arttırarak %23,2 yükseltti. 2023 tahminini %7’den %8,2’ye yükseltti. Ocak, Şubat ve Mart enflasyonunun önümüzdeki aylarda yıllık bazda %40- %50 arası bekleyen piyasanın yılın ikinci yarısında gıda fiyatlarının düşmesi, tedarik zincirlerindeki sorunların ortadan kalkması, arz tarafında üretimin artması ile birlikte enflasyonun yılsonunda %30-35 aralığında kalmasını bekliyoruz.

TCMB’nin %23 tahmininin gerçekleşmesinin zor olduğunu söylemek gerekir. 2023 enflasyonun     %8,2’ ye düşeceğini tahmin etmesi piyasa tahminlerinin (%15-20) altında olduğunu belirtmek istiyorum.

Amerika Merkez Bankası ( FED) toplantısı sonucunda faizleri artırmayarak sabit tuttu. 16 Mart’ta yapacağı toplantıda ‘’Faiz Artırmayı Görüşebiliriz’’ söylemi ve uluslararası piyasada ‘’2022 Yılında 5 Kez Faiz Artırımı Yapacağız’’ söylemi ile Dolar tüm para birimleri karşısında değer alarak kıymetli madenlerin düşmesine sebep oldu. FED’in faiz artırım sürecine girmesi ve bilançoyu daraltmak istemesi gelişmekte olan piyasaları pek de memnun etmedi.

Dolar/TL kurunun, ‘’Kur Korumalı TL Mevduat’’ hesaplarına katılım geçen hafta 163 Milyar TL’den 210 Milyar TL’ye yükseldi. Döviz ve Altınların bozdurulup sisteme girdiğini bu hafta açıklanan merkez bankası verilerinde görebiliriz. Yurtiçi yerleşiklerin 234 Milyar Dolar olan bankalardaki mevduatı bu hafta 2 Milyar Dolar düşerek, 232 Milyar Dolar’a geriledi.

Banka mevduatlarında ve yastık altındaki Döviz ve Altınların bozdurulup ‘’Kur Korumalı TL Mevduat Hesaplarına’’ girdiğini söylemek mümkün. Bu neden ile önümüzdeki günlerde katılımın fazla olması halinde Dolar Kurunda ve Altının Gramında düşüş eğilimli bir sürece girebiliriz.

Dolar/TL‘de ilk destek 13,10 TL, buranın kırılması halinde 12,70 seviyelerine kadar, Altında ise ONS’unun düşüş yönünde hareket etmesi halinde 760 TL’nin kırılması gerçekleşirse 740-730 TL bandına kadar düşüş yaşayabiliriz.

Altının, Amerika Merkez Bankası Faiz Artırım beklentisi ile düşüşüne devam edeceğini söylemek mümkün. Rusya ve Ukrayna gerginliğinin tırmanması halinde güvenli liman olan Altına talep getirecektir. Bunu da yatırımcıların göz ardı etmemelerini belirtmek isterim.

Bir konu daha var, bu konuya değinmeden geçmek istemiyorum;

Son günlerde ilimizde görüştüğüm petrol istasyonu sahipleri, ‘’işletmelerinin durma noktasına geldiğini ve zarar ettiklerini’’, ‘’Bunun sürdürülemez olduğunu’’, ‘’Benzin litre fiyatlarının 7 TL olduğu dönemde kârlarının 50 kuruş olduğunu, benzin ve mazotun litre fiyatının 13-14 TL olduğu halde kârlarının hâlâ 50 kuruş olduğunu’’, ‘’Bunun yüzdelik olarak hesaplandığında %5 olan kâr oranlarının %2,5’lara düştüğünü’’, ‘’Ayrıca doğalgaza, elektriğe %100 zam yapıldığı ve asgari ücret arttığı için gider maliyetlerinin arttığını ve zarar ettiklerini’’ söylediler. Bu durumda kapanma noktasına geldiklerini ve yetkililerin acil bir şekilde bu konuya çözüm getirilmesini talep ettiklerini dile getirdiler.

Fiyatların yükselmesinden dolayı sermaye ihtiyaçlarının doğduğunu 20.000 Litre mazot veya benzin tutarına ancak 10.000 Litre alabildiklerini söyleyerek zor durumda olduklarını ve acil çözüm bulunması gerektiğini belirtmek isterim.

Bu ve bu gibi durumlar Enflasyon yükselişinin ekonomiye ve hane halkına yansımalarını önümüzdeki aylarda daha çok hissedeceğimizin habercisi.

Yasal Uyarı! Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.